Klemenčič za nakup “ute” dobil 170 tisoč evrov kredita

Datum:

Klemenčič pravi, da s pojasnjevanjem nima težav, poslance in poslanke opozicije pa zanima, zakaj imamo v Sloveniji še vedno “nedotakljive“. Proti nekdanjemu predsedniku KPK in trenutnemu ministru za pravosodje Goranu Klemenčiču so se na parlamentarnemu odboru zvrstili številni očitki, kljub temu pa SMC ostaja zvesta svojemu ministru.

Na seji odbora državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo na pobudo poslanske skupine SDS obravnavajo predlog sklepa, naj državni zbor pri KPK zoper pravosodnega ministra Gorana Klemenčiča zahteva uvedbo postopka zaradi suma korupcije.

Nepovezani poslanec Jani Möderndorfer: Razočaran sem nad mnenjem predsednika Državnega zbora. Dejstvo je, kakorkoli imam rad ali ne rad SDS, da moram dati prav vodji poslanske skupine SDS Jožetu Tanku, da ta tema preprosto ne paše na ta odbor. Govorimo o integriteti in korupciji, to pa obravnavamo na odboru za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo. Pa naj to razume, kdor hoče.”

Slaba zakonodaja
“Zanimiv je bil nadzor nad premoženjem predsednikov parlamentarnih strank, katerega posledica je bil padec takratne Janševe vlade,”
 je opozoril poslanec SDS Vinko Gorenak in dodal: “Pri tem so bile kršene človekove pravice, kot je ugotovilo Vrhovno sodišče, in je bilo poročilo razveljavljeno. Se strinjam, da lahko poročilo KPK vrže vlado, ampak naj to naredi na zakonit način in ne, kot se je to zgodilo tukaj.”

Gorenak je opozoril na slabo zakonodajo, po kateri lahko funkcionarji svoje premoženje prepišejo na družinske člane in KPK poročajo, da nimajo premoženja. “Mi smo to želeli spremeniti, da bi bilo premoženje javno objavljeno na internetu in bi ga nadziralo računsko sodišče,” je dodal Gorenak.

Anja Bah Žibert (SDS): “Pred časom je bila nekomu odvzeta hiša za 124 evrov. Potem se je zadeva ustavila zaradi velikega medijskega pritiska. Polna usta korupcije so vas, še vedno pa imamo nedotakljive.”

Kako in komu se v Sloveniji delijo krediti?
“Za 155 tisoč evrov vredno “uto”, kot ste se sami izrazili, ste prejeli 170 tisoč evrov in potem še 30 tisoč evrov hipotekarnega kredita. Veliko si lahko privoščite, jaz sem dala toliko za svojo hišo in temu ne rečem uta, ampak prijeten dom,”
 pa je Klemenčiču očitala poslanka SDS Anja Bah Žibert in nadaljevala: “Za 155 tisoč evrov vredno nepremičnino izven Ljubljane lahko dobite kredit v višini 50–70 odstotkov vrednosti nepremičnine. Mi smo morali dati pod hipoteko premoženje celotne družine. In potem pravite, da je bil ta kredit pod tako ugodnimi pogoji mogoče posledica tega, da ste poznali Janeza Janšo.”

V SMC delijo skrb za obravnavo, a ostajajo zvesti Klemenčiču
“S predlagatelji današnje seje delimo skrb za obravnavo vsakršnih kršitev etike in integritete v javnem sektorju, kamor vsekakor spada tudi pojav sistemske korupcije ali korupcije posameznih javnih uslužbencev,” je povedala poslanka SMC Anita Koleša in dodala: “Zame je edina relevantna ocena pregled računskega sodišča oziroma razlog za negativno mnenje v dejstvu, da je računsko sodišče kot sporno ocenilo pogodbo za najem poslovnih prostorov.” 

Glede spornih kreditov je Koleševa dejala, da je Klemenčič “pač izpogajal boljše pogoje” in da s tem niso obremenili ministra. Zaključila je: “Mislim, da smo danes dobili zelo argumentirana pojasnila in razloge za to, da se lahko odločimo, kdo je zvezda na tem sodišču.” V SMC tako še vedno zaupajo svojemu pravosodnemu ministru Klemenčiču in predlogov opozicije ne bodo sprejeli.

Klemenčič: Nič mi ne morete očitati
“S pojasnjevanjem premoženja nimam nobenih težav. Zadeve naj bi že bile pojasnjene in niti ena stvar ni nova,” 
pa je na to odgovoril minister za pravosodje Goran Klemenčič in dodal: “Pomembno pa je in to je dejstvo, da v celotnem sporočilu ni izkaza in – ne glede na to, kako zlonamerno ga poskušati brati –, ene kršitve, ki bi jo bilo mogoče neposredno pripisati vodstvu in meni kot predsedniku.”

Goran Klemenčič pojasnjuje: “Da je bila neka pogodba za električno energijo na KPK napačno sklenjena, sem izvedel sredi leta 2011, stvari smo začeli tudi reševati. Se pa strinjam, neka strokovna delavka ali generalna sekretarka je pač nekomu, s katerim smo imeli sklenjeno pogodbo za čiščenje prostorov, odredila tudi čiščenje oken za 600 evrov. Ali naj jo odpustim zaradi take zadeve? To so take male stvari, ki so iz tega nastale.”

Klemenčič je prepričan, da bi “KPK tudi danes dobila negativno mnenje, ker je eden največjih stroškov KPK najem prostorov,” in dodaja: “S tem mi nismo imeli nič. Pogodba za leto 2010 je bila takšna, da je ni bilo mogoče spremeniti.” Sprememba naj bi bila po njegovih besedah možna le v primeru “višje sile”.

J. F.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Človek, ki se je zažgal med Trumpovim sojenjem, umrl

Moški, ki se je v petek zažgal pred sodiščem,...

Kitajska kopiči moč v strukturah Organizacije združenih narodov

Preteklo sredo so na zaslišanju na ameriškem kongresu varnostni...

Prodaja električnih vozil v Evropi upada

Kljub naporom globalistov, da do leta 2035 prepovedo prodajo...

Pričetek dobrodelne akcije “Pomagajmo preživeti in živeti”

Slovenska karitas je na petkovi novinarski konferenci predstavila začetek...