V letu 2021 zabeležili še boljše rezultate o turističnem obisku glede na leto prej

Datum:

Čeprav je bila po podatkih Svetovne turistične organizacije (UNWTO) v letu 2021 zabeležena 4-odstotna rast turizma oziroma 415 milijonov prihodov, pa so mednarodni turistični prihodi po preliminarnih ocenah še vedno na 72-odstotno nižji ravni kot pred letom 2019. Po podatkih Slovenske turistične organizacije je bilo v Sloveniji lani štiri milijone turističnih prihodov in več kot enajst milijonov turističnih prenočitev. Glede na leto 2020 so te številke spodbudne.

Leto 2020 se bo tako v zgodovino zapisalo kot najslabše leto za turizem, saj so se mednarodni prihodi zmanjšali za 73 odstotkov. “UNWTO na osnovi izsledkov panela strokovnjakov v letu 2022 za turizem napoveduje boljše obete, večina v panelu udeleženih pa vrnitev turizma na raven leta 2019 pričakuje šele 2024 ali kasneje,” so zapisali v Slovenski turistični organizaciji (STO). Po ocenah je hitra in razširjena uvedba cepljenja identificirana kot glavni dejavnik za učinkovito okrevanje mednarodnega turizma.

Turistični promet 2021
Po podatkih STO je bilo v Sloveniji lani štiri milijone turističnih prihodov in več kot enajst milijonov turističnih prenočitev. Glede na leto 2020 so te številke spodbudne, saj pomenijo kar za 31 odstotkov več prihodov in za 22 odstotkov več prenočitev, vendar pa ostaja dejstvo, da so še vedno bistveno pod ravnjo iz leta 2019. “Lani smo zabeležili 35,7 odstotka manj turističnih prihodov in 28,7 odstotka manj turističnih prenočitev kot leta 2019,” potrjujejo na STO.

Največ turističnih prenočitev ustvarjenih v gorskih občinah
V letu 2021 so prednjačili domači gostje, ki so ustvarili 2,1 milijona turističnih prihodov (54,2 odstotka vseh) in 6,4 milijone turističnih prenočitev (57,4 odstotka vseh). V letu 2021 so se vrnili tuji gostje. Z 1, 8 milijona turističnih prihodov (45,8 odstotka vseh) in 4,8 milijonov prenočitev (42,6 odstotka vseh) so ustvarili 50,7 odstotka več turističnih prihodov in 43 odstotkov več turističnih prenočitev kot v letu 2020. Lani so največ prenočitev med tujci ustvarili turisti iz Nemčije (22,3 odstotka), z 9 odstotki so jim sledili turisti iz Avstrije, Italije (7,4 odstotka), Češke (6,9 odstotka) in Nizozemske (6,6 odstotka).

Foto: Pixabay

“Razmerje med prenočitvami domačih in tujih turistov v lanskem letu tako znaša 57 proti 43 odstotkom v korist domačih gostov, medtem ko je bilo v istem obdobju leta 2019 to razmerje 27 proti 73 odstotkom v korist tujih gostov,” ugotavljajo na STO. Največ, to je 30 odstotkov turističnih prenočitev, je bilo ustvarjenih v gorskih občinah, 24 odstotkov v obmorskih občinah in 23 odstotkov v zdraviliških občinah. Domači in tuji turisti so v letu 2021 ustvarili največ prenočitev v hotelih (46,5 odstotka vseh prenočitev), sledili pa so drugi nastanitveni obrati in nato kampi.

Vir: Slovenska turistična organizacija, www.slovenia.info

Kakovostna in varna destinacija
Kot je rezultate turističnega prometa za leto 2021 komentiral minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek, “v letu 2021 beležimo nekoliko boljše rezultate o turističnem obisku glede na leto prej, a smo še daleč od številk, ki smo jih beležili v rekordnem letu slovenskega turizma 2019.” Po njegovi oceni naj bi k spodbudnejšim rezultatom slovenskega turizma v letu 2021 veliko pripomogli domači gostje in ukrepi države za pomoč turizmu pri okrevanju po pandemiji covida-19, med njimi tudi turistični boni. “Za nadaljnji obisk tako domačih kot tujih gostov pa je pomembno,” je poudaril, “da so seznanjeni in se zavedajo, da turistični ponudniki v Sloveniji zagotavljajo varne in kakovostne storitve ter da vse goste sprejmemo z veliko mero gostoljubnosti.” Minister je prepričan, da bo turizem z multipikativnimi učinki vplival tudi na višjo gospodarsko rast tako v letošnjem letu kot v prihodnje.

Foto: Pixabay

Turizem prihodnosti pa bo po epidemiji povsem drugačen. Na to je opozorila vršilka dolžnosti direktorja STO Ilona Stermecki: “Vse manj so iskane destinacije množičnega turizma, vse večje pa je povpraševanje po individualni in butični turistični ponudbi.” Ima pa naša država na tem področju ogromen potencial in tudi priložnost, da ga izkoristi. “Slovenska turistična organizacija s ciljem krepitve prepoznavnosti in ugleda Slovenije nadaljuje in nadgrajuje promocijo trajnostnega, avtentičnega in butičnega turizma. Intenzivirane so promocijske in trženjske aktivnosti na tujih trgih, predvsem bližnjih, kjer nagovarjamo goste, ki iščejo edinstvena doživetja v neokrnjeni naravi in turistično ponudbo višje dodane vrednosti,” pravi Ilona Stermecki, ki pa obljublja, da bodo potencial za učinkovito okrevanje in krepitev turizma po krizi izkoriščali v sodelovanju s slovenskim turističnim gospodarstvom in drugimi partnerji slovenskega turizma ter z usklajenim delovanjem krovne in lokalne ravni.

Slovenia Eco resort (Foto: Facebook)

Prebivalce Slovenije bodo tudi letos privabljali z osrednjo motivacijsko kampanjo Moja Slovenija, oblikovali nove kazalnike uspešnosti v turizmu, nadaljevali z Zeleno shemo slovenskega turizma, digitalno transformacijo, izvedli bodo promocijski kampanji aktivnih doživetij na prostem in športnega turizma ter poklicev v gostinstvu in turizmu. Sektor gostinstva in turizma se je že pred epidemijo soočal s pomanjkanjem usposobljenega kadra, epidemija pa je stisko samo še poglobila. Za reševanje težav so sklicali delovno skupino za reševanje izzivov s področja kadrov v gostinstvu in turizmu, ki jo vodi državni sekretar na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Simon Zajc, in se je drugič sešla sredi januarja. “Čeprav je v pripravi tudi strategija digitalne transformacije slovenskega turizma, smo in bomo najpomembnejši člen slovenskega turizma ostali ljudje, zato je zelo pomembno kakovostno upravljanje s kadri v gostinstvu in turizmu,” je dejal državni sekretar Zajc in opozoril, da nobena promocija gostinskih poklicev ne bo dovolj, pa naj bo še tako integrirana in usklajena, če ne bodo privlačne tudi delovne razmere in možnosti napredovanja v teh poklicih.

Maruša Opeka

Sorodno

Zadnji prispevki

Pirnat je imel odprt davčno ugodnejši s.p.

Pravnik Rajko Pirnat se je nedavno obregnil ob ustavnega...

Bo Golob kot Bratuškova pogorel na zaslišanju, če se samopredlaga za evropskega komisarja?

Tragikomedija z imenovanjem slovenskega spitzenkandidata za evropskega komisarja se...

Protimigracijska AfD postaja prva izbira mladih do 30 let

Nemška mladina je vse bolj desnonazorska. Prva politična izbira...