
Foto: iStock
V veljavo je stopil drugi paket interventnih ukrepov, ki daje državna jamstva za likvidnostna posojila podjetij v skupni višini dveh milijard evrov ter omogoča delno sprostitev ukrepov za sodišča in javno upravo. Tako sodiščem kot tudi upravnim organom bo omogočeno, da strankam vročajo odločbe v zadevah, ki niso nujne. Stranke vsaj do konca obdobja epidemije novega virusa ne bodo dolžne storiti ničesar, ker roki v zadevah, ki niso nujne, in sicer v postopkih na področju sodstva in v upravi, v obdobju epidemije novega virusa niso v teku.
Z današnjim dnem je v veljavo stopil drugi paket interventnih ukrepov z namenom blaženja posledic epidemije novega virusa. Ta med drugim prinaša državna jamstva za likvidnostna posojila podjetij, ki skupno znašajo kar dve milijardi evrov. V veljavo je stopila še novela zakona, ki omogoča delno rahljanje ukrepov, ki veljajo za sodišča in za javno upravo, poroča STA.
V zakonu glede zagotovitve dodatne likvidnosti gospodarstvu za blažitev posledic pandemije koronavirusa, se predvideva oblikovanje jamstvene sheme. Z njo bo država zagotavljala jamstvo za najemanje posojil podjetij pri bankah, ki se ukvarjajo s poslovanjem.
Banke bodo podjetjem dala likvidnostna posojila: deset odstotkov prihodkov od prodaje l. 2019
Z današnjim dnem je vstopila v veljavo še novela prvega interventnega zakona, ki zaradi posledic, ki so nastale z epidemijo, nudi pomoč slovenskim državljanom in podjetjem. Z njo je skupna pomoč povečana na 3,1 milijarde evrov. Poleg tega bo dober milijon upravičencev dobil še 190.000 evrov.
V veljavo je stopila še novela zakona glede začasnih ukrepov na področju sodstva in uprave
V veljavo je stopila še novela zakona glede začasnih ukrepov na področju sodstva in uprave, po kateri bo omogočeno tako sodiščem kot tudi upravnim organom, da strankam vročajo odločbe v zadevah, ki niso nujne. Stranke vsaj do konca obdobja epidemije novega virusa ne bodo dolžne storiti ničesar, ker roki v zadevah, ki niso nujne, in sicer v postopkih na področju sodstva in v upravi, v obdobju epidemije novega virusa niso v teku.
Vlade držav Evropske unije v zadnjih tednih sprejemajo velike pakete za pomoč gospodarstvu in posameznikom, pri čemer je bila z vrednostjo svojega paketa glede na višino BDP najodločnejša Slovenija. Države EU se sicer s pandemijo spopadajo iz različnih izhodišč.
Domen Mezeg