Podhranjenost Slovenske vojske v tujih medijih: Novinar Večera laže, da je prikazana izkrivljena slika, medtem ko Hojs s prstom kaže na Pahorja in Erjavca

Datum:

O tem, da elitna enota slovenske vojske ni opravila preizkusnega testa Nata ter da je bil zaradi tega odstavljen načelnik generalštaba Andrej Osterman, pišejo domala vsi balkanski mediji. O sramotnem stanju Slovenske vojske se je bogato razpisala Al Jazeera Balkans, ki poudarja, da imajo pripadniki Slovenske vojske slabo orientacijo v manevrih in tudi slabe čevlje, s tem pa so se morali soočiti na NATO-vem testiranju bojne pripravljenosti. Posledica tega je bila, da je obrambna ministrica Andreja Katič predlagala zamenjavo načelnika generalštaba Andreja Ostermana. Al Jazeera poroča, da bi morala zaradi nezadostne ocene odstopiti tudi Katičeva, vendar pa je ostalo le pri odpoklicu Ostermana. Namesto njega je bil na ta pomemben položaj imenovan njegov namestnik Alan Geder.

O porazni vojaški opremi, predvsem o čevljih, s katerih so odpadli celo podplati, sedaj govorijo v naši soseščini. Omenjeni medij pa ugotavlja, da slovenski vojaki ostajajo doma, namesto da bi služili na misijah v Libanonu in na Kosovu.

Svoj del krivde, da v Slovenski vojski ni tako, kot bi moralo biti, nosi tudi Borut Pahor, ki ni le predsednik, temveč tudi vrhovni poveljnik obrambnih sil. Opozicija se sicer ni pomirila po zamenjavi Ostermana, temveč zahteva tudi odstop ministrice Katičeve. Toda nekateri sogovorniki za Al Jazeero trdijo, da razmere v Slovenski vojski niso tako obupne, “kot jih želijo nekateri prikazati”.

Levičarji nikoli niso imeli pozitivnega odnosa do vojske
Novinar Večera Aleš Kocjan je tako izjavil, da je bila predstavljena izkrivljena slika položaja v Slovenski vojski, ter da so “po uradnih informacijah vojaki lani prejeli novo opremo, med drugim tudi škornje, ki ustrezajo vojaškim standardom. Uničena vojaška oprema po vrhovnem vojaškem poročilu pomeni, da pripadniki vojske izpolnjujejo svojo nalogo in se pripravljajo na ekstremne razmere,” je prepričan Kocjan. Sicer pa je Kocjan opozoril tudi na to, da so težave Slovenske vojske, o katerih se piše, dolgoročna posledica gospodarske krize. V času recesije je namreč Vlada močno skrčila proračun za vojsko, v obdobju 2010 do 2016 za kar 42 odstotkov! V tem času je tako popolnoma ustavila modernizacijo SV, “država pa je za vojaške naložbe namenila manj kot dva odstotka BDP, medtem ko je priporočilo Nata svojim državam članicam, da od tega zneska nameni investicijam v vojaško opremo najmanj 20 odstotkov od tega zneska.”

Novinar Večera Aleš Kocjan. Foto: sta

“Nezadovoljstvo med vojaki in njihovimi predstavniki sindikatov je razumljivo, saj imajo pomanjkljivo opremo, nizke plače in pomanjkanje ustreznih bonitet za vojake. Kljub temu bi bilo narobe posploševati, da je vojska bosa in podhranjena,” je zaključil Kocjan, ki je še dodal, da nekateri slovenski mediji prikazujejo kakor izkrivljeno sliko. “Tuji mediji glavni steber slovenske obrambe prikazujejo kot skupino razvajenih otrok, ki se v raztrganih čevljih ne znajo gibati po bojišču, sedaj pa še ‘jokajo’ zaradi ozeblin, ki to niso.”

Začelo se je z Borutom Pahorjem, Socialni demokrati pa še naprej uničujejo
Nad stanjem v Slovenski vojski pa je razočaran politik iz stranke SDS in nekdanji obrambni minister Aleš Hojs. Trenutno stanje SV je po njegovem mnenju takšno zaradi dolgoletnega zmanjševanja proračuna za oborožene sile, na kar s prstom kaže na predsednika Boruta Pahorja. Hojs je namreč razkril, da je Pahor z zmanjševanjem sredstev za vojsko začel že pred desetimi leti, ko je bil premier, “žaljiv odnos do vojske pa v vseh teh letih izraža njegova stranka Socialni demokrati”.

Hojs krivca za porazno stanje v Slovenski vojski vidi tudi ministra za zunanje zadeve Karla Erjavca, predvsem njegovo obračanje k Rusom, ne pa k Američanom (to potrjuje tudi dejstvo, da je Erjavec v zadnjih šestih letih vsaj osemkrat obiskal Rusijo, ZDA nikoli), Slovenija pa je zaradi tega “izgubila status verodostojne članice Nata”.

Aleš Hojs. Foto: STA

Slovenska vojska je še vedno aktivna v Natu, tako kot na mirovnih misijah. Hojs pa je prepričan, da “pravi položaj Slovenske vojske škoduje ugledu vojakov in jim preprečuje, da ohranjajo visoko raven sodelovanja v teh operacijah. Aktualna politika, ki nosi vso odgovornost za stanje naše vojske, je našla žrtveno jagnje v načelniku generalštaba, ki ga je zamenjala. Zamenjavo lahko označimo z besedami, da so odstranili tistega, ki je že dlje časa opozarjal na težave v vojski, ne pa tistega, ki bi se moral prvi odzvati na takšno situacijo, to pa je sedanja ministrica za obrambo iz vrst Socialnih demokratov Andreja Katič.”

Grošelj poziva k odgovornosti – ampak odgovornih ljudi, ne žrtvenih jagenj
Stanje v Slovenski vojski pa je komentiral tudi obrambni analitik Klemen Grošelj, ki je dejal, da je stanje v SV težko, vendar ne tako, kot se zdi, je pa to le rezultat zmanjšanja finančne podpore in pomanjkanja jasne vizije razvoja. “Vprašanje je, kaj je vzrok za to. Ali so v ozadju kakšne politične spletke ali pa je to posledica rivalstva na vojaškem vrhu ali napaka vojaškega vrha ali nekaterih višjih častnikov? Možno je, da je to splet vseh navedenih dejavnikov skupaj. Slovenska vojska mora predvsem in v prvi vrsti imeti jasen in politično odprt koncept razvoja v naslednjih nekaj letih.”

Obrambni analitik Klemen Grošelj. Foto: sta

Sicer pa Grošelj poziva k odgovornosti in sanacijam, ampak “ljudi, ki so za to odgovorni, ne pa žrtvenih jagenj, saj bo drugače vse ostalo tako, kot je zdaj, še naprej”.

J. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Je Levica povezana s korupcijo v Luki Koper?

Prejeli smo pismo anonimnega bralca, ki je med drugim...

So bili Svobodnjaki in Levica pod vplivom THC, da so tako grobo poteptali demokratičen proces?

Gibanje Svoboda in njeni koalicijski partnerji so se odločili...

Afganistanskega migranta ne bodo izselili, ker se rad javno samozadovoljuje

Afganistanski migrant bo ostal v Veliki Britaniji, kljub temu,...

Putinovi propagandisti so med nami

Ko so pred kratkim izgnali uslužbenca ruskega veleposlaništva v...