Zakaj si lahko privoščimo manj kot leta 2004 in zakaj si Čehi in Poljaki lahko privoščijo vedno več?

Večina naših ljudi živi slabo, iz meseca v mesec, vse težje shajajo z minimalnimi plačami, pokojninami ali socialnimi transferji. Seveda pa se ne moremo primerjati z ljudmi, ki živijo v Avstriji ali Nemčiji ali še kakšni bolj bogati državi. Zato pa se lahko primerjamo z državami nekdanjega socializma. Napredek teh je merilo tudi za nas in naš standard.

Res pa je tudi, da je bila današnja Slovenija do leta 1918 del Avstro-ogrske monarhije in življenjski standard naših ljudi se ni kaj bistveno razlikoval od življenjskega standarda drugih dežel omenjene monarhije. Zato pa je Slovenija od leta 1918 do leta 1990 zaostala in je dosegala le še okoli 35 % življenjskega standarda avstrijskih državljanov. Zakaj? Odgovor je preprost, oni so živeli v “grdem” kapitalizmu, mi pa smo se utopili v jugo povprečju in imeli smo seveda tisti “dobri” komunizem in socializem, ki ga mnogi še danes tako poveličujejo.

Pa se vrnimo k nam primerljivim državam in življenjskemu standardu glede na povprečje EU, ter seveda k času, ki ga živimo zdaj. Še leta 1990 so Poljska, Češka, Madžarska in še katera država veljale za “precej zaostale” glede na naš standard. Toda vse spodaj omenjene države so imele do leta 1990 “dobri” komunizem in socializem, po tem času pa imajo formalno bolj ali manj delujočo demokracijo. Izključno od vlad teh držav je torej odvisno, kako so se znašle, kako so premagovale krizna leta, ki so prizadela vse in posledično tako živijo tudi ljudje v teh državah.

V nadaljevanju navajam % kupne moči prebivalstva glede na EU-povprečje.

V % BDP200420052006200720082009
SLOVENIJA858686878985
ČEŠKA798081838183
ESTONIJA555964686862
LATVIJA475155606052
LITVA505356606356
MADŽARSKA626262616364
POLJSKA495053545459
SLOVAŠKA565967717171
V % BDP201020112012201320142015
SLOVENIJA838281808283
ČEŠKA818382838485
ESTONIJA636974757674
LATVIJA525660626464
LITVA606570737574
MADŽARSKA656565666868
POLJSKA626466676869
SLOVAŠKA737374767777

Kupna moč na prebivalca – doseganje povprečja EU v %  – primerjava položaja Slovenije

Poljska ne pozna levičarjev – zato je tudi tako uspešna
Slovenija je še leta 2004 imela najvišjo kupno moč na prebivalca (85). Vse primerljive države so zaostajale. Poglejmo še leto 2008, ki velja za zadnje predkrizno leto. Slovenija je do leta 2008 izrazito napredovala (89). Vse države so napredovale, a Slovenija res izrazito. Katera vlada je že bila v tem času? Seveda Janševa vlada.

V letu 2009 je že vladala gospodarska kriza. Veliko držav je po kupni moči padlo, Slovenija na 85. Padle so tudi Estonija, Latvija, Litva. Toda, kot že rečeno, kriza je bila povsod. Res pa je, da so kljub krizi nekatere države napredovale. Recimo Poljska iz 54 leta 2008 na 59 leta 2009. Kako je to mogoče? Odgovor je preprost, Poljska ne pozna političnih levičarjev. Vse resne in vladajoče stranke so tam desne, ena bolj kot druga, levičarji pa so za okras. To bo pravi razlog njihovega napredka. Kljub krizi pa so napredovali tudi Madžari in Čehi.

Države z najvišjo rastjo so imele na oblasti desne vlade
Pa poglejmo še čas od 2010 do 2015. Vsi, prav vsi so napredovali, le Slovenija je ves ta čas padala in padala in leta 2015 pristala tam, kjer je bila leta 2010, torej na 83 in globoko pod tem, kjer je bila leta 2008, torej na 89. In kakšne vlade smo imeli v tem času? Ja, seveda, leve vlade. Tistih nekaj mesecev druge Janševe vlade ne kaže niti omenjati. Kot že rečeno, ko smo mi stagnirali, so vsi drugi napredovali celo za 14 točk. Takšen je primer Litve.

