Si je Velika Britanija premislila in ne bo izstopila iz EU?

Datum:

Britanski parlament razpravlja o pobudi za razpis vnovičnega referenduma o obstanku Velike Britanije v Evropski uniji, ki so jo podpisali štirje milijoni ljudi.

Predsednica britanske vlade Theresa May je sicer podprla, da VB ostane v Evropski uniji, kljub temu pa ta odločna in zahtevna političarka vztraja, da je treba spoštovati rezultat referenduma, pa čeprav je bila v času brexita njegova nasprotnica. Sedaj je njena prednostna naloga, tako piše BBC, da v prihodnjih pogajanjih z Evropsko unijo doreče o prostem gibanju državljanov Evropske unije v Veliki Britaniji.

Britanci pričakujejo večji nadzor nad priseljevanjem
Sicer pa je Mayeva izrazila dvom o izvedljivosti točkovnega sistema, ki nadzoruje priseljevanje tujcev v Veliko Britanijo, in je bila ena izmed ključnih obljub Leave campaigners v času referenduma, ali naj Velika Britanija ostane v EU ali naj gre svojo pot. Pričakovano se večina Britancev strinja nad večjim nadzorom o številu ljudi, ki se priseljujejo v njihovo državo, vendar pa je vprašanje, ali bo ta sistem, ki ga je podprl minister za zunanje zadeve Boris Johnson, tudi v resnici tako učinkovit, kot ga opisujejo. Mayeva se namreč boji, da ne gre za “čudežno” formulo.

Ne vedo še, ali se bodo držali avstralskega točkovnega sistema
Theresa May se trenutno nahaja na Kitajskem, kamor je odpotovala na srečanje svetovnih voditeljev G20, ki se odvija danes v Hangzhou – to je njeno prvo zasedanje v mednarodnem vrhu kot predsednice vlade. Kitajskim novinarjem je dala izjavo, da ni nujno, da bodo izvajali večji nadzor po sistemu avstralskega točkovnega sistema, ki temelji na točkovanju priseljencev na podlagi več kriterijev, ampak je možno, da bodo kvalificirane in nekvalificirane delavce, ki vsako leto migrirajo v VB iz Evropske unije in tudi zunaj nje, spremljaji po kakšnem drugačnem sistemu.

“Glasujte za nadzor”
“Eno od vprašanj je, ali avstralski sistem točkovanja deluje. Veliko ljudi razpravlja o tem sistemu, kot da je bil vedno pravilni odgovor na priseljevanje. Prepričana sem, da v tem primeru priseljevanja ni samo enega pravilnega odgovora, ampak je treba pogledati še čez krov. Poraja se cela vrsta vprašanj, zato ne smemo govoriti le o nadzoru z nekimi pravili oziroma kriteriji, ampak moramo pogledati širše, tudi na preganjanje zlorab v sistemu in vzpostaviti red tudi pri ljudeh, ki so v VB nezakonito,” je še povedala Mayjeva za BBC ter dodala, da bodo imeli državljani EU še naprej prednostno pravico živeti in delati v Veliki Britaniji tudi po brexitu: “Britanci si v naši državi želimo samo nadzor nad gibanjem ljudi, ki prihajajo k nam iz Evropske unije.”

Kaj bo z velikimi vlagatelji v VB, kot so ZDA in Japonska?
Se pa nova premierka sooča s pritiski z vseh strani, kaj bo brexit pomenil za poslovne in gospodarske odnose Velike Britanije s ključnimi akterji in predvsem pomembnejšimi vlagatelji, kot so ZDA in Japonska. V kratkem sporočilu za medije je včeraj japonska vlada izrazila zaskrbljenost nad tem, če VB zares izstopi iz EU, saj so do zdaj Japonci dostopali do evropskega trga brez tarif, poleg tega pa se sprašujejo, kako bodo njihovi visoko usposobljeni delavci dobili delo, predvsem pa plačilo, v njihovih tovarnah v Veliki Britaniji. Kljub temu pa Theresa May ne popušča pod pritiski. Odločena je, da bo spoštovala rezultat referenduma in da brexit pomeni brexit – in nič drugega. Vprašanje je le uvedba točkovnega sistema, do katere po navedbah BBC ne bo prišlo. Premierka je namreč že obljubila, da bo vlada podala nove predloge, kako lahko nadzorujejo število migrantov, ki prihajajo k njim iz EU in tudi od dlje.

M. S.

Sorodno

Zadnji prispevki

Levičarska vlada preplavlja Avstralijo z migranti

Dolga leta je Avstralija vejala za državo s pametno...

Shema, ki pojasni, kakšno bogastvo so si nagrabili “necenzurirani”

"Necenzurirano" novinarstvo ni poceni. Iz sheme, ki jo objavljamo...

Incident: Podporniki Hamasa napadli Ruparja, ki je za evropsko poslanko podprl Zalo Tomašič

Na današnji tiskovni konferenci ljudske iniciative Glas ljudstva in...