Feministke v žolčnem boju za evro in pol

Datum:

Večino kontracepcijskih tablet bo v Sloveniji po novem verjetno potrebno doplačati. Odločitev o uvedbi doplačil za hormonsko kontracepcijo naj bi upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije sprejel še danes.

Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) je že lani izrazil namero, da bi lahko ob določenih pogojih uvedel doplačilo za sodobnejša kontracepcijska sredstva, danes pa bodo odločili o tem, ali bo res za določena hormonska kontracepcijska sredstva potrebno doplačati.

Zagovorniki splava in protiživljenjskih ideologij so takoj protestirali in zahtevali, da morajo vsi – tudi tisti, ki se s tem ne strinjajo – plačati abortivno kontracepcijo. Najglasnejši je Ženski lobi Slovenije s Sonjo Lokar na čelu, ki je spisal tudi peticijo proti temu ukrepu, oglasila pa se je tudi Študentska organizacija Univerze v Ljubljani, ki jo (bolj kot zdravje) očitno skrbi finančno stanje študentov.

“Plačljiva kontracepcija bi neposredno vplivala na življenja mladih žensk in se odrazila v povečanem številu neželenih nosečnosti. Pri naraščajočih finančnih težavah študentov in drugih mladih ne smemo dovoliti, da ekonomski interesi ogrozijo pravico do odločanja glede lastnega telesa,” so v sporočilu za javnost zapisali v ŠOU v Ljubljani.

Pričakovano se zgraža tudi ministrstvo Anje Kopač Mrak
Uvedba dodatnega plačila za kontracepcijo bi pomenila velik korak nazaj v večdesetletnem delu in prizadevanjih na področju reproduktivnega zdravja, menijo na ministrstvu za delo. V sporočilu za javnost so zapisali, da bi ukrep “omogočil prihranek okoli dveh milijonov evrov, očitno na račun žensk, ki bi morale kontracepcijo doplačevati.” Ministrstvo z Anjo Kopač Mrak na čelu se s tem pridružuje nekaterim civilnodružbenim organizacijam in skupinam, ki si prizadevajo za ohranitev brezplačne kontracepcije.

Slovenske proabortivne organizacije se mobilizirajo
Zadnje dni smo bili priče pravemu medijskemu cunamiju propagande za abortivno kontracepcijo. Poleg enostranskih člankov v vseh levičarskih in režimskih spletnih medijih smo morali med torkovim prenosom tekme Lige prvakov med ekipama Barcelone in Celtica na Kanalu A v času odmora najmanj trikrat zaporedoma gledati reklamo, ki opozarja pred “neželeno nosečnostjo”. Naključje?

Foto: iStock
Foto: iStock

Ogenj v strehi zaradi evra in pol?
Pri ukrepu ZZZS zgolj za manjšo spremembo, ki uvaja doplačila (od enega do dveh evrov) za določena sredstva hormonske kontracepcije. Poleg že omenjenega Ženskega lobija Slovenije (organizacija, ki je sodelovala v sporni kampanji za uzakonitev homoseksualnih porok in posvojitev otrok v takšne skupnosti) in ŠOU v Ljubljani med organizacijami, ki nasprotujejo varčevanju na področju abortivne kontracepcije, najdemo še vsaj dve značilni proabortivni skupini: Združenje ambulantnih ginekologov in Nič več brez žensk. Slednji sta že lani organizirali posebno peticijo proti doplačilom za hormonsko kontracepcijo.

Katarina Nzobandora, direktorica Zavoda Ž!vim (foto: K.N.)
Katarina Nzobandora, direktorica Zavoda Ž!vim (foto: K.N.)

“Ženske si zaslužimo boljše od kontracepcije”
“Bolje bi bilo, da bi ta denar vložili v to, da bi ljudi poučili o naravnem načrtovanju družine. S tem ženskam ne bi uničevali teles in njihovega naravnega cikla, prihranili pa bi denar na dolgi rok. Glavno sporočilo kontracepcije je, da ima ženska napako in da je plodnost bolezen, ki jo je treba pozdraviti z zdravili. Kontracepcija ni zdravilo, ker plodnost ni bolezen. Žalostno je, da morajo npr. bolniki, ki imajo povišan holesterol in bolniki z visokim pritiskom plačevati svoja zdravila – tudi po 40 evrov na mesec. In to so resnični bolniki. Ženske si zaslužimo boljše od kontracepcije: besede spodbude, strokovno svetovanje in spoštovanje,” je povedala Katarina Nzobandora iz Zavoda Ž!vim.

