Dobre ideje za dvig natalitete

Datum:

Tisto osnovno idejo za dvig natalitete poznamo. V deželah tretjega sveta je le-ta očitna tudi v praksi. V Evropi, še posebno v Sloveniji pa tudi v sosednji Hrvaški, natančneje v Zagrebu, pa vznikajo predlogi, ki naj bi rodnost povečali. 

V skladu z odločbo o finančni pomoči za matere in očete vzgojitelje, naj bi družina z vsaj tremi otroki v Zagrebu prejela finančno pomoč v višini povprečne neto mesečne plače na Hrvaškem. Kot poroča Narod.hr ocenjujejo, da bo potrebno v ta namen do konca leta zagotoviti deset milijonov kun v mestni proračun.

Mati vzgojiteljica ali oče vzgojitelj je lahko le oseba (mati, oče, posvojitelj, skrbnik) ki je brezposelna v času vloge in v času prejemanja denarne pomoči, hrvaška državljanka s stalnim prebivališčem v Zagrebu najmanj pet let pred rojstvom najmlajšega otroka in stalno prijavljena tudi medtem ko prejemajo finančno pomoč. Poleg tega morajo imeti tudi otroci stalno prebivališče v Zagrebu in niso vpisani v vrtec do začetka obveznega programa predšolske vzgoje.

“Vrtec se je izkazal kot nujno zlo”
“Dokler sem hodila v službo, je bil naš najstarejši sin v vrtcu. Naša izkušnja je, da smo ga doma učili drugačnih vrednot kot v vrtcu. Vrtec se je izkazal kot nujno zlo – starši delajo, nikogar ni, ki bi lahko varoval otroka in tako postane vrtec neizbežen”, je povedala 31-letna Irena Klarić, mamica treh otrok.

Klarićeva je navdušena nad omenjenimi predlogi. “Ne samo za Zagreb, to so dobri predlogi za celotno Hrvaško. Vemo, da imamo zelo visoko stopnjo smrtnosti in nizko stopnjo rodnosti. Prepričana sem, da se vsa ekonomija vrti okoli otrok.”

To so nujni ukrepi!
Predstavnica HDZ Margareta Mađerić je prepričana, da gre za nujne “požarne ukrepe”, ki bodo zagotovo prišli prav vsem družinam v Zagrebu, ki imajo tri ali več otrok. Povedala je še, da so podatki o številu otrok zaskrbljujoči, saj se je na Hrvaškem zadnje leto rodilo manj kot 38.000 otrok, kar je najmanj v zadnjih 25. letih.

V naslednji 20. letih se mora roditi vsaj 27 tisoč otrok
Konkretne predloge za dvig natalitete v Sloveniji je nedavno širši javnosti predstavilo tudi Gibanje za otroke in družine. V Gibanju se zavedajo, da živi v Sloveniji okoli 10.000 mladih, ki v lastni domovini ne vidijo več perspektive za svoje življenje. Prepričani so, da se da marsikaj storiti, da bi mladi ostali doma in živeli na polno.

Večina, od 38 programskih točk, je namenjenih prav družinam in otrokom, še posebno tistim v nastajanju. Poleg tega, da se v gibanju dosledno zavzemajo za življenje in so proti ambulantnemu „abortivnemu mobingu“ nad nosečnicami, navajajo konkretne predloge za dvig natalitete. Med drugim predlagajo, da je potrebno mladim zakonskim parom s stanovanjskim problemom, ki so stari do 27 let z otroki (rojenimi ali še nerojenim), za dobo največ pet let zagotoviti stanovanje, za katerega prispevajo 15 odstotkov tržne cene najema.

“Če se v slovenskih družinah v naslednjih dvajsetih letih ne bo letno rodilo vsaj 27.000 otrok in bistveno dvignilo povprečje otrok na družino s sedanjega povprečja 1,5 na vsaj 3 otroke, slovenski jezik, narod in kultura nimajo možnosti preživetja”, so prepričani v Gibanju za otroke in družine.

Spremeniti se mora odnos države do družin. Treba je:

  • takoj odpraviti diskriminacijo dijakov in študentov, ki danes zaradi otroškega dodatka svojih mlajših bratov in sester lahko ostanejo brez štipendije oz. je ta nižja;
  • najnižji dodatek in nadomestilo za čas porodniške odsotnosti npr. za mame študentke določiti v višini minimalne plače (zdaj 252,04 EUR);
  • uvesti spodbude delodajalcem za zaposlovanje mladih staršev (še posebej mater) in za delo mladih staršev s skrajšanim delovnim časom;
  • očetom, ki jim vlada danes krivično odreka pravico do dela očetovskega dopusta, tega priznati v skladu z zakonom;
  • otrokom priznati, da so prvi in najpomembnejši steber pokojninskega sistema, ki temelji na medgeneracijski solidarnosti. Naj se to v sistemu tudi pozna, tako da število otrok, za katere zavarovanec skrbi, vpliva na višino njegovih prispevkov in višino njegove pokojnine. Več ko ima nekdo otrok, bolj naj se zanj znižajo delodajalčevi prispevki za pokojninsko zavarovanje in se tako nekoliko poveča njegova konkurenčnost na trgu dela, ki je zaradi materinstva ali očetovstva običajno zmanjšana. Večje število otrok pomeni tudi večji prispevek v pokojninski sistem, zato naj pomeni tudi višjo pokojnino;
  • zakonskim parom, ki ne morejo imeti otrok, poleg starih staršev za njihove vnuke, zagotoviti prednostno pravico pri posvojitvah otrok.

Nižja obrestna mera za nakup stanovanja za mlade družine
Na vprašanje, kaj lahko država naredi za velike družine, je Irena Klarić iz Zagreba dejala, da bi bila dobrodošla nižja obrestna mera za nakup prvega stanovanja. “Mi smo najemniki, in če želimo vzeti posojilo, je to precej tvegano na tej točki. Večja družina ima potrebe po večjem stanovanju, večje stanovanje pa avtomatično pomeni večje posojilo.”

Takšni in podobni predlogi bi spodbudili mlade, da bi imeli toliko otrok, kolikor jih v resnici želijo imeti, je prepričana Klarićeva. “Imam veliko prijateljic, ki se niso pripravljene razdajati za otroke. Tistim, ki vidijo otroke kot obveznost in se niso pripravljeni razdajati, tudi (dodaten) denar nič ne pomeni. Za tiste, ki si želijo otroke, pa so takšni predlogi zelo dobra stvar.”

Vesna Vilčnik

Sorodno

Zadnji prispevki