Rušenju, največjega migrantskega naselja “Jungle”, ni konca

Datum:

Francija bo postopoma začela z zapiranjem največjega tabora ilegalnih priseljencev »Jungle« v severnem pristanišču Calais. Na tisoče preseljenih migrantov bodo nastanili v  161 nastavitvenih centrov na različnh lokacijah po Franciji.

Francoske oblasti  se že dlje časa prizadevajo najti ustrezno rešitev za migrante, ki prebivajo v začasno postavljenih šotorih in barakah v Calaisu. Po neuradnih podatkih naj bi zapiranje pospešili pred pričakovanim novim valom migrantov saj naj bi v Jungli prebivalo več kot 15.000 migrantov.

Juriš “slepih potnikov” iz zasede na tovornjake

Rušenju največjega migrantskega naselja "Jungla" 1
Nočna zaseda oboroženih tolp migrantov, ki organizirajo prevoz migrantov čez Rokavski preliv, za nekaj tisoč evrov plačila. Foto: printscreen youtube

Pristanišče Calais je izhodna točka za migrante, ki so v upanju, da bodo prečkali Rokavski preliv skozi predor ali kot slepi potniki na trajektih obtičali v taboru. V zadnjem mesecu pa so francoski organi zaradi povečanega števila organiziranih tihotapcev migrantov odkrili nove načina tihotapljenja na krovih tovornjakov na poti v Britanijo.

Visoka cena za pot čez Rokavski preliv

Migranti se niso hoteli preseliti v zabojnike, z vodo in elektriko. foto EPA
Migranti se niso hoteli preseliti v zabojnike, z vodo in elektriko. Foto: EPA

Organizirane tolpe migrantov, na cestah, ki vodijo v pristanišče postavijo zasede zaradi katere so vozniki tovornjakov primorani ustaviti. Med tem se migranti, ki so pot do Britanije plačali od 1000€ do 3000€, povzdignejo na tovornjak ali prikolico. Pravijo, da so migranti pripravljeni za »britanskao obalo« doseči tudi za ceno življenja.

Britanija je za afričane “El Dorado”

Rušenju, največjega migrantskega naselja "Jungla", ni konca 1
Kdaj bo – ne samo Velika Britanija ampak tudi Evropa sporočila migrantom, da se pri nas ne cedita med in mleko? Foto: EPA

Največ migrantov prihaja iz Afrike, ki verjamejo, da je Velika Britanija njihov »El Dorado« zaradi 36 angleških funtov, ki jih dobijo kot azilantje na teden.  Ker prihajajo iz revnih afriških držav nimajo občutka za denar in nobene predstave o vrednosti 36 funtov s katerimi morajo preživeti. Francoske oblasti pričakujejo odziv britanske vlade, da bo jasno in glasno sporočila migrantom po celi Evropi, da je Britanija za migrante daleč od pričakovanega »El Dorada«.

Premaknimo meje nazaj – Calais je zaprt

Rušenju, največjega migrantskega naselja "Jungla", ni konca 2
Nemiri in napetosti med migranti so najhujši med Afganistanci in Sirijci. Foto EPA

Francoski predsednik Francois Hollande je dejal, da izstop Britanije iz EU ne bi smelo vplivati na medsebojni dogovor o ustavitvi migrantov, ki so obtičali v Calaisu. »Meja na Calais je zaprta in tako bo tudi ostalo,« je dejal notranji minister Bernard Cazeneuve, ki je po srečanju z uradniki v Parizu dejal, da naj ne bi bilo nobenih sprememb v soglasju o rušenju nezakonitega tabora in preseljevanja migrantov in dejal »Potrebno bo preprečiti nov pritok migrantov, da bi prečkali Rokavski preliv na poti v Britanijo«.

Neresna angleška soseda

Rušenju, največjega migrantskega naselja "Jungla", ni konca 3
Simbolika IS v dvignjenem palcu. Islamizacija Evrope se že dogaja.

Za Francijo je v tem pogledu lažje, če bi migrantje prošnjo za status azilanta zaprosili kar na francoskih tleh, kar bi tudi zmanjšalo migracijski pritisk v Calaisu. V skupni izjavi Cazeneuva in britansko kolegico Amber Rudd v Parizu sta predstavila dogovor “Zavezani smo k sodelovanju za okrepitev nadzora skupne meje. S tem bomo zmanjšali število migrantov“.  Vendar se francoski javnosti pojavljajo dvomi v “iskrenost” britanske namere.

Vedno več novih barakarskih naselij vzdolž severne francoske obale

Rušenju, največjega migrantskega naselja "Jungla", ni konca 4
Po zadnjih podatkih je v Franciji, od 8 do 10 odstotkov muslimanov. Z rušenjem tabora “Jungel” želijo preprečiti novim prišlekom nastanitev. Foto: EPA

Francoska javnost in večina Severne Francije, ki se sooča z težavami, ki jih povzročajo migrantje,  verjamejo,  da je odgovornost za neobvladljive razmere v francoskih pristaniščih odgovorna tudi Britanija saj tudi doslej ni izvajala nadzora skupne meje, kar bi morala z dvostranskim sporazumom  »Le Touquet«, ki zavezuje obe državi o skupnem nadzoru kopenske meje. Doseženi sporazum iz l.2003 je postavil pod vprašaj  »premaknjeno«  britansko mejo na francosko kopno Rokavskega preliva, ki je najbolj obremenjena točka z  ilegalnim prehoda. Francija meni, da če sami prevzamejo nadzor skupne meje z Britanijo bo to sprožilo odhod migrantov iz Calaisa in vseh novih taborov, ki se že postavljajo vzdolž francoske severne obale.

Rušenju “Jungle” ni konca

Rušenju, največjega migrantskega naselja "Jungla", ni konca 5
Problemi pa nastajajo tudi z novimi prišleki saj je število, od februarja iz 9.000 poraslo na 15.000 migrantov. Foto: EPA

Tudi rušenje Calaisa, ki traja vse od februarja, francoskim oblastem do danes ni uspelo dejansko zapreti in zrušiti vseh barak in šotorov. Več tisoč migrantov, večina jih je iz Somalije, Afganistana, Sirije in nekaj tisoč Kudov, se je uprlo rušenju tabora in selitvi v druge centre po Franciji.  Problemi pa nastajajo tudi z novimi prišleki saj je število, od februarja iz 9.000 poraslo na 15.000 migrantov. Tako množično barakarsko naselje Jungla ostaja še vedno najbolj neobvladljiv migrantski tabor v Evropi.

Napovedani protesti domačinov v Calaisu

Rušenju, največjega migrantskega naselja "Jungel", ni konca 1
Francija se sooča z vedno večjimi problemi z migranti. Asimilacija je težja kot so načrtovali. Foto: EPA

Postopno rušenje in premestitve sprožajo napetosti med samimi “naseljenci” kot tudi med domačini okoliških mest in prebivalci Calaisa. V ponedeljek so napovedali množični protestni shod proti migrantom. Francoski notranji minister je poslal dodatno število 200-tih oboroženih specialnih policijskih enot, ki bodo skušali preprečiti nemire in proteste pri rušenju tabora, kar jih znese skupaj 2.100 policistov. Od oktobra lani so 5.500 prosilcev za azil premestili v 161 nastavitvenih centrov, kolikor jih je v Franciji.

N.O.

Sorodno

Zadnji prispevki

KUL je preteklost

Da so se "utopili" v stranki Gibanja Svoboda, meni...

Bogati kapitalistični zasebni zavodi naših levih strank

S 389.089 evri prihodkov v lanskem letu je Inštitut...