Brglez na partizanski proslavi zopet širil neresnice

Datum:

V počastitev 74- letnice ustanovitve prvega Primorskega partizanskega bataljona Simona Gregorčiča praznujejo v Ozeljanu krajevni praznik, ki se ga je udeležil tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez, ki je izpostavil precej zgodovinskih neresnic.  

“Boj za svobodo in domovino je tisto, kar je najvrednejše in najčistejše. Tu ni in ne more biti nobene revizije zgodovine. Primorska je vstala, Primorke in Primorci ste vstali. In to za svobodo,” je dejal Brglez.

Z njegovim prvim stavkom se lahko vsi strinjamo, vendar je kontekst celotne izjave močno sporen. Številni zgodovinarji se seveda z njegovo tezo ne bi strinjali in bi dejali, da je pavšalna in stereotipna, vsekakor pa ne temelji na zgodovinskih dejstvih. Že res, da so številni mladi fantje in dekleta odločno šli v boj za svobodo in pravičnejši svet, vendar teh želja, zaradi komunističnih vladarjev niso nikoli uresničili. Še huje, številni so sodelovali v bratomorni vojni proti lastnemu narodu in sodelovali pri neciviliziranih povojnih pobojih, ki so največja nezaceljena rana naše preteklosti in še vedno močno boli. Zaradi tega bi moral Brglez in številni drugi še kako paziti, da ne prizadenejo čustev trpečih ter razuma racionalnih.

“Prav te mlade fante in dekleta, ki so se v najtežjih časih odločili za upor proti okupatorju, si moramo tudi danes vzeti za vzgled,” meni Brglez in dodal da moramo biti ponosni na to, kar smo dosegli. “Predvsem pa nikoli ne pozabimo, da brez poguma in odpora partizanskega gibanja danes Slovenija ne bi bila ne samostojna ne suverena država,” je dejal predsednik DZ, ki je svoj govor na proslavi uvrstil v krog svojih bizarnih izjav. Dejstvo, da smo se ob osamosvojitvi države borili proti JLA, ki je bila pravna in dejanska naslednica partizanske vojske in si šele s tem zagotovili suverenost, bi moralo predstavniku zakonodajne veje oblasti biti prvemu jasno.

Prišel je čas za resnico o polpreteklem obdobju
Da ne bi tudi v prihodnje prihajalo do tovrstnih spodrsljajev visokih državnih predstavnikov, naj predsednik državnega zbora Milan Brglez skupaj s predsednikom države Borutom Pahorjem pripravi široko znanstveno razpravo z vsemi strokovnjaki s področja zgodovine, s pomočjo katerih bi objektivno razsvetlili obdobje druge svetovne vojne in tako končali z različnimi interpretacijami, ki ne vzdržijo zgodovinske presoje.

M. P., STA

Sorodno

Zadnji prispevki

Grčijo prekril saharski pesek

Nebo nad Atenami se je obarvalo oranžno, saj so...

Koalicijska blamaža: Za potrjevanje dnevnega reda rabili kar eno uro

"Nova blamaža Svobodnjakov. Za razpravo in odločanje o njihovih...