Če pa pogledamo celotno obdobje pred in med krizo, pa lahko ugotovimo, da smo državljani Slovenije danes po kupni moči nižje kot smo bili leta 2005 in to edini med omenjenimi državami.

Pa preidimo k levo – desnim vladam v omenjenih državah. Kot že rečeno, Poljska levih vlad sploh ne pozna. Povsod drugod pa se levo – desne vlade bolj ali manj menjavajo na vsaka štiri leta. Tudi zato, ali pa predvsem zato, so v tem času vse države napredovale, mi pa smo do konca prve Janševe vlade napredovali, nato pa smo strmoglavili v Drnovškove čase, pod levimi vladami, da ne bo pomote.

Vinko Gorenak

  • Steiermark

    Veliko krivdo pri tem ima maister, ki nas je odtrgal od naše matične domovine Avstrije ter nas predal v krvave kremplje blkancev – srbov, ki so poskrbeli, da smo pristali tam, kjer smo še danes…..

    • totex39

      To je bila njegova velika napaka, da nas je priključil tej balkanski druščini in še danes ne moremo iz nje.

      • francelj3

        In kar je še huje, NOČEMO iz nje!! Balkanofilija prebivalstva je zdaj hujša kot kadarkoli v času SFRJ ali pozneje.

  • opazovalec

    In potom silnega napredka Poljske, pod vodstvom desnih(?, ali je Tusk desen v primerjavi bratoma Lolekom in Bolekom?), se je izselilo nekaj milijonov Poljakov. V VB so menda vsi vodovodni instalaterji Poljaki in glavno gibalo za Brexit so bili evropski (beri poljski) migranti. In potom silnega napredka Poljske je njen BDP po PPP drugi najnižji od primerjanih držav, kakor je bil že leta 2004. Od njih je pa niže samo Madžarska pod bistroumnim vodstvom Orbana, spet enega desničarja

    • sprehajalec

      Ko bo troika v Sloveniji pa Grški scenarij (Mirko je šel po nove 2 milijarde prejšnji teden), se boš spomnil svojih besed.

      • opazovalec

        Čuj, kolko jih je pa odplačal?

        • sprehajalec

          To pa ti povej…

          • opazovalec

            približno toliko, kolikor se zapufa plus ene malega obresti. Skupna vsota kreditov RS namreč ne narašča kakšno milijardo na teden, kakor prebiram na tej “TV v službi “resnice” in njenem forumu. Res pa ima državni proračun primankljaj, od oka 700M letno ali okoli 1,5%. Stanje konsolidiranega dolga konec leta 2016 je bilo 31.677 M€, konec leta 2015 pa nekoliko višje 32.070 M€. In čas bi bil, da nehate trobit vsak drugi teden, kako se je država zapufala za dve milijardi, če ne poveste tudi druge strani, to je odplačevanje dolgov. je počasno vendar se dolg, zalsti relativen merjen glede na obseg BDP zmanjšuje..,

          • sprehajalec

            Malo prodajaš meglo zavito v celofan. Slovenske javne finance naredijo vsako leto 1 milijardo minusa. Poleg tega se plačajo tudi obresti.
            Odkod torej levičarske vlade pokrijejo ta javnofinančni primanjkljaj in plačajo obresti?

            letošni načrt zadolžitve je;

            Cerar, Židan in Erjavec nas bodo letos zadolžili za 3,4 milijarde evrov!
            Lahko trobiš, da bodo šle te tri,4 milijarde za reprogramiranje “slabih janševih pufov” vendar temu danes verjame le še bedak. Kako Vlada torej pokriva javnofinančni primajkljaj in obresti? Obseg BDPja je pa domena Umarja, ta pa napiše kolikor rabiš…..

          • opazovalec

            Če ne verjameš številkam iz državnega proračuna ti pa še bog ne more pomagat. Številke so uradni podatki s strni SURS-a (Statističnega urada RS). Jaz v njih ne bi kar tako dvomil, bi rabil sila močne dokaze…….

