Zbiranje podpisov: Poziv Evropski uniji za izboljšanje zaščite narodnih in jezikovnih manjšin

Datum:

V Evropski uniji živi okoli 50 milijonov ljudi, ki pripadajo narodni manjšini ali manjšinski jezikovni skupnosti, od teh je okrog pol milijona Slovencev in potomcev Slovencev, pri čemer so največje slovenske skupnosti v Evropi – v Italiji in na Madžarskem -, v ZDA, Kanadi, Argentini in Avstraliji. Pobuda poziva Evropsko unijo, naj izboljša zaščito teh ljudi in okrepi kulturno in jezikovno raznolikost v EU.

Poglavitni cilj pobude je sprejem niza pravnih aktov za izboljšanje zaščite ljudi, ki pripadajo avtohtonim narodnim in jezikovnim manjšinam, oziroma za okrepitev kulturne in jezikovne raznolikosti v EU. Ti bi morali vključevati politične ukrepe na področju regionalno govorjenih jezikov in jezikov manjšin, izobraževanja in kulture, regionalne politike, sodelovanja, enakosti, avdiovizualnih ter drugih medijskih vsebin pa tudi regionalne (državne) pomoči.

Za uradno obravnavo in vpeljavo ukrepov je potrebno v državah Evropske unije zbrati milijon podpisov, hkrati pa vsaj v sedmih državah preseči določeni prag števila podpisov.

Do zdaj se je v Sloveniji zbralo le 776 podpisov
Po predpisih o evropskih državljanskih pobudah moramo v Sloveniji zbrati 6.000 podpisov, a zadnji podatki kažejo, da se je v Sloveniji zbralo šele 12,9 odstotka podpisov, ki jih potrebujemo za uresničitev ukrepov. Medtem sosednja Madžarska potrebuje 15.750 glasov, zbrali pa so jih dobrih 700 odstotkov več, kot bi morali.

Foto: Minority SafePack

Pobuda Manority SafePack opozarja, da pravice nacionalnih in jezikovnih manjšin niso vedno spoštovane. V mnogih primerih sta njihov jezik in kultura ogrožena. Te skupnosti želijo imeti priložnost, da živijo svoje življenje v skladu z lastnimi tradicijami. Če želimo ohraniti raznoliko Evropo, je prišel čas za podporo njihovih vrednot in ohranitev njihove identitete.

Podprite pobudo
Poteka zadnji mesec za zbiranje podpisov, ki bo potekalo do 3. aprila 2018. Pobudo lahko podpišejo vsi državljani EU, ki imajo volilno pravico. Če želite podpreti peticijo, lahko svoj podpis oddate na povezavi: https://ec.europa.eu/citizens-initiative/32/public/#/

Več informacij o sami pobudi lahko najdete na spletni strani https://www.fuen.org/ ali na spletni strani evropske državljanske pobude: http://www.minority-safepack.eu/.

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Mariborski poslovnež s pravnomočno obtožnico zaradi gospodarskega kriminala

Marko Podgornik Verdev, direktor in solastnik podjetja Mikro+Polo, največjega...

Dr. Pogačnik: Fajonizem Slovenijo odriva od Zahoda

"Naša politika trenutno ni prozahodna politika, prav tako pa...

Zgodba padlega Indijca na ukrajinski fronti kaže, kako Rusija pridobiva tuje rekrute

Anton Geraščenko je na socialnem omrežju X povzel tragično...

Prva obletnica čebinskega govora Aste Vrečko

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je pred letom imela...