Kaj bi pa jedli danes? Preverite šest enostavnih in hitrih receptov.

Datum:

Ob napornem dnevu nam včasih zmanjka časa ali volje, da bi za pripravo obroka lahko porabili uro ali dve časa. Želimo pa si, da bi bila naša hrana sveža, uravnotežena, polna hranil in dobrega okusa. Za vas smo pripravili nekaj predlogov, ki pa jih z malo volje in domišljije lahko preoblikujete povsem po vašem okusu.

Foto: iStock
Foto: iStock

Legendarne tortilje
Tortilje so priljubljena jed, in sicer ne le v mehiški kuhinji. Pšenične ali koruzne so najpogosteje polnjene z zelenjavo, mesom in različnimi omakami.

Naš recept: Tortilje na hitr’co
Tortiljo segrejte in premažite s skuto ali kislo smetano, da bo bolj sočnega okusa, obložite z lističi zelene solate, dodajte malo koruze in narezan paradižnik, nato pa lahko po želji dodate še koščke popečenega piščanca, tuno v naravnem soku, dimljen losos, lističe sira, sir na žaru, pršut ali kuhano šunko.

Klasično pražen riž
Priprave riža se lahko lotimo na različne načine. Če se vam mudi, izberite vrsto riža, ki je skuhana v manj kot desetih minutah. Priporočamo, da riž kuhate posebej in medtem v teflonki popražite meso ali zelenjavo, ki jo boste dodali. V vodo, v kateri se kuha riž, dodajte malo soli ali pa kurkume za značilno rumeno barvo.

Foto: iStock
Foto: iStock

Naš recept: Pisana rižota
Riž skuhajte v vreli vodi. V teflonki prepražite pol čebule, dodajte malo česna, nato pa dodajte zelenjavo po želji: šampinjone, papriko, koruzo, paradižnik, bučke, jajčevce, korenje, rdeč fižol itn. Dodate lahko tudi tofu ali na tanke rezine narezano meso in vse skupaj pražite dobrih 10 minut. Nato zalijete z malo vode ali s kančkom belega vina, paradižnikove mezge ali smetane za kuhanje. Dodajte riž, pomešajte in pustite 5 minut, da se sestavine dobro premešajo. Če ste ljubitelj azijskih dobrot, lahko čebulo nadomestite s porom, zelenjavi primešate malo sojine omake, na koncu pa dodate še razžvrkljano jajce, da se dobro zapeče. Rižoto lahko popestrite s potresenim parmezanom.

Žita z dodatki
Namesto klasičnega riža so zelo priljubljena različna žita: ajda, proso, ješprenj, kuskus, pira, bulgur, amarant, kvinoja in mnoge druge eksotične vrste, ki počasi prodirajo tudi v našo kuhinjo. Čas njihove priprave se močno razlikuje, zato vzemite tisto, ki ustreza vašim potrebam. Žita pripravljamo podobno kot riž, vendar je pri njih pomembno, da jih ne razkuhamo popolnoma. Veliko žit namreč veže vodo nase še po končanem kuhanju in se “dokončno” skuha šele nekaj minut po odstavitvi z ognja.

Foto: iStock
Foto: iStock

Naš recept: Prosena zloženka
Prosena kaša je žito, ki ga lahko pripravimo dokaj hitro. Z dodatki jo lahko naredimo “na slano” ali “na sladko”. Pokuhajte proseno kašo v rahlo osoljeni vodi, v teflonki pa na olivnem olju prepražite malo čebule, rdeče paprike, bučk, šampinjonov in piščančjega mesa. V manjši keramični pekač na dno razporedite polovico prosene kaše, nato pa preko nje dodate mešanico zelenjave in mesa, ki jo pokrijete s preostalo kašo. V skodelici razžvrkljajte eno jajce in dodajte malo kisle smetane ter prelijte preko prosene zloženke, na vrh pa potresite riban sir ali koščke mocarele. V ogreti pečici pri 200–220 stopinj pustite dobrih 10 minutj.

Piščanec na 1001 način
Načinov za pripravo piščanca je verjetno toliko, kolikor je kuharic. Meso je znano po hitri pripravi in je zaradi manjše vsebnosti maščob priljubljena jed v receptih zdrave hrane. Piščančje fileje ali trakce lahko pečemo na žaru, jim dodajamo različne omake, zakuhamo v juho ali položimo na solato. Odlični pa so tudi v kombinaciji s svežim sadjem.