          • sprehajalec

            Statistika je le orodje delavskega razreda in njegovih najvišjih predstavnikov komunistov, za ohranitev oblasti. (Vladimir Iljič Uljanov Lenin)

            V slovensko statistiko dvomim, že od samega začetka. na lastne oči sem videl prirejene revizije, letna poročila. V razmerah kakršne so v Sloveniji, ko ti je obstoječa služba edina možnost in ločnica med srečo in nesrečo v življenju, se marsikaj da. Tako ima NLB naprimer minus, ko grozi prodaja, ima nenadoma plus. Enako vse državne firme. V Sloveniji se da v principu vse zment, če “ta prav” dvigne telefon.

            Enako je z brezposelnostjo, Avstrija beleži najvišjo rast zaposlovanja Slovencev tam, Slovenija pa pod Cerarjem beleži upadanje brezposelnosti in uspeh Vlade Mira cerarja…

          • opazovalec

            Pa še nekaj sprehajalec. tako opevn IJJ je v enoletnem mandatu svoje vlade 2012-13 zapufal Slovenijo za 6.100 M€, naslednja vlada Bratuškove za 4.600 M€ in cerarjeva je začela po enem letu dolg zmanjševati……. vse iz iste povezave

          • sprehajalec

            In kako se je od 8,2 milijarde na koncu Vlade Ivana Janeza 2008 povečal, če uporabim tvoje številke na 32 milijard Eurov?

            Ajde, vidim da si insajder finančni guru…

          • opazovalec

            No ker si že tako radoveden, poglejmo podatke zaokrožene na 1 decimalko

            2008 8,3M ali 21,8% BDP (zapuščina vlade SDS)
            2009 12,5M ali 34,6%BDP
            2010 13,9M ali 38,4%BDP
            2011 17,2M ali 46,6%BDP
            2012 19,4M ali 53,9%BDP (v tem letu nastopi druga vlada IJJ)
            2013 25,5M ali 71,0%BDP (zapuščina druge vlade SDS)
            2014 30,2M ali 80,9%BDP (vlado začne voditi bratuškova)
            2015 32,1M ali 83,1%BDP (Cerar)
            2016 31,7M ali 79,7% (od zdaj naprej prebiram vsak mesec država ponovno zadolžena za dodatne dve miljarde…..)

            Nekaj prej praviš, da statistiki ne verjameš, torej tudi ne verjameš podatkom o uspešni vladi IJJ, katere zaključni proračun je bil v DZ sprejet z izsiljevanjem in politično trgovino?

          • sprehajalec

            Sploh nisem vedel, da je bila Vlada Ivana Janeza toliko časa na oblasti, leta 2013. Spomnim se samo nekih ribarij, pa drkarij, pa nastavljanja okoli te vlade. Če pogledam gornji trend, ki ga je začel pahor, nič ne skače ven tisto leto, ko odpreš pandorino skrinjico zadolževanja, gre samo še navzgor.

            Tragedija pa je, da nič ne kaže, da se bo trend ustavil. Vsaj zaenkrat 2 milijardi letno, potem pa še obresti. Kvečjemu naraščal bo.

          • opazovalec

            sprehajalec, enkrat sem že podvomil v tvojo časovno orientacijo, no o krajevne še ne. veš to je tisto, ko te na urgenci vprašajao recimi kateri dan je danes. IJJ je bil na vladi 2004-2008 in 2012-2013. To bi pa že lahko vedel, čle javno beseduješ. Imaš prav trend zadolžebvanja je šel od leta 2008 do 2015 samo navzgor, ne glede na to ali je vladal pahor, janša ali Alenka. šele s Cerarjem ( pa verjetno nima posebnih zaslug) se je trend ubrnil v nasprotno smer……. je že tako, da pahor ni kriv za krizo, ki je v veliki meri plod nesmotrnega ravnanja naj finančnega ministra Bajuka, kakor Janša ni kriv za zadolževanje po Pahorju, še maj pa mojškra, ki je gasila požar za obema šalabajzerjema. In pripravila je godne razmere za Ceraja, z kar je bila nagrajena z javnim šikaniranjem glede ako samoimenovanja!

