Slovenska vlada ne vidi realnega stanja v državi: Podpora nesposobnim ministrom in ministricam se izreka brez kančka slabe vesti

Datum:

Dve interpelaciji naenkrat, za obe pa je zaradi lahkomiselnosti naše vlade rezultat znan vnaprej. Več jim pomeni obstanek, kot pa razvoj Slovenije in zadovoljstvo državljanov in državljank. Nekoliko manj možnosti za obstanek ima minister za infrastrukturo Peter Gašperšič, ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc pa obstanek na položaju ne skrbi, ker ve, da ji bo vedno dana še kakšna dodatna priložnost, da se njena nedotakljivost podaljša.

Po besedah Franca Jurše iz DeSUS je še preveč nejasnosti, danes pa sta bila odsotna tudi dva poslanca, ki sta člana odbora DZ za infrastrukturo. Po vnovičnem pogovoru bodo lahko rekli, ali večinsko podprejo oz. ne podprejo Gašperšiča ali pa interpelacije.

Neuradno pa menda ne gre izključiti, da bi bili na glasovanju nekateri iz DeSUS tudi podprli interpelacijo zoper Gašperšiča.

Gašperšič je prepričan v svoje dosežke
Minister je sicer pogovor s poslanci DeSUS označil za zelo konstruktiven, izčrpen, temeljito so se pogovorili o vseh očitkih v interpelaciji. Imel je občutek, da so poslanci z odgovori zadovoljni, je povedal novinarjem. Zagotovil jim je tudi, da na projektu drugega tira, ki je v pogovorih najbolj izpostavljen, intenzivno delajo. Odločitev o podpori na interpelaciji pa je minister pač prepustil poslancem. Naj spomnimo, da na drugem tiru “intenzivno delajo” že predolgo in vse vedno ostane pri dogovorih, predsednik vlade Miro Cerar pa vedno znova zahteva dodatna pojasnila, predvsem tam, kjer to ni potrebno.

Bo šel po morebitnem odhodu nazaj v gospodarstvo?
Gašperšiča sicer v celoti ne podpirajo niti v SMC, zato se mu stolček maje precej bolj kot Kolar Celarčevi. Poslanca Tilna Božiča in Marka Ferluge namreč na torkovem pogovoru s poslansko skupino ni uspel prepričati. Glasovala bosta po svoji vesti oz. presoji, minister pa lahko njuno podporo pričakuje le, če bo “storil kaj neverjetnega”.

Za obstanek se bori z “vsemi štirimi”
Gašperšič zanika namige v zadnjih dneh, da naj bi prišlo do barantanja za podporo primorskih poslancev, kar so povezovali s predlogom ministrstva, da se predor Markovec izvzame iz vinjetnega sistema, a vseeno ostaja dvom, ki na gospodarskega ministra meče precej temno senco.

Gašperšič težko trdi, da na glasovanju v DZ pričakuje dovolj podpore. Predlagatelji interpelacije bodo težko zbrali potrebnih 46 glasov za njegovo odstavitev, a vseeno bi moral resno razmisliti o odhodu, ker mu podpore v celoti ne izkazujejo niti v koaliciji.

Vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer je v torek opozorila, da je glasovanje za interpelacijo kršitev koalicijske pogodbe. Podobno je po srečanju z ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc, ki jo prav tako čaka interpelacija, opozoril tudi premier Miro Cerar. Nekateri politični analitiki poudarjajo, da gre v tem primeru za izsiljevanje, ker ima vsak poslanec pravico glasovati po svoji presoji, koalicijska pogodba pa pri tem ne igra nobene vloge.

Še slabše gre Milojki Kolar Celarc, ki na torkovem sestanku ni prepričala podpredsednika DeSUS Tomaža Gantarja, ki pravi da si strokovno in vsebinsko podpore ne zasluži.

Koalicijski partnerji so po torkovem srečanju z ministrico izrekli podporo njenemu nadaljnjemu delu, čeprav o interpelaciji, na kateri se bo zagovarjala, še niso govorili. Pričakovanja do nje so sicer velika, zdravstvena reforma, katere osnutek je bil obljubljen do septembra, pa še kar čaka nekje globoko v predalu ali njenih mislih. Koalicija ji daje preveč časa, medtem ko državljani in državljanke trpijo ob vsakodnevnih dolgih čakalnih vrstah in drugih problemih, s katerimi se zdravstvo sooča. Pomemben je vsak dan, vlada pa vedno odgovornost preloži za nekaj mesecev naprej.

Gantar je do ministrice izredno kritičen in na situacijo gleda zelo čustveno
Poslanec DeSUS in nekdanji zdravstveni minister Gantar pa kritičnega mnenja o ministrici iz vrst SMC ne spreminja. Tudi po srečanju z njo opozarja, da vsebinskih rešitev za financiranje zdravstva Kolar Celarčeva ni predstavila in koalicija ne ve, kaj ministrica namerava. Normalno je pričakovati, da bo to predstavila, pravi Gantar.

Strinja se, da ima ministrica politično podporo. “Želja, da prejme podporo na interpelaciji, je razumljiva, s tem nimam težav. A ključnih vsebinskih rešitev za to, da bi javno zdravstvo naprej delovalo, žal ni na dnevnem redu oz. ne poznamo rešitev,” je še pojasnil Gantar in dodal, da na ta način ministrica njegove podpore na interpelaciji, ki jo je vložila SDS, ne more prejeti.

Nekdanji minister je pojasnil, da se težav v zdravstvu zelo dobro zaveda in nanje delno celo čustveno gleda, ob čemer izpostavlja stisko zdravstvenega osebja. “Zato se mi zdi nedopustno, kar se dela in na nek način ljudi zavaja, da jim pripada bistveno več, kot lahko danes dobijo,” je dodal Gantar.

Kljub Gantarjevemu mnenju pa na težave koalicije pri podpori ministrici na interpelaciji za zdaj ne kaže. Koalicija, predvsem pa SMC, se boji izgubiti zdravstveni resor, ker je od tega najverjetneje odvisen tudi obstanek celotne vlade. Iz odnosa vlade do reševanja kateregakoli problema pa lahko sklepamo le to, da jim je očitno veliko bolj kot za državljane in državljanke, mar za prestiž in oblast. 

B.P.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Veliko Britanijo pretresajo napadi z nožem

Velika Britanija se po prihodu velikega števila migrantov srečuje...

Večer nad ljudi, ki protestirajo proti novim azilnim centrom!

Že tako slabo brani časnik, kot tudi spletni portal...

[Video] V New Yorku nov trend: Moški mimoidoče ženske udarjajo v obraz

Na družbenih omrežjih se pojavlja vse več videoposnetkov žensk,...

Bo Cirman sodno odgovarjal za medijski napad na Edvarda Kadiča?

Politični komentator in strokovnjak za komuniciranje Edvard Kadič, znan...