Foto: iStock
Foto: iStock

Naš recept: Piščanec z mangom
Piščančja prsa narežete na tanke zrezke, jih solite in poprate, nato pa na žlički olivnega olja popečete na obeh straneh. Zalijete jih z malo vode in pustite 5 minut, da se podušijo. Dodate manjšo merico neprekislega belega vina – za dve osebi zadostuje deciliter – in čez nekaj minut še smetano za kuhanje. V manjši teflonki popečete nekaj koščkov zrelega manga in ga dodate omaki. Če želite, da bo omaka gostejša, ji dodajte malo naribanega sira, izogibajte pa se dodajanju moke za zgostitev. Še nekaj dodatnih koščkov manga na hitro popecite na maslu v manjši teflonki in jih z vilicami dobro pretlačite, da dobite gosto omako. Postrezite z rižem, belo polento ali pire krompirjem.

Italijanska klasika
Testenine so že vrsto let priljubljena sestavina hitre in enostavne kuhinje. Pogosto velja pravilo, da lahko testenine zakuhate in šele nato pričnete s pripravo omake. Lahko uporabite navadne, jajčne ali pa mnoge druge, ki so na voljo: polnozrnate, pirine, ajdove. Dodate jim lahko skoraj vse, kar najdete v hladilniku, klasika pa so seveda paradižnik, bazilika in parmezan.

Naš recept: Široki rezanci z domačim orehovim pestom in pinjolami
Ob deževnih dnevih, ko si boste v kuhinji zaželeli malo ustvarjalnosti, se lahko lotite izdelave svojih testenin. Receptov za domače testenine je ogromno, najbolj enostaven pa pravi, da za vsako osebo potrebujete 100 g moke, 1 jajce ter ščepec soli. V poljubni količini zamešate testo, ga razvaljate in razrežete v poljubne oblike. Če ga boste polnili (na primer za raviole), bodite pozorni, da ne bo debelejše od pol centimetra. Za naš recept pa seveda lahko uporabite tudi kupljene testenine, priporočamo navadne, jajčne ali polnozrnate. Testenine skuhate po navodilih v rahlo osoljeni vodi. Ko vodo odlijete, jim dodajte malo olivnega olja, da se ne sprimejo.

Foto: iStock
Foto: iStock

Pesto pripravite s pomočjo navadnega ali paličnega mešalnika. V posodo z mešalnikom stresite 100 g oprane sveže špinače, pest naribanega parmezana, sol, poper in dve pesti orehov. Maso zmešate do gladkega z dodajanjem olja ali orehov po potrebi. Posebej v teflonki na manjšem ognju popecite pinjole. Testenine postrezite s pestom, v lončku pa posebej ponudite še malo sveže špinače in pinjole. Po želji se razvajate še z dodatnim svežim parmezanom. Pesto lahko pripravite tudi v večji količini in ga v steklenem kozarcu shranite v hladilnik.

Zdrave solatke
Solate na sto načinov so postale priljubljena jed mnogih, ki si želijo svež, zdrav in lahek obrok – seveda pod pogojem, da jim ne dodajate majoneznih in drugih prelivov. Osnovo običajno predstavljajo lističi zelene solate, nanje pa lahko položite vsakršno svežo ali pečeno zelenjavo, trakce popečenega mesa, med drugim je dobrodošel dodatek tudi sadje.

Foto: iStock
Foto: iStock

Naš recept: Solata s tunino in domačim olivnim prelivom
Za osnovo lahko vzamete katerokoli zeleno solato, priporočamo pa hrustljavo sorto ali motovilec, v kolikor imate na zalogi več vrst solate, se bo v mešanico odlično ujel še kak list radiča. Oprane lističe solate položite na širok krožnik, na katerega priložite še nekaj obročkov čebule, najbolje rdeče (če je nimate, vzemite belo). Dodajte nekaj koščkov paradižnika, koruzo in zelene olive, če jih imate radi. Predhodno skuhajte dve jajci do zmerne trdote. Rumenjak enega jajca prihranite za preliv, ostalo narežite na solato. Ko ste dodali vse sestavine, na vrh solate razporedite še tuno, priporočamo tisto v naravnem soku. Za preliv dajte v skodelico nekaj žličk olivnega olja, česen v zrnu ali prahu, sol in pretlačen rumenjak enega kuhanega jajca. Po želji dodajte limonin sok, za konec pa preliv začinite še s svojimi najljubšimi mediteranskimi zelišči, priporočamo rožmarin in koper.

A. D.

Sorodno

Zadnji prispevki

V berlinskih bazenih bo zaradi migrantov potrebna posebna aplikacija

Na zunanjih nemških bazenih bodo primorani prihajajočo poletno sezono...

Trije ustavni sodniki: Večina Ustavnega sodišča je prekoračila zakonska pooblastila!

Trije ustavni sodniki so se ogradili od današnje izjave...

Janša: Nika Kovač vodi Soroševo kampanjo za razkroj Evrope

"Soroševa kampanja Inštituta 8. marec za razkroj Evrope. Formula...

[Video] Čadež: Moje imenovanje na vrh “leve utrdbe” je bilo kot biku pokazati rdečo zastavo!

"Meni uradno očitajo stvari, za katere nimajo nobenih dokazov,...