Za vstajnika in podpornika petkovih protestov Ćosića nikakor ne moremo trditi, da nima za burek: Bogato posluje tudi v rdeči Reki

Datum:

Tako smo dosegli večjo fleksibilnost in natančnost,” je po navedbah spletnega portala Novi list svoj odstop s položaja direktorja oddelka za komuniciranje pojasnil Ćosič in dejal da še vedno sodeluje na projektu EPK in da dela s polno paro. Predsednik Odbora za kulturo mestnega sveta Reke Zvonimir Peranić pa vidi angažma Ćosića še kot posebej sporen in obljublja, da bo poskrbel za to, “da Vuk Ćosić ne bo ostal skrit tudi v nekaterih drugih zadevah.” Predstavil pa je tudi nekatere konkretne številke, ki so po njegovem mnenju enako problematične, kot so problematični določeni ljudje – torej Ćosić.

Vuk Ćosić ni več zaposlen na Reki 2020, kjer je bil zadolžen za vodenje oddelka za komuniciranje in trženje, je pa v ekipi EPK ostal kot zunanji sodelavec. Po informacijah časopisa in portala Novi list, ki ima sedež na Reki je videti, da je Vuk Ćosić odstopil in zapustil agencijo, zadolženo za upravljanje projekta Reka – Evropska prestolnica kulture (EPK). Ćosić zanika, da bi odstopil z mesta direktorja oddelka za komuniciranje, a priznava, da je 13. septembra odpovedal delovno razmerje pri Reki 2020, ki upravlja EPK, in malo kasneje podpisal pogodbo o opravljanju storitve. Reški EPK je vreden več deset milijonov evrov in ima podporo nacionalne vlade HDZ, na lokalni ravni pa je to eden največjih uspehov županske kariere Vojka Obersnela. Ta projekt je nekaj, kar naj bi župan zapustil kot prispevek mestu, ki ga je vodil 20 let.

Poročali smo že, da je Vuk Ćosić eden izmed radikalnih levih aktivistov, ki so v preteklih letih mastno služili na račun slovenskih davkoplačevalcev. V svojih časih je sodeloval kot soustanovitelj ali direktor v podjetjih, ki so si prislužili dobre zneske državnega proračuna, v podjetjih, kjer je sodeloval ali bil tudi solastnik, pa so iz državnega proračuna dobili najmanj 3.041.524,91 evra. Ćosić je tudi sorodnik srbskega nacionalista Dobrice Ćosića in soustanovitelj Ljubljanskega laboratorija za digitalne medije (Ljudmila) in podjetja Case Sensitive. Po podatkih aplikacije Erar sta ti dve podjetji v preteklosti od države prejeli 1.272.645,9 evra. Pomembno vlogo kot direktor in predavatelj je imel še v podjetjih Renderspace d.o.o., Literal in E-laborat. Vsa tri podjetja so od države prejela skupno 1.768.879,01 evra, na račun slovenskih davkoplačevalcev. Naš medij je tudi že poročal, da Ćosić v nobenem izmed naštetih društev po uradnih podatkih ni bil zaznan kot ustanovitelj. V društvu Ljudmila je bil soustanovitelj društva, sedaj na njihovi spletni strani naveden kot prijatelj in zaveznik društva. Svoje predavateljske sposobnosti izkazuje v NETFORK akademiji, ki poteka preko društva E-laborat. Na položaju kreativnega direktorja podjetja Literal in pozneje kot direktor oddelka za uporabniško izkušnjo v podjetju RenderSpace, pa je vodil projektne skupine na večjem številu ključnih slovenskih in drugih spletnih projektov. No, nenazadnje pa je Ćosić zaslovel tudi kot podpornik vseh zatiranih Slovencev, ki jim v aktualni “diktaturi” ni dovoljeno pojesti niti bureka.

Foto: Twitter

Ćosiću je bilo izplačanih skoraj 430.000 kun, znesek pa ne vključuje plače, ki jo prejema od marca letos
Svetnik hrvaške stranke Most in predsednik Odbora za kulturo mestnega sveta Reke Zvonimir Peranić je predstavil nekatere konkretne številke, ki so po njegovem mnenju enako problematične, kot so problematične tudi določene osebe, ki sodelujejo v projektu in so “uvožene”. Za realizacijo projekta je namreč nujno imeti lokalne povezave, česar pa ljudje, ki niso z Reke večinoma nimajo. Za Peranića je še posebej sporen angažma Vuka Ćosića, ki je bil kot direktor sektorja komunikacij in trženja zaposlen v podjetju Rijeka 2020. Rijeki 2020 je storitve fakturiralo tudi Ćosićevo podjetje Case Sensitive. “Od februarja 2016 do avgusta 2017 so bile med Reko in  Ćosićem sklenjene tri avtorske pogodbe za več kot 155.000 kun. Od leta 2015 do maja 2017 je bilo njegovemu podjetju izplačanih več kot 270.000 kun. Tako je bilo gospodu Ćosiću izplačanih skoraj 430.000 kun. Znesek ne vključuje plače, ki jo prejema od marca letos,” je opozoril Peranić.