          • sprehajalec

            Opazovalec, jaz pa dvomim v tvoje dojemanje sarkazma in cinizma, kot je dejal Oscar Wilde, te najvišje oblike inteligence. Nasploh opažam imate levičarji težave s tem. Bolj vam je pri srcu preprost razumljiv humor “rdečega” Borisa Kobala. Pa Tofa nekoč. Tipa janez pa Micka…

            Govoriti, da se je trend obrnil v nasprotno smer, oziroma razdolževanje je malone neumestno. Prav tako verjeti, da je Slovenija sposobna funkcionirati kot Irska ali islandija v primeru takšnih kriz. Utopija. Ko v omenjenih državah nihče več ne ve o krizah, se tukaj še vedno govori. Težava Slovenije in Hrvaške je globoka strukturna kriza (Angela Merkel 2010). Zadolževanje je pač posledica tega, divjega upokojevanja in neosnovane rasti štandarda v 90 in 2000 letih. Ter umiranja ekonomske podlage Slovenije hkrati z neomejenim razraščanjem administracije ter lokalne samouprave. Za kar je direktno odgovorna kontinuiteta praks in načinov iz socializma, v kombinaciji z levičarskimi vladami in njenimi kupovanji socialnega miru.

            Še enkrat, Slovenija ima milijardo javnofinančnega primanjkljaja vsako leto, vlado v rokah različnih lobijev, ki funkcionirajo na principih mafijskih organizacij, ter špiralo obveznosti iz naslova obresti na vzete kredite. V bližnji perspektivi Slovenija ni niti K od koraka bližje, k uravnoteženju svojih javnih financ brez nadaljnega zadolževanja. In to že 8 leto zapored.

          • Karmen

            Plod nesmotrnega ravnanja naj finančnega ministra Bajuka, je bila mojškra. Ta je bila takrat direktorica dektorata za proračun. Bajuk ji je zaupal, ona pa je delala finančno luknjo.

          • opazovalec

            Ker nisem insider, sploh nisem finančnik, imam pa osebne finance urejene in ne poslujem z gotovino neznanega izvora ti zaupam še samo to. Po letu 2008 nas je najbolj v enem letu zapufala vlada IJJ, za celih 6,1M€., pahor nas je zadolževal letno v povprečju za 3,5 M, Bratuškova je reševala z 4,7M, cerar je pa povečal dolg v 2 letih za celih 1,5M (in še pada…). Seveda pa to tebe ne bo ustavilo, da ne bi vsakih 14 dni pisal, da nas je država ponovno zadolžila za 2 M! To je resnično ravno toliko, kot če bi se sam skliceval na umno poslovanjele in gledal samo na prihodke na OR, na izdatke bi pa kar lepo pozabil. vsak finančni račun/bilanca ima pač prihodke in odhodke in prihodki državnega proračuna so v glavnem enakomerno porazdeljeni, odhodki pa nikakor ne!

          • sprehajalec

            zastonj se trudiš, preprosta računica pove, da ob javnofinančnem primankljaju milijarde na leto in plačevanju obresti na 31 milijard (milijarda gor ali dol), ne more iti drugače, kot z zadolževanjem. Z 1,38 zaposlenega na 1 penzionerja, pa še to v branžah z dvomljivo dodano vrednostjo, ima Slovenija zelo zelo omejene možnosti vračanja tega dolga. Jaz govorim o 2 milijardah letno, kar je realna številka. Tudi če pobrskam, se je 2015 vlada zadolžila za 1,88 milijarde, 2016 1,5 milijarde, govori pa se o 2 milijardah v preteklih dneh. Kar pa še ni konec, gre poleg ostalega za reprogramiranje dolga z novim zadolževanjem. Spirala obresti, se pa že vrti. Moja predvidevanja so točna in grški scenarij je blizu. Slovenska ekonomija in družba imata strukturni problem, zaradi specifičnega razvoja v komunizmu, pa je produktivnost zaposlenih še vedno zelo pod povprečjem Zahoda. Poleg tega Slovenijo tepe nerealno visok standard, ki se je napihnil v zadnjih 20 letih, ki se sedaj pomika navzdol, kar bo prineslo velike družbene napetosti. V realni industriji je bolj ali manj vse okoli minimalca. Na Vzhodu Europe standard raste generično navzgor, v Sloveniji bo padal, dokler se na neki točki ne bosta srečala, vprašanje pa je, če se bo krivulja ustavila. Da pa bo Slovenija dveh standardov življenja, eden na javnem, eden pa na realnem, pa pač ne bo šlo. že sedaj se prisilno dvigajo plače in prispevki izračunani na slovensko povprečje (predvsem zaradi javnega) (dosedaj 70% tega povprečja, od letos 75%) za zasebna podjetja ter sp-je. V glavnem hvališ nekaj, kar nima niti najmanjše osnove. realnost izven javenega je bolj klavrna.

