
Marko Pogačnik (foto: STA).
Z uveljavitvijo spremembe zakona o dohodnini po predlogu SDS bi delavec s povprečno plačo na leto zaslužil približno 400 evrov več. Vladajoča koalicija je njihov predlog zavrnila.


Šokantni odstotki
Opozoril je tudi, da v Sloveniji država delavcu, ki uveljavlja zgolj splošno olajšavo v obliki prispevkov in davkov, “pri minimalni plači vzame okoli 60 odstotkov njegove neto plače, pri povprečni plači pa je ta odstotek okoli 80 odstotkov, pri dvakratniku povprečne plače pa država delavcu vzame kar njegovo celotno neto plačo. Pri plačah, višjih od dvakratnika povprečne plače, ta odstotek narašča še bolj progresivno.”
Vsakemu delavcu 400 evrov več
“Glavni cilj predlaganega zakona je znižanje davčne obremenitve dohodkov iz dela oziroma davčnega primeža v Sloveniji. To se lahko doseže z znižanjem stopenj v vseh dohodninskih razredih in zvišanjem splošne dohodninske olajšave. Z davčno razbremenitvijo dohodkov iz dela se bodo zvišale tudi neto plače delavcev, hkrati se bo povečala konkurenčnost slovenskega gospodarstva, zmanjšala se bosta brezposelnost in tudi obseg sive ekonomije,” je prepričan Pogačnik. Poglavitni rešitvi predlaganega zakona pa sta znižanje stopenj v vseh dohodninskih razredih za 2 odstotni točki in zvišanje splošne dohodninske olajšave na 3.500 evrov. “Zvišanje splošne olajšave s sedanjih 3.302 evra na 3.500 evrov za delavca s povprečno plačo pomeni zvišanje mesečne neto plače za 14 evrov. Znižanje za 2 odstotni točki v vseh splošnih dohodninskih olajšavah pa pomeni še dodatno povišanje mesečne plače za 19 evrov. Z uveljavitvijo spremembe zakona o dohodnini po predlogu SDS bi delavec s povprečno plačo na leto zaslužil približno 400 evrov več,” je razložil, kaj predlagani zakon pomeni v praksi.
M. S.