Umrl je nekdanji stražar v Auschwitzu, ki je bil spoznan za krivega sodelovanja pri 170.000 umorih!

Datum:

Reinhold Hanning, nekdanji nacistični stražar v Auschwitzu, je bil lani obsojen zaradi sodelovanja pri kar 170 tisoč umorih. Več kot 70 let po koncu druge svetovne vojne je bil spoznan za krivega zaradi svoje vloge pri pobojih in obsojen na pet let zapora. Po letu dni od obsodbe ga je prehitela smrt. Star je bil 95 let.

Daily Mail piše, da je bila kazen 5 let zapora enakovredna za vsakih 15 minut, ko je nadziral uboj posameznikov v Auschwitzu, a ker se je nad razsodbo pritožil, za rešetkami ni preživel niti dneva. Hanningu so sicer očitali, da je pomagal pri umorih v več kot 170 tisoč primerih, ker je pomagal “prevzeti nacistični morilski stroj“. Nacisti so v tem taborišču smrti sicer umorili več kot 1,1 milijona ljudi, večinoma Judov. V Auscwitzu je delovalo kar 6500 zaposlenih, le 29 pa so po vojni v Nemčiji tudi sodili .

Hanning se je za SS-ovca javil, ko je bil star 18 let, v Auschwitzu pa je služil od januarja 1942 do junija 1944. Na sojenju je ves čas trdil, da ni bil vpleten v poboje v taborišču na Poljskem. Sodilo mu je državno sodišče v Detmoldu. Toda izvedenec tretjega rajha je pričal, da je bil verjetno Hanning tisti, ki je deloval na razvpiti ploščadi  kraju, kjer so bili zaporniki bodisi nemudoma ubiti ali pa jim je bilo dovoljeno živeti kot delavcem v suženjstvu. Nekdanji vodja ekipe SS se je tudi soočil s prav tako 95-letnim Leonom Schwarzbaumom, ki je preživel Auschwitz. Ta je priznal: “Starejši, kot postajam, bolj mislim na to, kaj se je dogajalo v Auschwitzu. Zakaj si ne očistiš duše in poveš resnice, kaj ste vi in tovariši delali v Auschwitzu?”

Obsojenega pozval, naj pove, kaj so on in njegovi tovariši storili v Auschwitzu
Schwarzbaumovi starši so bili v tem taborišču umorjeni, preživeli pa je pripovedoval, kakšnega stradanja in stalnega strahu pred umiranjem je bil deležen. Tisti, ki so poskušali pobegniti, so jih raztrgali psi, njihova trupla pa so tam pustili v opozorilo drugim. Prav tako je dejal, kako so redne usmrtitve v plinskih komorah ves čas sejale strah v ljudeh, kdaj bodo na vrsti tudi oni … “Ves čas sem bil v strahu – če ne zaradi lakote pa zato, kdaj bom izbran (za plinsko celico). Hrana je bila strašna, bilo jo je premalo. To sploh ni bil krompir, ampak krompirjevi olupki, nemogoče … niso zadoščali za trdo delo.” Najbolj grozljive spomine pa ima na “dimnike, ki so bruhali ogenj … in vonj skurjenega človeškega mesa. Bilo je tako nemogoče, da se je bilo težko zadržati.” Dodal je še, kako si ne želi, da gre Hanning v zapor, ter je vesel, da se je opravičil, vendar je upal, da bo v javnost prišlo več podrobnosti o njegovem času Auschwitza zavoljo izobraževanja mlajših generacij. “Zgodovinska resnica je pomembna. Spregovorite, kaj ste vi in vaši tovariši storili,” je pozval nacističnega morilca.

K SS-ovcem ga je pregovorila mačeha
Hanning se je sicer pridružil Hitlerjevi mladini leta 1935, ko je bil star 13 let, SS-ovcem pa se je pridružil nekaj let kasneje na prigovarjanje svoje mačehe. Boril se je v več bitkah druge svetovne vojne, nato pa so ga v nogo in glavo v enem izmed napetih bojev v Kijevu leta 1941 zadeli drobci granate. Ko so se mu rane zacelile, je poveljnika prosil, naj ga pošlje nazaj v boj, vendar je le-ta odločil, da ni več sposoben za delo na terenu, zato ga je poslal v Auschwitz. Med sojenjem pa je ves čas trdil, da ni nikoli nikogar osebno ubil ali pretepel.

Marjanca Scheicher

Sorodno

Zadnji prispevki

Je Levica povezana s korupcijo v Luki Koper?

Prejeli smo pismo anonimnega bralca, ki je med drugim...

So bili Svobodnjaki in Levica pod vplivom THC, da so tako grobo poteptali demokratičen proces?

Gibanje Svoboda in njeni koalicijski partnerji so se odločili...

Afganistanskega migranta ne bodo izselili, ker se rad javno samozadovoljuje

Afganistanski migrant bo ostal v Veliki Britaniji, kljub temu,...

Putinovi propagandisti so med nami

Ko so pred kratkim izgnali uslužbenca ruskega veleposlaništva v...