Muslimanski najstniki: Nočemo se rokovati z ženskami

Datum:

V Švici je že dolga desetletja tradicija, da se učenci na začetku in koncu vsakega dne rokujejo z učiteljem ali učiteljico. V eni izmed švicarskih šol pa prihaja do upora. Muslimanski najstniki zavračajo rokovanje z učiteljico, ker je ženska. Dva najstnika sta že uradno zaprosila, da bi ju iz te tradicije izključili, saj naj bi bilo to v neskladju z njuno vero. 

Za to izjemo sta zaprosila na šoli v mestu Therwil blizu Basla. Šola je na to odgovorila s sprejetjem precej kontroverznega ‘kompromisa’: učencema, starima 14 in 15 let, se ne bo treba več rokovati z nobenim učiteljem – ne glede na spol. S tem so po njihovem mnenju težavo rešili.

A je dogodek pričakovano dvignil veliko prahu. Mnogi na odločitev šole gledajo z ogorčenjem. ”Ne smemo kar sprejeti tega v imenu svobode veroizpovedi. Rokovanje je del naše kulture,” je dejala švicarska ministrica za pravosodje Simonetta Sommaruga.

Danes rokovanje, jutri pa …
Odzval se je tudi vodja švicarske komisije za izobraževanje Felix Mueri, ki se z odločitvije šole odločno ne strinja: ”Danes je to rokovanje, kaj pa bo jutri?” Ravnanju šole nasprotuje tudi združenje učiteljev mesta Therwil. A v šoli se še vedno opravičujejo, saj verjamejo, da so s tem rešili problem diskriminacije med moškimi in ženskami, poroča Independent.

Na dogodek so se odzvali tudi v švicarskih muslimanskih skupnostih. Zvezna muslimanska organizacija meni, da zgolj zaradi rokovanja – tudi če se kot vernika s tem ne strinjata – ne bi smela ogrožati dobrih odnosov in medsebojnega spoštovanja med kulturama. A islamski centralni svet Švice se s temne strinja, saj meni, da se zaradi dveh primerov Švica ne bi smela počutiti ogroženo. 

V Švici prepovedana gradnja minareta
Oblasti kantona Basel bi lahko odločitev šole sicer spremenile, a se to ni zgodilo. Dejale so, da gre le za začasno in zelo pragmatično rešitev.

Dogodek je v Švici odmeval predvsem v luči nedavnih debat o integraciji muslimanskega prebivalstva. Ti namreč predstavljajo že kar pet odstotkov vsega prebivalstva v Švici. Leta 2009 so volivci prepovedali gradnjo minaretov, lani pa so v enem izmed kantonov prepovedali nošenje burke v javnosti.

M. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

Predsednica države priznala, da so ljudje upravičeno jezni

Obljube Golobove vlade, kako bodo pomagali "poplavljenim", so bile...

Bo dogovor med NSi in Svobodo prestal policijske preiskave?

Na Darsu potekajo kriminalistične preiskave, poroča Delo. Po neuradnih...

Kandidatka za evropsko poslanko vabi na okroglo mizo o zavarovalniških sistemih

Strokovni svet za zdravje SDS vabi na pogovorno omizje...

Veliko druženje članov SDS na Ptuju z evropskimi kandidati

Na Ptuju se je v nedeljo, 21. aprila 2024,...