So na RTV namerno rušili ugled predsednika in institucijo ustavnega sodišča?

Datum:

Programski Svet RTV je na današnji seji obravnaval več točk dnevnega reda, med katerimi je najbolj izstopala 3. točka o odgovornosti novinarke Jolande Lebar, zaradi katere je radijsko oddajo Studio ob 17-ih zapustil predsednik ustavnega sodišča Miroslav Mozetič. Obravnavali so tudi sporen zapis novinarja Marka Radmiloviča. 

Čeprav je bil na seji programskega Sveta RTV pester dnevni red s pomembno vsebino – predstavili so prehod novih radijskih storitev z FM na digitalno, strategijo razvoja RTV Slovenija 2016–2020 in obravnavali predlog sprememb Zakona o medijih (glede glasbenih kvot) – je največ časa vzela razprava o spornem blogu novinarja Marka Radmiloviča in protestnem odhodu predsednika ustavnega sodišča Miroslava Mozetiča iz radijske oddaje Studio ob 17-ih 23. decembra 2015, ki jo je vodila novinarka Jolanda Lebar, saj ga ta ni ne najavila v oddaji niti ga ni povabila k debati, zaradi česar je Mozetič po 25 minutah oddaje protestno odšel.

Sašo Lap: To ni navaden zdrs ali napakica, lahko gre za škandal
Programski svetnik Sašo Lap, ki je bil pobudnik 3. točke o odgovornosti RTV za nastalo situacijo, je dejal, da je javnost izvedela za protestni odhod Mozetiča šele s socialnega omrežja Twitter. Vsa stvar pa bi bila po njegovem skrita, če ne bi obstajala sled na portalu MMC. “To zame ni navaden zdrs in napakica, lahko je tudi škandal,” je dodal o ignoranci tretje najpomembnejše funkcije v državi.

Čeprav je bila reakcija in opravičilo voditeljice Lebarjeve korektno, gre predvsem za vprašanje verodostojnosti RTV. Poleg tega primera je izpostavil tudi blog novinarja RTV Marka Radmiloviča Zapisi iz močvirja, kjer je močno sporen zadnji zapis o Angeli Merkel, ki ji je po novoletnih napadih migrantov v Kölnu namenil besede: “Spada pač med tiste srečnice, ki se jim spolnega napada ni treba bati.”

Lampreht: Iskreno povedano mi je žal, da se je to zgodilo 
Direktor Radia Slovenije Miha Lampreht je v svojem odgovoru dejal, da mu je žal za nastalo situacijo, in prebral odgovor Mozetiča, v katerem je zapisal, da je z njegove strani vse pozabljeno: “Vsi delamo napake in prav je, da se je voditeljica opravičila, kot se je tudi direktor Stopar.” Takoj naslednji dan je o tem govoril z novinarko Lebarjevo. “To je profesionalni zdrs. Delujemo na podlagi obstoječih aktov in novinarske etike,” je pojasnil Lampreht.

So na RTV namerno rušili ugled predsednika in institucijo ustavnega sodišča? 1

Šlo je za degradacijo in sabotažo ustavnega sodišča
Svetnika Slavka Kmetiča je Lamprehtov odgovor še bolj prepričal, da ne gre za nedolžno zadevo, in je zahteval izredno sejo. V tako elitni oddaji po njegovem ne bi smelo priti do takšnega zdrsa pod nobenim pogojem. “Ustavno sodišče je zaradi določenih odločitev prejelo fatvo, zato mladi novinarji v skladu s tem pristavljajo svoj lonček. Gre za namerno in očitno degradacijo in sabotažo ustavnega sodišča ter direktni napad na predsednika in institucijo ustavnega sodišča.” Izpostavil je še grozljivo prikrivanje dejstev in potvarjanje poročila. Znotraj sistema RTV deluje ideološki beton in posamezni saboterji. Ker ni bilo nobenih sankcij za voditeljico, je vprašal direktorja Marka Filija in Lamprehta, če bosta razmislila o odstopu.

Bodo odslej novinarji delovali v skladu s standardi in etiko?
V nadaljnji razpravi se je k besedi javila večina svetnikov, ki so izrazili različna stališča. Od tega, da bi morali novinarji in nadrejeni spoštovati profesionalno držo, ki mora veljati za vse in mora upoštevati uveljavljene protokole in standarde, do tistih, ki so dejali, da je šlo za klasično novinarsko napako. Na isto novinarko je letel tudi očitek, da je v oddajo po referendumu o družinskem zakoniku povabila samo goste z ene strani, kjer so kritizirali tudi ustavno sodišče. Svetnica Metka Hojnik Verdev je celo dejala, da ima Mozetič težave s podrejenostjo, “saj bi moral počakati do takrat, ko bi mu novinarka dala besedo.”

Radmilovič je izrojeno in sprevrženo dejanje zrelativiziral
Svoje stališče je pojasnil tudi varuh gledalčevih pravic Lado Ambrožič, ki je bil že v svojem zapisu dovolj jedrnat in je obsodil nedopustno napako novinarke. Prav tako je opisal satirično pisanje Radmiloviča, kjer je po njegovem “manjkala poanta satire, da je to nedopustno“. Predsednik programskega sveta RTV Mitja Štular se je težko sprijaznil z razlago, da je šlo pri novinarki Lebarjevi za naključje, saj se ji je podobno zgodilo tudi v oddaji en dan prej. “Velikokrat se to dogaja in ni epiloga, ker nanje noben ne reagira ali zamahnejo z roko. Prav tako se mi zdi neprimerno za nacionalno televizijo, da za tako izrojeno in sprevrženo dejanje v Kölnu nekdo dogodek zrelativizira in ga opravičuje.”

Glede omenjenega incidenta so bili predlagani trije sklepi, od katerih prvi, pri katerem so ugotavljali, ali je šlo za kršena poklicna merila in načela novinarske etike, ni bil sprejet. Sta bila pa sprejeta sklepa glede večje odgovornosti v zvezi s profesionalnostjo oddaj in sprejetjem poročila o načinih ukrepanja in ugotavljanja poklicnih in programskih standardov.

M. P.

 

 

Sorodno

Zadnji prispevki

Odločitev o proizvodnji električnega twinga še ni sprejeta

Prihodki novomeškega Revoza so bili lani manjši, hkrati se...

Huligan sredi Ljubljane napadel Ukrajinko!

Na spletnem forumu Reddit se je pojavil videoposnetek incidenta...

[Video] Prizori z ameriških univerz vse bolj spominjajo na nacistično Nemčijo

"Al Qassam nas naredi ponosne, zdaj ubij še enega...