          • opazovalec

            Glej sprehajalec, na internetu je kup aktualnih podatkov, ti pa serješ z zastarelimi iz leta 2013. Trenutno razmerje (2916) je 1,45. če hočeš debatirati, se vsaj seznani z aktualnimi podatki!

          • sprehajalec

            Kaj 1,45? Moč vetra zunaj, promila v izdihanem zraku?

            Milijard? seveda to varirira glede na ročnost kreditov. Enkrat več, drugič manj. 2 milijardi je prava številka, v povprečju.

          • opazovalec

            sprehajalec, sprehodi se na stran http://www.zpiz.si/cms/?ids=content&inf=5 in boš našel aktualne podatke o upokojencih oin tudi razmerju zaposleni/upokojencem. Ker pa si nevešč iskanja resnice ti bom pomagal:
            leto zavarovanci uživalci(*) razmerje

            2010 882 tisoč 553 tisoč 1,60
            2011 870 tisoč 570 tisoč 1,53

            2012 855 tisoč 585 tisoč 1,46
            2013 833 tisoč 602 tisoč 1,38
            2014 844 tisoč 609 tisoč 1,39

            2015 875 tisoč 612 tisoč 1,43

            2016 891 tisoč 613 tisoč 1,45

            2/2017 894 tisoč 615 tisoč 1,45

            (*) Starosta, invalidska, vdovska, družinska pokojnina.

            kot vidiš, se je število upokojencev po šoku v prvih letih stabiliziralo, število zavarovanih pa narašča, februarja leta 2016 je bilo zavarovanih samo 844 tisč, toliko v ilustracijo, da neš trdil, da število zavarovancev ne raste. Je pač sezonski vpliv.

          • sprehajalec

            Daleč nisem bil, ocenil sem na pamet z seštevanjem družbenih skupin. Zavarovanci pa naraščajo z ukinjanjem statusov na Zavodu, ter prisilnimi transferji med s.p. je. Neka pot v revščino torej.

          • francelj3

            Pod vlado g. Janše se je zapufal praktično izključno PRIVATNI sektor, pod komunističnimi vladami pa praktično izključno DRŽAVA.

          • opazovalec

            vseskozi je govors o “ekltorju držaava” teslo. Če ne verjameš preveri link!!!!

          • opazovalec

            sem se zatipkal v besu. Govora je o “Sektorju država”. Bruto dolg je v letih 2004-8 rahlo ponorel!

  • črnaovca

    Od leta 94 stopicamo na mestu in kaj je značilno za to obodbje, divja izgradnja avtocest, TEŠ 6, Patrija, sedaj drugi tir in seveda menjavanje vlad kot posranih gat. Čudno je da se je to začelo s prvo Jnaševo vlado in še nič ne kaže da bo konec. No o uspešnosti Poljske lahko flancate tiste ki je ne poznajo

    • sprehajalec

      Ja, prva janševa vlada 1994 – 1998 je vse skupaj kriva. Še dobro, da je druga njegova vlada z vstajo kulturnikov v trenerkah leta 2002 odletela.

      Gre za realnost ovca in ne toliko za sposojeno uspešnost.

      • opazovalec

        Čuj ti sprehajalec brez časovne orientacije, nekako je znano, da je bil IJJ vodja prve vlade 2004-8 in druge 2012-13. Toliko o realnosti nekega sprehajalca……

        • sprehajalec

          Čuj opazovalec, pazljivo preberi prispevek od črne ovce potem pa mojega.

      • francelj3

        Bedak. 10 let za časom.
        Pardon, spregledal sarkazem.

  • tarantela

    Nedavno sem si ogledala lestvico drugje. Slika je popolnoma drugačna. Vzhodne države močno zaostajajo za dohodkom v Sloveniji. Tole zgoraj je natepavanje na slepo.

    • sprehajalec

      Ta dohodek v Sloveniji je na puf. Če tvoja penzija naprimer sestoji iz 50% realno zasluženega z davki in plačili v pokojninski sklad, 50% pa s sposojenim denarjem, je teh 100% zabeleženo kot prejemek prebivalca upokojenca. Ekonomija tarantela. Knjigo v roke.

