Sezona klopov se začenja: nevarnost okužb na Koroškem med najvišjimi v državi

Datum:

Strokovnjaki opozarjajo na številčnost klopov v slovenskih gozdovih, še posebej v gozdnatih regijah, kot je Koroška. Najbolj učinkovita zaščita pred klopnim meningoencefalitisom je cepljenje.

S tem, ko se povečuje število klopov v naravi, se povečuje tudi število obolelih za različnimi boleznimi, ki jih klopi prenašajo. Na avstrijskem Koroškem, kjer naj bi bilo lansko leto dva do trikrat več klopov kot leto poprej, so zabeležili povečano število okužb s klopnim meningoencefalitisom, okuženi klopi so razširjeni tudi po vsej Sloveniji. Posebej pazljivi moramo biti na Koroškem, kjer so goste gozdne površine, saj se tam zadržuje več klopov.

V Sloveniji je sicer najpogostejša bolezen, ki jo prenašajo klopi, lymska borelioza, sledi ji klopni meningoencefalitis. Za lymsko boreliozo, ki prizadene živčevje, sklepe ali srce, cepiva ni, pomembni so preventivni ukrepi, kot je uporaba repelentov, ter hitro in pravilno odstranjevanje prisesanih klopov. Za klopni meningoencefalitis pa je cepljenje najprimernejša zaščita, so zapisali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Čeprav je umrljivost zaradi klopnega meningoencefalitisa precej nizka, so lahko zdravstvene težave in posledice, ki jih bolezen povzroča, precej hude. Slovenija se glede na pogostost klopnega meningoencefalitisa uvršča v vrh držav Evrope, v Sloveniji pa izstopa Koroška. Po podatkih NIJZ pa je bilo leta 2014 na območju NIJZ Območne enote Ravne na Koroškem največ primerov klopnega meningoencefalitisa na 100 tisoč prebivalcev v Sloveniji. Primerov na 100 tisoč prebivalcev je bilo na Koroškem 12,6, slovensko povprečje pa je 4,9.

“Klopni meningoencefalitis je virusna bolezen osrednjega živčevja, ki se prenaša z vbodom okuženega klopa in ogroža predvsem ljudi, ki se v obdobju aktivnosti klopov zadržujejo v naravnih žariščih bolezni,” pojasnjuje Nacionalni inštitut za javno zdravje. Cepljenje je trenutno najučinkovitejši ukrep za zaščito pred nevarno klopno boleznijo. V Sloveniji je sicer cepljenje obvezno le za ljudi, ki so okužbi izpostavljeni pri delu, to so lovci ali gozdarji. Priporočeno pa je vsem, ki se več časa zadržujejo v naravi, torej vsem pohodnikom, športnikom, sprehajalcem …

Več si lahko ogledate na portalu e-koroška

Sorodno

Zadnji prispevki

“Polanci” protestirali: Vlada je denar prerazporedila drugam!

Slovenija je ena izmed držav z najvišjim deležem prometnih...

V mariborskem zaporu izbruh epidemije garij

Razmere v prezasedenem mariborskem zaporu so se v zadnjem...

Energetsko učinkovit vrtec in obsežni razvojni načrti v občini Kidričevo

V Lovrencu na Dravskem polju gradijo nov vrtec, ki...

Najslabši rasni zakoni v Južnoafriški republiki so se začeli pod Mandelo

"Drži, težave so se začele že pod Mandelo. Najslabši...