Donald Trump − predsednik, ki uresničuje predvolilne obljube

Datum:

Novi ameriški predsednik Donald Trump je v prvih dneh svojega drugega predsedniškega mandata sprejel številne pomembne odločitve. Takoj po prisegi je podpisal vrsto izvršilnih ukazov, s katerimi uresničuje svoje predvolilne obljube. Med drugim je podpisal izvršilni ukaz o umiku Združenih držav Amerike iz pariškega podnebnega sporazuma, ukaz o umiku iz Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ukinil je “prebujenske” programe za t. i. raznolikost, enakost in vključevanje (DEI) ter razglasil, da bodo Združene države Amerike spet “meritokratska družba”, v kateri bodo zaposlovali na podlagi kvalifikacij in sposobnosti.

Ustanovil je urad, pristojen za vladno učinkovitost (DOGE), in ga poveril tehnološkemu geniju Elonu Musku. Slednji naj bi močno oklestil javne izdatke. Hkrati je napovedal brezkompromisen boj proti kriminalu. Prav tako je začel izvajati ukrepe za ustavitev nezakonitega priseljevanja in izganjati tiste, ki so v ZDA prišli nezakonito.

Poznavalec mednarodnih odnosov dr. Bogomil Ferfila je v intervjuju za našo revijo povedal, da se Trump vede kot podjetnik in ne karierni politik. Izpostavil je: Tako deluje tudi zdaj. Mamilarske kartele je razglasil za teroristične organizacije, kar pomeni, da lahko nanje spusti ameriško vojsko s specialnimi enotami vred. To ne pomeni, da bodo zdaj ameriški specialci vpadali na mehiško ozemlje in napadali kartele, pač pa s tem pritiska na mehiško vlado, da s svojimi policisti, vojaki, specialci ali komerkoli udari na kartele in s tem prepreči morebitno ameriško intervencijo.” Ob tem je dodal: Menim, da so napovedi visokih carin proti Kitajski ali Kanadi, napovedi uničujočih sankcij proti Rusiji in tako naprej del njegove taktike, da bi lahko na koncu sklenil dober posel za ZDA.”

Podobno je z njegovimi zahtevami, naj bi države članice zveze NATO pet odstotkov BDP po novem namenjale za oborožitev. Realno gledano se bodo v Natu na koncu dogovorili, da bodo države članice prispevale dva odstotka in pol letnega BDP za oborožitev, kar je pol odstotka več od do zdaj dogovorjene obveze, ki pa se je večina članic Nata, vključno s Slovenijo, ne drži. Trump skuša tako prisiliti članice zavezništva, da začnejo izpolnjevati dogovorjene obveznosti in nehajo vse breme skupne obrambe prelagati na Združene države,” je še poudaril Ferfila.

Najmočnejša država na svetu je tako dobila predsednika, ki je takoj prešel od besed k dejanjem. Predsednika, ki v prvi vrsti vidi interese svoje države in državljanov, kar je v nasprotju z našimi oblastniki, ki jih bolj kot slovenski zanimajo tuji interesi.

Dr. Metod Berlec

Sorodno

Zadnji prispevki

Pustni pohod po Jurčičevi poti s Polkaholiki in Martinom Golobom

Na pustno soboto bo potekal že 31. pohod po...

Je moral direktor Sove pokriti nepravilnosti predsednika preiskovalne komisije?

Direktor Sove Joško Kadivnik je preklical stopnjo tajnosti podatku,...

Meščani protestirajo proti odvisnikom okoli zdravstvenega doma Metelkova

Prebivalci okoli zdravstvenega doma na Metelkovi ulici protestirajo, ker...

SDS ocenjuje, da je obrazložitev ukrepov v zakonu o financiranju občin pomanjkljiva in nezadostna

Opozicija ima pomisleke o predlogu novele zakona o financiranju...