Venezuelci imajo dovolj revščine v socializmu. Na ulicah jih je protestiralo več kot milijon

Datum:

Opozicija v Venezueli upa, da bo veliki prostest v glavnem mestu Caracas dokazal, da nikakor ne mislijo odnehati, dokler ne zrušijo levičarskega predsednika Nicolása Madura.

V Venezueli se je včeraj na protestnem shodu zbralo več kot milijon ljudi, kar je do sedaj rekordno število protestnikov vsaj v zadnjem desetletju, ocenjujejo strokovnjaki.

“Vlada protestnike lahko razredči, vendar jih ne more ustaviti.”
Americo de Grazia
, kongresnik iz vrst opozicije, je za NBC News povedal, da so ljudje iz cele države drveli v Caracas, da bi se pridružili protestnemu shodu in tako pokazali vladi svoje nezadovoljstvo na miren, ustaven in demokratičen način. Venezuelci so si namreč obljubili, da zavzamejo ulice ter tako ob rob stisnejo volilno telo, znano kot CNE, da razpiše referendum in tako odpokliče predsednika Nicolása Madura s svoje funkcije. Začeli so tudi že z zbiranjem podpisov za referendum. Je pa CNE, ki je splošno priznana kot institucija zvesta vladi, zavrnila zahtevo, da določi datum za drugo fazo referenduma, kjer bi morali zbrati podpise kar 20 odstotkov registriranih volivcev oziroma 3,9 milijona podpisov. “Če bi opoziciji to uspelo, potem se zna zgoditi, da bi Maduro zaradi velikih pritiskov znotraj njegove stranke odstopil,” pravi Leopoldo Martinez, predsednik Centra za demokracijo in razvoj v Ameriki, in dodaja: “Vlada protestnike lahko razredči, vendar jih ne more ustaviti.” Opozicija želi doseči razpis referenduma do 10. januarja 2017, saj bi po tem datumu v primeru podpore odstavitvi na referendumu Madura na položaju zamenjal podpredsednik države in ne bi razpisali predsedniških volitev.

Nimajo hrane, zdravil, elektrike … ne upajo si niti iz svojih domov
Prebivalci države, ki je neizmerno obdarjena z naravnim bogastvom, kot je nafta, so nezadovoljni tako s političnimi kot z gospodarskimi razmerami. Normalen dan za večino Venezuelcev namreč vključuje neskončno dolge čakalne vrste za osnovne življenjske stvari v trgovinah in nujno potrebna zdravila v lekarnah. Električne energije praktično ne uporabljajo več, saj je večino časa izklopljena, poleg tega pa si ljudje zvečer ne upajo več iz svojih domov. Preveč je negotovosti, da bi si upali tvegati večerni sprehod, kar je bilo še pred nekaj meseci nekaj predvsem normalnega. Maduru se 6-letni mandat izteče šele leta 2019 in prebivalci Venezuele si ne znajo predstavljati, da bi v takšni bedi živeli še tri leta.

Država je sredi najhujše gospodarske krize v zadnjih 50-ih letih. NBC News poročajo, da IMF ocenjuje, da je inflacija v državi dosegla že več kot 700 odstotkov, gospodarstvo naj bi se do konca leta zmanjšalo za 8 odstotkov. Vlada pa celotno krizo opravičuje z izgovorom, da je to posledica ekonomske vojne, ki so jo zrežirale Združene države Amerike.

Vojska je zastrahovala ljudi, da se ne bi udeležili protesta
Opozicija je trdno prepričana, da je bil včerajšnji protest nov začetek v tej dolgi bitki za spremembo režima v Venezueli. De Grazia, ki je prišel v Caracas že na začetku tega tedna le zato, da bi lahko zagotovo bil na shodu, je pojasnil, da je pravica do protesta dovoljena z ustavo, vendar je Madurova vlada ljudi ustavljala že ob prihodu v Caracas in jih zastrahovala. “Prišel sem z letalom. Celotna avtocesta med letališčem La Guaira in Caracasom je bila praktično zabarikirana z vojaškimi tanki, šotori in vojaki, opremljenimi z opremo za javni red in mir,” je povedal. Nekateri so šli še dlje – nekateri Venezuelci iz oddaljenih delov države so se v znak protesta odločili in se v Caracas odpravili kar peš. Tak primer je skupina plemenskih voditeljev iz Amazonije. Sicer pa so se včerajšnjega protesta udeležili ljudje vseh vrst in poklicev – od študentov do vodij sindikatov, politikov, županov …

Do volitev predsednika je težaven in dolgotrajen proces
Profesor na kolumbijski univerzi in strokovnjak za venezuelsko politiko Christopher Sabatini je prepričan, da je bil četrtkov protest mnogo bolj osredotočen od prejšnjih masivnih shodov, saj je tokrat opozicija jasno zahtevala priznanje ustavne pravice do referenduma. Sabatini še ocenjuje: “Možnosti za referendum so majhne. Ta vlada se ne bo premaknila, saj je dala jasno vedeti, da nasprotuje referendumu in bo verjetno storila vse, da bo ohranila svojo politično legitimnost.”
Gustavo Arnavat, nekdanji uradnik pri Obami in zdaj višji svetovalec na Centru za strateške in mednarodne študije pa meni, da bo na koncu le prišlo do referenduma. “V nekem primernem času bo opoziciji le uspelo, da bodo lahko volili predsednika Venezuele. To je vsekakor bolj težaven in dolgotrajen proces,” je prepričan.

Protestirali tudi zunaj meja Venezuele
Protestnih shodov so se udeležili tudi Venezuelci, ki živijo zunaj svoje matične države, saj je bilo na desetine rednih protestov organiziranih pred konzulati v ameriških mestih, kot so Boston, Chicago, Houston, New York, Orlando, San Francisco in San Juan v Portoriku.

“To je boj na dolgi rok,” je še zaključil kongresnik De Grazia. “V DNK-ju Venezuelcev je zapisano, da se znebimo tega režima.”

M. S.

 

Sorodno

Zadnji prispevki