Boštjan M. Zupančič: “Poskušali so me medijsko umoriti, na čelu z gospo Meto Roglič poleg Jožice Grgič z Dela”

Datum:

“Na pravni fakulteti ni bilo nobene selekcije. Na nekaterih fakultetah je ta selekcija dana z matematiko v prvem letniku in pri teh izpitih tisti, ki nimajo visokega IQ, odpadejo,” razloži nekdanji ustavni sodnik in sodnik na ESČP Boštjan M. Zupančič ter doda: “Na pravu IQ bodočih pravnikov ni nihče preverjal. Tu se je pravzaprav zgodila sedemdesetletna negativna selekcija in kar imate danes kot sodstvo, je vrh ledene gore.”

Zdi se, da vam je v trenutku, ko vas je slovenska levica zavrgla in javno obsodila zaradi svobodno izrečene misli, uspelo ohraniti svoj “Langerhansov otoček normalnosti”, kot ste temu nekje dejali pred leti. Po drugi strani pa ni mogoče trditi, da ste kamorkoli prestopili, npr. med liberalce ali desničarje. Vas takšen bes levice preseneča?
Ne. Ta izgon iz levice, če hočete, me ne preseneča. Če sem sploh kdaj bil v njej, saj me osemnajst let ni bilo tukaj. Ugotovili so, da sem nevaren. Poskušali so me medijsko umoriti, na čelu z gospo Meto Roglič poleg Jožice Grgič z Dela. Začelo se je z nekaj stavki iz knjige Prva od suhih krav, kjer si je gospod Boris Vezjak iz trdega jedra Golobičevega Zaresa vzel za domačo nalogo, da me popolnoma “naštudira”. Iz omenjene knjige je izbrskal pet stavkov o ženskah, ki niso bili moje avtorstvo, ampak so bili stavki znanega psihoanalitika Carla Junga. Te je iztrgal iz konteksta in to plasiral v medije. Potem se je začel zapovedani napad name. Medijski umor se je začel s člankom v Delu sočasno z Evaldom Flisarjem, Meto Roglič … Napadli so me orkestrirano.

Nedavno ste si celo prislužili bodečo nežo za seksistično izjavo leta. Sporna izjava je namreč letela na odvetnico in političarko Simone Veil, ki da je mati vseh abortusov in morilka. Kaj sporočate uredništvu portala spol.si in kolektivu Rdeče zore?
Sem jim že sporočil po Twitterju: “Dokler bo zavzemanje za pravno subjektiviteto nerojenega fetusa ‘seksizem’, jemljem to kot − prvorazredno odlikovanje …!” Kaj je bolje od tega, kot da ti to javno priznajo.

Veliko vaših razmišljanj je posvečenih feminizaciji sodstva in družbe nasploh. Ste prepričani, da gre tu dejansko za problem ženskega elementa na oblasti? Občutek je namreč, da je ta »feminizacija« v resnici le zunanja podoba, pri čemer gre za sistemsko načrtovano kastracijo tako moških kot žensk z vsebinskim, materialnim in statusnim razvrednotenjem sodniškega in tožilskega poklica, ki ju je socializem spremenil v uradništvo in slepo poslušnost partiji do te mere, da sta postali samocenzura in odpoved zdravi pameti glavni in celo ponotranjeni kriterij vsakega sodnika. Se strinjate?
Strinjam se toliko, kolikor je jasno, da se je negativna selekcija v sodstvu začela že davno v prejšnjem režimu. Plače sodnikov so bile takrat nikakršne, kakor je bil tudi prestiž sodnikov nikakršen. Odvetniki so bili edini, ki so bili iz tega izvzeti. Ista zgodba se je začela tudi na pravni fakulteti, kjer so najeli vse asistente in bodoče profesorje iz dveh generacij študentov, saj je režim šele takrat (1970) omogočil sistematizacijo delovnih mest, kot se je takrat temu reklo. To se je spet zgodilo iz ideološkega razloga, kajti v prejšnjem režimu se je predpostavljalo, da bo pravo odmrlo, in ti ljudje so temu res verjeli. Zato več kot dve desetletji niso dovolili bodočih profesorjev na pravni fakulteti. Ko se je to odprlo, so morali ti ubogi profesorji najeti svoje asistente iz dveh, treh generacij, kar je dalo rezultate, da je pravna fakulteta, ki že prej ni kotirala visoko v primerjavi z zagrebško, padla še niže. Naslednji korak je bil oropanje univerze za njeno avtonomijo, ki je določena v 58. členu Ustave RS, ki pravi, da so državne univerze avtonomne. Nadaljevalo se je s hipernormativizacijo univerze z zakonom o visokem šolstvu, ki na primer zapoveduje, kolikokrat lahko študent dela izpit.

Po osamosvojitvi?
Ja. Na pravni fakulteti torej ni bilo nobene selekcije. Na nekaterih fakultetah je ta selekcija dana z matematiko v prvem letniku in pri teh izpitih tisti, ki nimajo visokega IQ, odpadejo. To velja za vse tehniške fakultete in veliko naravoslovnih, medtem ko na pravu tega ni. In na pravu IQ bodočih pravnikov ni nihče preverjal. Tu se je pravzaprav zgodila sedemdesetletna negativna selekcija in kar imate danes kot sodstvo, je vrh ledene gore. Res je tudi, da je prišlo do tako imenovane feminizacije zaradi endokrinoloških razlogov, ksenoestrogenov, hormonslih motilcev.

Celoten članek preberite TUKAJ

Sorodno

Zadnji prispevki

Dr. Simoniti: Slovenija se mora zbuditi in narediti konec tej vladi

Samo javnost in nihče drug ne more pripravi teh...

Čeferin se po slovenskih cestah vozi z avtom, vrednim več kot 200 tisoč evrov

Na slovenskih cestah je te dni za volanom prestižnega...

Zakaj plačujemo energente po 100 odstotkov višji ceni od borzne?

Slovenski potrošniki že nekaj časa nemo opazujemo zanimiv paradoks:...