Kaj pa morala, Miro Cerar? Kaj pa etika?

Datum:

Pred prejšnjimi volitvami sem v kratkem tvitu razkrinkal  Mira Cerarja, ki si je za pot na Koroško dal izplačati dvojne potne stroške. V istem dnevu je gimnazijcem na Ravnah in v Slovenj Gradcu govoril o morali in etiki, hkrati pa za eno pot izstavil dva računa. Takrat je že bil velik favorit levice in dominantni medij o tem niso pisali, prav tako na to temo ni padlo nobeno vprašanje na predvolilnih soočenjih. Tega vprašanja novinarji niso smeli postavljati. Tako je lahko vso kampanjo mirno pridigal o morali in etiki, ki jo je v tem času sam najbolj poteptal.

Dnevnice in bon za malico
Če držijo podatki, da si je predsednik vlade za ogled košarkarskega finala v Turčiji dovolil izplačati tudi dnevnico, potem smo res imeli predsednika vlade zelo skromnega formata. Miro Cerar ni bil gospod. Ni bil državnik. Dvojni potni stroški in 14,4 evra obračunane dnevnice, ko je šel navijat za slovensko reprezentanco v Istanbul, pove zelo veliko. Tisoče navijačev je postrgalo po svojih šparovčkih, da so si  kupili karte in se odpeljali na finale, ker so se veselili izjemnega uspeha, Cerar pa je odšel na službeno pot z vsemi pritiklinami službenih poti. Cerar je s svojim navijanjem že takrat šel mnogim na živce, ko je ob koncu tekme capljal po parketu in mnogi zaradi tega niso mogli uživati v velikem slavju. Da posebej ne omenjam, da se je z izbranci podal na pot v luksuznem falconu in vsi so za ta športni izlet dobili tudi dnevnice. Ker so pač bili na službeni poti. Služba je služba, mar ne?!

Oglejte si še: Lastnina je tatvina

Da ne bo pomote: ministri in predsednik vlade seveda imajo pravico do dnevnic, potnih stroškov, nadomestila ali bona za malico, regresa in vsega ostalega, kar pač gre tudi drugim javnim uslužbencem. Vendar, da pa se predsednik vlade podpiše pod dnevnico v višini 14,4 evra za pot na finalno košarkarsko tekmo evropskega prvenstva, to pa je res bizarno. Strokovne službe so morale računati, kako dolgo je bil predsednik vlade na poti, ali je imel kakšen brezplačni obrok, ali je bil upravičen do cele ali skrajšane dnevnice. Predsednik vlade bi bil gospod in državnik, če bi tajnici rekel, da mu dnevnic ni treba obračunati. Če so ga Turki tam tudi kaj ‘počastili’, pa si jih tudi ne bi smel obračunati.

Vlada in ministri naj bi delali ves dan, v petek in svetek, brez dnevnic in raznih nadur ter prostih dni zaradi dela ob nedeljah in praznikih in drugih pravic, zapisanih v množici kolektivnih pogodb. Tako je bilo v obeh vladah Janeza Janše.

Od drobiža do milijonov
Spomnimo se, kako so v tem času pred štirimi leti mediji poveličevali Mira Cerarja, domala kot odrešenika, kajti imel je vse: znane in ugledne starše, dobro izobrazbo, prepoznavnost v družbi in mnoge matere bi si ga želele za svojega zeta. Štiri leta pozneje končuje svoj mandat zelo klavrno: dominantni mediji ga sicer niso tako povaljali po blatu, kot so pred tem Alenko Bratušek, vendar velikih simpatij tudi nima več.

Foto: STA

Ja, dvojni potni stroški ali izplačana dnevnica, to je mogoče res drobiž. Vendar smo bili v času Cerarjeve vlade priča tudi velikim poslom, projektom sumljivega porekla, kot je tudi drugi tir, kjer že iz samega zakona štrli koruptivno tveganje in na dlani je, da bo omrežje naredilo vse, da nas ponovno oropajo. To lahko preprečijo le volitve. Od uličnega kriminala in drobiža do kriminala velikega formata in stotin milijonov evrov pa pri nas ni ravno velik korak.

Kazenska ovadba zoper Cerarja?
Res pa je, da je na levici zaščita njihovih ljudi še vedno na prvem mestu. Tudi če bi Cerarja povsem odpisali, mu ne bo kaj hudega. Poslanec Branko Zorman, ki je pred dnevi Cerarju pomahal v slovo, je s svojimi nastopi v javnosti dejansko vložil javno kazensko ovadbo zoper Cerarja. Ravnanje predsednika vlade v primeru zakona, ki bi odprl trg športnih loterij in v proračun navrgel dodatni denar, seveda meji na kaznivo dejanje in korupcijo. Zorman je namreč podrobno razkril ozadje, zakaj je novela zakona o igrah na srečo, ki je prešla vso vladno in parlamentarno proceduro, na koncu po diktatu Cerarja padla v parlamentu. Ti javni nastopi Zormana bi ob normalni pravni državi pomenili že zasliševanje Cerarja, mediji bi se danes ukvarjali predvsem z razkrivanjem te zgodbe in vsega ozadja, ki že na daleč smrdi po kriminalu. Vendar ne, kajti iz te kriminalne kanalizacije bi potem morali zbezati tudi ljudi, ki so pri nas še vedno nedotakljivi.

Miro Petek

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Veliko Britanijo pretresajo napadi z nožem

Velika Britanija se po prihodu velikega števila migrantov srečuje...

Večer nad ljudi, ki protestirajo proti novim azilnim centrom!

Že tako slabo brani časnik, kot tudi spletni portal...

[Video] V New Yorku nov trend: Moški mimoidoče ženske udarjajo v obraz

Na družbenih omrežjih se pojavlja vse več videoposnetkov žensk,...

Bo Cirman sodno odgovarjal za medijski napad na Edvarda Kadiča?

Politični komentator in strokovnjak za komuniciranje Edvard Kadič, znan...