Lastnina je tatvina

Datum:

Sloviti rek Proudhona “Lastnina je tatvina” tudi po skorajda 200 letih ni izgubil svojega pomena. Pierre Joseph Proudhon,  prvi samooklicani anarhist,  pri tem kakopak ni imel v mislih vso lastnino, kajti lastnino je mogoče pridobiti tudi po pošteni poti. S tem slovitim vzklikom in s svojimi spisi je vplival tudi na marksistične mislece, predvsem na mladega Marxa, in kasnejše teoretike jugoslovanskega socialističnega samoupravljanja, ki so siceršnjo Proudhonovo misel za svoje koristi in namene precej pohabili.

Proudhonov rek na zastavi stranke SD
Proudhonovo maksimo “Lastnina je tatvina” je do absurda pripeljala stranka Socialnih demokratov, naslednica Komunistične partije Slovenije. Pop TV je te dni v več prispevkih razkrival premoženje te stranke, ki zelo lepo živi od rente nezakonito pridobljenega premoženja. To druge politične stranke postavlja v povsem neenakopraven položaj, kar je še posebej aktualno v času pred volitvami. Ko nekatere stranke prostore najemajo ali kupujejo in plačujejo kredite, si je SD na široko po državi v času prehoda iz Jugoslavije v samostojno Slovenijo pridobila veliko nepremičnin nekdanjih družbenopolitičnih organizacij, sedaj s temi nepremičninami gospodari in dobiva lepo rento. S takšno dodatno finančno smetano na torti je mogoče lepo nastopati na volitvah. Slovenski politični trg je torej povsem defekten in dediči nekdanje komunistične partije imajo tudi na tem področju privilegirani položaj. SD se v primeru nasledstva tega premoženja ne odreka kontinuiteti s komunistično partijo, sedaj bo morala prevzeti tudi vso krvavo dediščino partije, česar pa se je v preteklosti zelo  izogibala. Konec je z dvojno moralo.

RTV in nadgradnja prevar javnomnenjskih anket
Za dnevno politično uporabo ni nepomembno, da je podatek o premoženju SD prišel v javnost ravno v tem času. Te podrobnosti je znotraj SD poznal le ozek krog ljudi, predvsem stara partijska garda, kar kaže na to, da znotraj SD obstajajo resna trenja, zamere in napetosti. Čas pred volitvami pa je za stranko še posebej občutljiv in to razkritje seveda ni naključno. Omrežje se je odločilo za svojega favorita, ki pa ni SD, ampak Šarec. Nacionalna televizija hiti z raznimi omizji še pred začetkom kampanje, da lahko med etablirane parlamentarne stranke spravijo tudi Šarca, kajpak pod pretvezo, da so okvir za vabljenje gostov in političnih strank javnomnenjske ankete. Taiste ankete, ki jih seveda sami naročijo in za katere vemo, da je večina prirejenih in so namenjene za ustvarjanje, ne merjenje javnega mnenja.

Foto: Nova24TV

Prvi poskus že leta 1990
Stranka SDS je v parlamentu že nekajkrat vložila v proceduro zakon, s katerim je želela spremeniti to krivično delitev in nezakonitost na slovenskem političnem parketu. Vendar vselej neuspešno in sedaj se nemara že vsem svita, zakaj je bila SD v vseh svojih različnih predhodnih izdajah vselej proti temu zakonu. Že junija 1990 je prvi demokratično izvoljeni Izvršni svet Republike Slovenije  predložil takratni trodomni skupščini predlog zakona o prenosu nepremičnin bivših DPO, vendar so vse naslednice prejšnjega režima temu ostro nasprotovale in predlog zakona ni bil sprejet. Na naslednjih volitvah, leta 1992, je tako bila volilna tekma ponovno nepoštena in neenakopravna in tako je tudi danes. Pri tem ni nepomembno, da je tudi Zakon o političnih strankah (Uradni list RS, št.62/94) v  34. členu določil, da se na  državo  in občine prenesejo nepremičnine političnih strank, ki so jih te stranke pridobile od bivših družbenopolitičnih organizacij. Ta člen so seveda ignorirali.

Siromašenje občin in pokojninske blagajne
SDS je v času, ko je bil poslanec tudi dr. Jože Pučnik, vložila zakon o prenosu premoženja bivših družbenopolitičnih organizacij med sredstva lokalnih skupnosti in zavod za pokojninske zavarovanje.  Torej bi mnoge na novo ustanovljene občine lahko dobile prostore brezplačno, namesto da so jih kupovale iz proračuna. Pokojninska blagajna bi bila zaradi prenosa tega premoženja bistveno bogatejša in pokojnine bi lahko bile večje. Ne gre samo za SD, s še več premoženja so razpolagali in še razpolagajo sindikati, prav tako nekdanja družbenopolitična organizacija, ki so jo vodili preverjeni partijski kadri, sicer iz tretje partijske lige.

Komunizem se iz dežele še ni poslovil. V različnih oblikah ga najdemo povsod. Volitve so priložnost, da mu ponovno pristrižemo peruti. Povsem uničiti pa to trdoživo zlo čez noč očitno ne bo mogoče.

Miro Petek

 

Sorodno

Zadnji prispevki

Republikanski senator v Kijevu: Ukrajina se mora čim prej pridružiti zvezi Nato

Znani ameriški republikanski senator Lindsey Graham se ta teden...

Dr. Simoniti: Slovenija se mora zbuditi in narediti konec tej vladi

Samo javnost in nihče drug ne more pripravi teh...

[Video] Golob postregel z novim “golobizmom”

"V tunelu je noč najtemnejša ..." Ne, to ni...

Čeferin se po slovenskih cestah vozi z avtom, vrednim več kot 200 tisoč evrov

Na slovenskih cestah je te dni za volanom prestižnega...