      Pravkar je pa šel Mirko po 2 milijarde novega pufa prejšnji teden. Grčija ni več daleč, ko se bo začelo vračati tistih sposojenih 50% zgoraj.

    • andy zigi

      @tarantela, podatki navedeni v članku so več ali manj točni.

      Malce je nerodno napisano, ker se povprečje z leti spreminja, ampak se spreminja za vse.

      Poleg tega JJ vlada ni imela tak hud vpliv na rast kot zelijo tu predstavit, ceprav je bila najboljsa v zgodovini SLO, poleg osamosvojitvene seveda.

      Ampak podatki so vec ali manj točni. Žal. Čehi so nas prehiteli po GDP PC PPP in drugi vzhodnjaki dohiteli.

  • Goran Hvala

    Cas debelih krav….sam ko tiste ta debele pocopas ostanejo sam se suhe…pa jih je treba nazaj nafutrat…al mislite da so kr debele same od sebe…

  • resnicaboli

    Odgovor je enostaven tam so nehali financirat partijo in njene podružnice.

  • TOML

    Zaradi komunistične vladajoče falange stopicamo na mestu.
    Slovenci ne volte rdečih opic!

  • Olga

    Neuspešni smo zaradi roparske in zločinske levice!

  • Valter BraniSlav

    Gre nam slabo ker nimamo vec Josipa Broza.

  • dr Janez Sveti

    Naj mi kdo pokaže državo, v kateri so levičarji na oblast vsaj dva mandata in je v tem času napredovala. Takoj volim Kordiša in ZL, majke mi.
    DR Janez SVeti Nidani

  • Aurelius

    Številke ne lažejo – lažejo kaviarkomunajzarji ! Kdor laže, ta krade …

  • francelj3

    Kakšno trapasto vprašanje v naslovu. Zato vendar, ker Čehi in Poljaki nimajo več komunizma, mi ga imamo pa še vedno. Pa še tako trapasti samo, da bo na vprašanje “Ali imamo še komunizem?” najmanj 99 % Slovenceljnev odgovorilo “Ne”.

  • Moji Signali

    Bolani komentarji.Kaksen komunizem.Vse so komunisti krivi,ki lahko samo se po slamcah pasirano hrano jejo.Krivi so politiki levi in desni.Desni ker ste vse prodali tujcem in levi ker podpirajo s socialo tujce in begunce.V glavnem pogreb s fanfarami.Upam,da se pojavi nova desna stranka ,ki se bo zavzela da firme ostanejo v nasi lasti in ki bo ukinila socialne transferje siponcem in beguncem

    • mginko

      Če bi kaj vedel, ne bi nakladal. Telekom je “meka” za komunistično oblast da ima vse pod kontrolo in od njega denar. (Kot v Postojnski jami – prisluškovalni bunker) danes je to javna tajna.
      Če imaš vse pod kontrolo lahko vladaš.Ti pa lahko naprej poješ v komunističnem pevskem zboru pod rdečo zvezdo.

  • if

    Zato, ker so se rešili komunističnega know-howa!

  • mginko

    Dokler narod ne bo razumel murgelskega komunizma, ni treba da jamra. Saj tudi predsednik, ki so ga izbrali na volitvah po murgelski čarovniji nikoli ne jamra. Zato je na vzhodu naprednejše in boljše življenje. Pospravili so komunizem – v Sloveniji pa nam še vedno vlada.

  • Jožef

    Ljubi Slovenci, g. Gorenak nam je preprosto po domače razložil stanje v naši deželi. Nekateri med vami pač ali ne znate ali nočete razumeti avtorjevih dejstev.
    Brez poštenosti in spoštovanja do uspešnih pač ne bo šlo. Venomer gonite mantro o nekašni vseenakosti in o nekih razprodajah.
    Kdo je pokupil in uničil slovensko industrijo. Tisti, ki so bili v Jugi direktorji teh firm. Kdo so bili direktorji v Jugi. Partizanski junaki, ki po večini niso imeli niti končane osnovne šole. Ko so leti ostareli, so njihovo roparsko delo nadaljevali njihovi potomci. Torej, kdo je kriv za gospodarski polom Slovenije, tisti, ki slavijo dražgoško epopejo.

Naročite se na novice Nova24tv.si!

Vpišite vaš email naslov in se naročite na novice Nova24TV.si!

Uspešno ste se prijavili na novice Nova24tv.si!