Z današnjim dnem se je pričelo zbiranje podpisov za razpis referenduma o zakonu o dodatkih k pokojninam umetnikov, ki za manjšo skupino ljudi uvaja neupravičene privilegije, medtem ko večina upokojencev po državi komaj shaja iz meseca v mesec.
V SDS poudarjajo, da zakon ni pravičen do vseh upokojencev. Vlada bi morala po njihovo najprej iti v pripravo pokojninske reforme, ki bi izboljšala položaj vseh starejših, ne pa zgolj izbranih posameznikov iz umetniških krogov. Poleg tega opozarjajo, da je “zakon politično motiviran, saj si želi z njim aktualna oblast pridobiti podporo umetniških krogov, ki so ji naklonjeni”.
Tako lahko oddate svoj podpis podpore:
1) Obrazec, ki je dosegljiv tukaj, lahko podpišete osebno na upravni enoti v poslovnem času enot (tudi izven uradnih ur).
Z velikimi tiskanimi črkami in čitljivo na obrazec vnesite osebne podatke (ime in priimek, datum rojstva in stalno prebivališče). Pri tem je treba biti pazljiv, da se vneseni podatki natančno skladajo s podatki na osebnem dokumentu.
Pomembno: Obrazca ne smete podpisati že prej. Podpis je namreč veljaven le, če je izveden na upravni enoti/krajevnem uradu pred uradno osebo. Ob oddaji podpisa morate s sabo prinesti tudi veljavno javno listino (potni list/osebno izkaznico/vozniško dovoljenje/maloobmejno prepustnico/orožno listino). Na nobeni upravni enoti se za oddajo podpisa ne potrebujete naročiti.
Izpolnjen in na upravni enoti podpisan obrazec se lahko odda na stojnici pred upravno enoto oziroma krajevnim uradom. Slednjega pa se lahko posreduje tudi na naslov:
Slovenska demokratska stranka
Trstenjakova 8
1000 Ljubljana
2) Svoj podpis lahko prispevate elektronsko preko e-Uprave.
Za oddajo podpisa preko e-Uprave nujno potrebujete digitalno potrdilo (SIGEN-CA, AC NLB, POŠTA CA in Halcom CA). S klikom tukaj pa boste prišli neposredno do strani za podpis referendumske pobude.
3) Tisti s prebivališčem v tujini/volivci v bolnišnicah, DSO-jih in zavodih za invalidne osebe/bolni in invalidi brez digitalnega podpisa lahko podpis oddate tako:
Volivke in volivci, ki imajo v tujini začasno ali stalno prebivališče lahko svoj podpis oddajo na diplomatskih predstavništvih in konzulatih Republike Slovenije. Pripadniki Slovenske vojske, ki v času zbiranja podpisov v tujini opravljajo vojaško službo, lahko prav tako izpolnijo obrazec, a je treba podpis izvesti pred pristojnim poveljnikom, ki obrazec potrdi in ožigosa.
Referendumsko pobudo lahko volivke in volivci v bolnišnicah, domovih za starejše občane ali zavodih za invalidne osebe podpišejo pri posebej za to pooblaščeni osebi organa oziroma zavoda.
Vsi bolni in invalidi, ki so brez digitalnega podpisa in se ne morejo osebno zglasiti na upravni enoti, lahko po telefonu, elektronski ali navadni pošti sporočijo svojo zahtevo za oddajo podpisa. V podani zahtevi je treba navesti osebne podatke, naslov stalnega prebivališča, telefonsko številko z navedbo, da se zaradi bolezni ali invalidnosti ne morete osebno zglasiti pred upravnim organom. Na zahtevo vas bo nato obiskala uradna oseba, pri čemer ni treba dokazovati invalidnosti ali bolezni. Kdaj natančno bo obisk izveden, boste s strani upravnega organa izvedeli po telefonu.
Zbiranje podpisov bo potekalo do 26. marca.
Ž. N.