
Planina pri Rakeku, Vzgojni zavod Planina. Ravnateljica Leonida Zalokar. (Foto: STA)
“Nimamo učinkovitih ukrepov za to kategorijo otrok, šolam pa ni odvzeta le vzgojna moč, ampak avtonomija. Na to, da je sistem neučinkovit, tudi opozarjamo že več kot desetletje, kar je grozljivo. To je vseslovenski problem,” je prepričana Leonida Zalokar, ravnateljica Strokovnega centra Planina.
Ravnateljica Vzgojnega zavoda Planina Leonida Zalokar je za največjo komercialno TV komentirala nedavne nasilne dogodke v Celju, ko je na strehi nakupovalnega centra prišlo do pretepa mladoletnikov. Ker vodi center za mladostnike z vedenjskimi in čustvenimi motnjami, ji je problematika dobro poznana. Poudarila je, da ne obstajajo učinkoviti ukrepi za dotično skupino otrok, šolam pa se ne jemlje zgolj vzgojno moč, marveč tudi avtonomijo. Vrh vsega na neučinkovitost sistema opozarjajo že več kot desetletje, a se nič ne spremeni.
Prepričana je, da pri problematiki največjo odgovornost nosijo starši. Mnogi otroci namreč ne znajo slediti navodilom. Spomnila je še, da nekatere države že uvajajo institut slabega starševstva, je pa potrebna temeljita ocena vsakega posameznika (v celjskem primeru). Imeti bi morali sistem, ki bi terapevtsko neodzivne otroke nemudoma odstranil. Prav tako bi potrebovali multidisciplinarno službo za ugotavljanje, kaj je z otrokom narobe. Prepričana je, da niso vsi otroci za osnovno šolo, četudi je obvezna. Po njenem je kriminal, da cele generacije in šole trpijo zaradi dveh posameznikov. Tudi ravnatelji celjskih šol starše pozivajo, da učiteljem pustijo izvajati pedagoško delo, sami pa prevzamejo odgovornost za svoje potomce. Prepričani so, da bi bilo moteče in nasilne učence treba odstraniti iz šolskega okolja.
Domen Mezeg