Tudi v Italiji odmeva novica o vardah in zasebnih varuhih meje

Datum:

Nedavno je bilo v italijanskih medijih izpostavljeno protislovje med Šarčevo izjavo o “ustreznem državnem varovanju meje” in zasebnimi pobudami za varovanje južne državne meje pred ilegalnim vdorom migrantov v Slovenijo. Neustrezno varovanje balkanske schengenske meje pred ilegalnimi prehodi tako ni več samo tema pogovora političnega vrha Furlanije – Julijske krajine, pač pa postaja tudi pogovorna tema zaskrbljenih prebivalcev FJK.

Štajerska varda, Gorenjska vahta, Belokranjske vaške straže …
Šiškova
Štajerska varda ni edina paravojaška formacija, ki je v zadnjem letu nastala za varovanje slovenske meje pred migranti. Na socialnih omrežjih so se že lansko leto pojavile slike in pričevanja o urjenju Gorenjske vahte, kar je preiskovala tudi slovenska policija. Vaške straže iz Bele krajine pa so že požele mednarodno pozornost (klik), tudi v Srbiji. Vse te civilne pobude za varovanje državne meje so seveda odgovor na Šarčeve laži, da Slovenija ustrezno varuje slovensko južno mejo. Na tisoče migrantov – samo v prvih 6 mesecih je slovensko južno mejo nezakonito prestopilo prek 5.300 migrantov, kar je skoraj tisoč migrantov na mesec – dokazuje nično varovanje slovenske južne meje. Tolikšne številke prihajajočih migrantov na jug Italije so spodbudile notranjega ministra Salvinija, da je italijanska pristanišča zaprl za nevladne ladje. Ob takih številkah, ki v Slovenijo vdirajo s Hrvaške, pa Marjan Šarec in drugi sodelujoči prepričujejo Slovenijo, da je država varna, migracijske tokove pa slovenska policija obvladuje.

Rezilna žica na zahodni meji le vprašanje časa
Ne glede na mešane policijske patrulje na slovensko-italijanski meji ne mine dan, ne da bi lokalni prebivalci opazili skupine migrantov, ki se iz Slovenije spuščajo proti Trstu. Ti praktični primeri slabega varovanja balkanske schengenske meje, skupaj z novicami o zasebnih varuhih slovenske meje zaradi policijskega in vojaškega neobvladovanja migracijskih tokov čez Slovenijo, spodbujajo Italijane k vse bolj radikalnim odločitvam.

Na socialnih omrežjih tako lahko že prebiramo komentarje zamejcev s podporo slovenskim civilnim varnostnim iniciativam za varovanje balkanske schengenske meje, med njimi pa najdemo tudi vprašanja, “če Šarec meni, da migranti z vzhoda v Italijo padejo z Marsa”.

Italijani za razliko od Slovencev sočutja in potrpljenja z migranti nimajo več. Italija je beležila prihod migrantov še pred prvim valom leta 2015, migranti pa v Italiji postajajo vse večji socialni in varnostni problem. Nekontroliran pritok novih in novih prišlekov, ki so primarno najprej breme za državno socialno politiko, nato pa mnogi izmed njih postanejo tudi varnostna grožnja, je prisilil Italijo in njene prebivalce k spoznanju, da taka politika ne prinaša dolgoročne blaginje za državo. Zato so se nekontroliranemu pritoku tujcev uprli tudi sami ter s podporo Salvinijevi Ligi in njenim politikom, tudi Fedrigi, spodbujajo italijansko vlado k vse bolj radikalnim ukrepom za zapiranje meja.

Primorska24

Sorodno

Zadnji prispevki

Krka praznuje 70-letnico obstoja podjetja

Mineva sedem desetletij, odkar so drzna vizija, ustvarjalnost in...

Ste kje videli Mojco?

Tržiški policisti so bili danes okoli 19.30 obveščeni o...

Pirnat je imel odprt davčno ugodnejši s.p.

Pravnik Rajko Pirnat se je nedavno obregnil ob ustavnega...

Bo Golob kot Bratuškova pogorel na zaslišanju, če se samopredlaga za evropskega komisarja?

Tragikomedija z imenovanjem slovenskega spitzenkandidata za evropskega komisarja se...