Vlada je zaprla proračunsko pipico – jim je že avgusta zmanjkalo denarja za leto 2016?

Datum:

Ministrstvo za finance je v pravilniku o zaključku izvrševanja državnega in občinskih proračunov za leto 2016 preprosto ustavilo prevzemanje obveznosti za vse proračunske uporabnike. To, da je ministrstvo ustavilo celoten proračun že avgusta, pa je precej nenavadno, saj so se za tako drastičen ukrep ponavadi odločili konec leta.  

Predsednik komisije Andrej Sircelj. foto STA
“Cesar je gol,” pravi Andrej Šircelj, predsednik komisije za nadzor javnih financ in poslanec SDS, Foto: STA

“Kaže, da je cesar gol,” ukrep vlade komentira mag. Andrej Šircelj, predsednik komisije za nadzor javnih financ in poslanec SDS. “Načrtovani proračun ni realiziran, zamrznjeno je sklepanje novih pogodb, zamrznjeni so vsi novi izdatki. V prvem polletju se je slabo gospodarilo – odhodki so bili previsoki, prihodki pa prenizki. Tudi iz polletnega poročila je razvidno, da prihodki niso šli v zaželjeno smer, ne glede na to, da so bile uvedene davčne blagajne, ne glede na to, da imamo “gospodarsko rast” s katero se večkrat hvali vlada Mira Cerarja.  Državne finance pa kažejo, da temu ni tako.”

Predsednik vlade nas zavaja

Cesar Cerar je gol in njegov drastičen ukrep 2
“Miro Cerar nas zavaja,” pravi Alenka Bratušek, Foto: STA

V državnem proračunu ni vse tako kot so prvotno načrtovali,” pravi Alenka Bratušek iz Zavezništva socialno-liberalnih demokratov in nadaljuje: “Zaskrbljujoče je, da nas pravzaprav zavajajo. Predsednik vlade nas zavaja, da je stanje v proračunu in javnih financah odlično. Govori, kako so poskrbeli za konsolidacijo javnih financ.” Tako na finančnem ministrstvu, ki ga po odstopu finančnega ministra Dušana Mramorja začasno vodi ministrica za razvoj Alenka Smerkolj, še vedno zagotovljajo, da je gibanje prihodkov in odhodkov skladno z načrti.

Kaj v proračunu je narobe?
Na vprašanje, ali morda nimajo na ministrstvu za finance z izvrševanjem proračuna velikih težav, saj sicer ne bi posegli po tako drastičnem ukrepu, Alenka Bratušek odgovarja: “To, da sta ministrstvo in ta vlada pravzaprav sredi leta ustavila celoten proračun, se je zgodilo prvič. Menim, da to ni prav, zato smo tudi zahtevali sklic komisije za nadzor javnih financ, kjer nam morata vlada in ministrstvo za finance pojasniti, kaj v proračunu gre narobe.”

Proračun je dokument, ki ne služi več nikomer
Verjetno bo vlada skupaj z ministrstvom za tako drastičen ukrep še naprej navajala razloge, ki smo jih že slišali: “Zaradi večje preglednosti nad izvrševanjem proračuna bomo s tem dosegli zastavljene cilje”. Ali  to pomeni, da je sprejeti proračun dokument, ki ne služi ničemur, in ali gre v ozadju dejansko za dodatno zadolževanje?

Z drastičnim ukrepom se je vse ustavilo ampak za zadolževanje ni omejitev

Seja komisije DZ za nadzor javnih financ, je sklicana 14. septembra." pravi Andrej Šircelj foto STA
“Seja komisije DZ za nadzor javnih financ, je sklicana 14. septembra,” pravi Andrej Šircelj, Foto: STA

S tem ukrepom je zadolževanje izvzeto, kar pomeni, da za tekoče zadolževanje ni nobenih omejitev.  “Z drugimi besedami to pomeni, da se bo država lahko še naprej zadolževala, kar je vsekakor slabo. Tudi v zadnjem obdobju se je dejansko zadolžila na dolarskem tržišču,” komentira Andrej Šircelj.  “Po drugi strani pa država ne bo mogla prevzeti do novega proračuna nobene obveznosti več, kar pomeni nobenega začetka nove investicije, nobenega nujnega odhodka, razen če ne bo to spet spremenjeno s kakšnim drugim aktom.” Vladi je s tem onemogočeno prevzemanje novih obveznosti. Namesto da bi država spodbujala razvoj in gospodarsko rast z novimi investicijami, je preprosto sredi leta vse skupaj ustavila.

Cerarjeva vlada nas zavaja
Še bolj zaskrbljujoče se zdi, da je ministrstvo v poročilu o izvrševanju proračuna v letošnjem prvem polletju trdilo, da je vse v najlepšem redu. Alenka Bratušek pravi, da v državnem proračunu ni vse tako, kot so prvotno načrtovali. “Še bolj zaskrbljujoče pa je, da nas pravzaprav zavajajo. Tudi predsednik vlade nas zavaja s tem, kako je stanje v proračunu in javnih financah odlično in kako so poskrbeli za konsolidacijo javnih financ.”

Vlada bo morala odgovoriti
Tako bo komisija za nadzor javnih financ skupaj z davkoplačevalci šele 14. septembra izvedela, zakaj se je vlada odločila za tak ukrep v mesecu avgustu, kar je vsekakor zelo nenavadno. Ampak od te vlade smo že vsega hudega navajeni.

Sofija Pika Simič

Sorodno

Zadnji prispevki

Mladi zdravnik: Podcenjevali smo, kako zelo je tej vladi vseeno

Včeraj je potekel stoti dan zdravniške stavke. Vlada Roberta...

Ali ima Boštjančič pred koncem javnega razpisa že svojega izbranca ?!

Pojavljajo se namigi, da naj bi finančni minister Klemen...

Bo Tusk prekinil sodelovanje z ZDA in Južno Korejo pri gradnji jedrskih elektrarn?

Vlada Donalda Tuska naj bi razmišljala o sodelovanju s...