Vrste abortivne kontracepcije:
1. Hormonska kontracepcija 
Mnoge vrste t. i. kontracepcijskih tabletk povzročajo splav, čeprav mnogo žensk zmotno misli, da le preprečujejo oploditev jajčeca. Delujejo namreč na več načinov: preprečujejo sprostitev jajčeca (ovulacijo), ker pa to zaradi nizkih odmerkov hormona ni vedno dovolj učinkovito, hkrati spremenijo maternično sluznico ter tako posledično ovirajo ugnezdenje oplojenega jajčeca v maternici.  Ta učinek je abortiven in pomeni prekinitev novonastalega življenja.

2. Maternični vsadek (spirala, Mirena)
Maternični vsadek (IUD), kot je Mirena, v manjših odstotkih preprečuje ovulacijo, v 85 odstotkih pa ugnezditev zarodka, saj preko učinkovine levonorgestrel močno stanjša maternično sluznico in jo naredi nesprejemljivo za ugnezdenje zarodka.

3. Jutranja tabletka
Jutranja tableta vzeta v predovulacijskem času deluje tako, da prepreči ovulacijo, če je vzeta po ovulaciji, pa prepreči ugnezdenje potencialno spočetega življenja.

Poleg ekonomskega vidika pa je tukaj še etični. Vsi plačniki zdravstvenega zavarovanja morajo plačevati splave in abortivno kontracepcijo, pa če se s tem strinjajo ali pa ne. Leta 2013 je bilo predpisanih 333.636 receptov za t.i. »hormonsko terapijo«, za katero so vsi davkoplačevalci plačali več kot 6.400.000 evrov, poroča 24KUL.si.

Obvezni “davek na splav”
Morda velja izpostaviti, da marsikje v Evropi kontracepcijska sredstva niso razvrščena med zdravila, ampak sodijo v svobodno izbiro – in se torej sploh ne krijejo iz javnega denarja. To pomeni, da državljanov ne silijo, da morajo s svojim denarjem neprostovoljno plačevati abortivno kontracepcijo in splave, čemur težko rečemo kakorkoli drugače kot “davek na splav”.

In kaj o tem menijo mladi?

Sem proti umetni kontracepciji!
“Ne vem, zakaj bi jaz morala to podpirat in plačevat. Sem proti umetni kontracepciji, ne podpiram izvenzakonske spolnosti in menim, da je splav vsake vrste umor. Sem za zvestobo in naravno načrtovanje družine.” (Nataša, 28 let)
Rezultat ukrepa: Kup revnih staršev in otrok
“Rezultat takega ukrepa bi bil kup otrok, ki jih nihče ne bi mogel preživeti. Poleg tega predpisujejo kontracepcijske tablete tudi iz drugih (zdravstvenih) razlogov, kako bi potem financirali takšna zdravljenja?” (Ines, 23 let) 
Zavarovalnice naj prilagodijo pakete
“Rešitev vidim v tem, da bi zavarovalnice naredile ustrezne pakete po potrebah državljanov. Za tiste, ki želijo plačevati kontracepcijo (in splav), in za take, ki tega ne želijo. Slednji bi lahko še vedno dobili oboje, vendar proti plačilu.” (Matej, 30)

Vesna Vilčnik

Sorodno

Zadnji prispevki

Digi info točke – nov polom ministrice Stojmenove Duh

Emilija Stojmenova Duh je komaj prestala interpelacijo zaradi 13.000...

Rusija nad Evropo moti signale potniških letal

Rusi naj bi motili GPS signale na tisoče letov...

Bo dogovor med NSi in Svobodo prestal policijske preiskave?

Na Darsu potekajo kriminalistične preiskave, poroča Delo. Po neuradnih...

Predsednica države priznala, da so ljudje upravičeno jezni

Obljube Golobove vlade, kako bodo pomagali "poplavljenim", so bile...