
Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob (Foto: STA)
Plača predsednika Gibanja Svoboda in dolgoletnega predsednika uprave GEN-I Roberta Goloba se je znašla pod drobnogledom policije. Kriminalistični inšpektor iz Sektorja kriminalistične policije PU Novo mesto Srečko Budič bo v predkazenskem postopku obravnaval ovadbo, ki je bila zoper Goloba in nadzorni odbor družbe GEN vložena zaradi suma storitve kaznivih dejanj.
Kazensko ovadbo zaradi suma kaznivih dejanj zoper dolgoletnega direktorja GEN-I Roberta Goloba in nadzorni odbor družbe GEN je vložil Vili Kovačič. Kovačič, ki zaseda mesto predsednika Društva Davkoplačevalci se ne damo, je kazensko ovadbo podal v ponedeljek, 14. februarja. Kot je mogoče razbrati iz spodnjega obvestila, ki ga je Policijska uprava Novo mesto naslovila na Kovačiča, se je policijska preiskava že začela.

Leto 2018 je bilo finančno zelo ugodno za Goloba
Marsikdo se že kar nekaj časa sprašuje okrog spornosti Golobove plače. V eni izmed oddaj Tarča je Golob gledalce zavajal z višino svoje plače. V studiu je pokazal plačilno listo, na kateri je razvidna le njegova mesečna plača. Spomnimo. Kaj v tem primeru drži, smo preverili tudi sami v letnem poročilu Gen-I, kjer mora družba skladno z zakonom o gospodarskih družbah v letnem poročilu izkazati prejemke poslovodnih oseb. Iz letnega poročila izhaja, da je Golob leta 2020 skupaj prejel 214.043 tisoč evrov neto, kar po naših izračunih nanese približno 540 tisoč evrov bruto.
Kot je razvidno iz letnega poročila, je Golob v letu 2020 prejel 75.399 neto fiksne plače (6.283,25 evra na mesec), poleg tega je ob njej prejel 10.359 gibljivega dela plače (863,25 evra na mesec), nagrado za uspešnost v višini 114.986 evrov neto in druge prejemke (12.127 evrov neto). Golob po pregledu zneskov verjetno ni lagal in je pokazal pravilno plačo (fiksni in gibljivi del), vendar je ljudstvu namerno zamolčal svojo bajno nagrado, ki pa je za 50 odstotkov višja od njegove letne plače.
Kakorkoli, Golob meni, da si je visoko plačo več kot zaslužil. V intervjuju za Reporter je namreč dejal: “Moja plača ne samo da je zaslužena, je popolnoma normalna in odvisna od uspešnosti.”

Neto plače vodstvenega kadra v Gen-i za leto 2020 (Vir: Letno poročilo Gen-i)
Ko je leta 2018 uprava GEN-I nastopila z novim štiriletnim mandatom, je Golobova plača na GEN-I sunkovito narasla. Leto pred tem je namreč Golob prejel letno plačo v znesku 191 tisoč bruto. Omenjeni znesek je bil v skladu z Lahovnikovim zakonom, ki omejuje plače in nagrade vodilnim v državnih podjetjih. Kot že rečeno, leta 2018 je zaslužil 235 tisočakov neto. Kljub omejitvam, ki izhajajo iz Lahovnikovega zakona, se je Golobu plača povečala skoraj za dvakrat. Leto pozneje je dobil 159 tisoč evrov neto, leta 2020 pa 214 tisoč evrov neto, kar na mesečni ravni predstavlja približno 18 tisoč evrov neto.

Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob (Foto: STA)
Konec meseca januarja so sicer v Skupini GEN, ki ima v lasti GEN-I, priznali, da je prišlo do kršitve Lahovnikovega zakona. Kakorkoli, kršitev zakonodaje priznavajo le od 17. maja lani, ne pa tudi v obdobju pred tem. Pogodb kljub pozivom Ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo ne želijo uskladiti s tako imenovanim Lahovnikom zakonom. Še danes ni jasno, čemu so v GEN-I ignorirali Lahovnikov zakon s tem, ko so tako znatno povišali plače prejemkom uprave.
Sara Kovač