Na vprašanje glede trenutnega statusa Ćosića je Peranić odgovoril, da iščejo odgovore na številna vprašanja, povezana z njegovim delom, tudi v vlogi pravne osebe, torej legalnega zastopnika podjetja Case Sensitive. Peranić je tudi povedal, da odgovorov na svoja vprašanja zaenkrat še niso dobili. “Informacije, ki smo jih posredovali javnosti, so le del študije primerov plačil podjetju Sensitive Case. Ta plačila so zabeležena v letih 2016 in 2017, zato je skupni znesek še višji. Vprašanje je pomembno, ker nas zanima, kaj so plačali državljani, gre za vprašanje odgovornosti. Pri delu podjetja obstajajo tudi dodatne nepravilnosti, na primer pogodba z enako vsebino isti osebi, vendar z različnimi datumi in zneski. A o tem bo še več govora. Poskušali bomo narediti vse, da Vuk Ćosić ne bo ostal skrit tudi v nekaterih drugih zadevah,” je dejal Peranić in zaključil, da upa, da bo projekt Reka, evropska prestolnica kulture uspešen. Dokončnega odgovora, zakaj je prenehalo delovno razmerje med mestnim podjetjem Reka 2020 in Vukom Ćosićem, ni želel dati, poudaril pa je, da je bilo nepravilnosti veliko več, kot se je sprva zdelo.

Tudi reški župan Vojko Obersnel ni imel odgovora na to, kaj točno se dogaja, pojasnil je le, da je Rijeka 2020 d.o.o. podjetje in da zaposlovanje osebja ni v njegovi pristojnosti. Prav tako vodja oddelka za kulturo Ivan Šarar, ki je tudi predsednik nadzornega sveta Reke 2020, ni komentiral odpovedi delovnega razmerja Vuka Ćosića. Vuk Ćosić pa zanika, da bi odstopil z mesta direktorja oddelka za komunikacije, a hkrati priznava, da je 13. septembra odpovedal delovno razmerje v podjetju Rijeka 2020, ki vodi projekt EPK, in malo kasneje podpisal pogodbo o storitvi. “Tako smo dosegli večjo fleksibilnost in natančnost,” je po navedbah spletnega portala Novi list dejal Ćosič in pojasnil, da je imel dogovor z EPK o ustanovitvi komunikacijskega sektorja, ki pa je sedaj v veliki meri zaključen z zaposlitvijo dveh kolegov, ki vodita trženje in odnose z javnostmi. Poleg govorice, da je Ćosić odstopil, je bilo slišati tudi novico, da njegovo odstop ni bil prostovoljen, saj naj bi eden od voditeljev programskih smeri EPK sodelovanje v projektu pogojeval z Ćosićevim odhodom iz ekipe. Vendar pa je Ćosić te govorice zanikal. “Preprosto, hitreje, kot smo pričakovali, nam je uspelo ustanoviti oddelek za komuniciranje, zato mi ni treba več biti na tem delovnem mestu. Ampak še vedno sodelujem na projektu in delam s polno paro,” je povedal Ćosić za Novi List. Po njegovih besedah so se o tem dogovorili že avgusta, iz česar sledi, da naj ne bi stranka Most imela na to odločitev nobenega vpliva.

Župan Reke Vojko Obersnel se je za karneval našemil v Jovanko Broz

Emina Višnić, direktorica podjetja Rijeka 2020 pa je pojasnila, da nič od navedenega ne drži. Ćosić po njenih besedah ni zapustil projekta niti ga ni v to nihče silil. Dodala je tudi, da Ćosić na projektu že ves čas deluje na različne načine. “Ko sem prevzela funkcijo direktorice podjetja, sem ga prosila, da v skladu s predpisi o delu in notranji organizaciji podjetja prevzame vodenje oddelka za komunikacije in trženje v funkciji direktorja sektorja. Glede na skupno oceno, da je mogoče s projektom zagotoviti največ kreativnih rešitev na področju komunikacij, trženja in programov, smo se dogovorili, da bomo odpovedali pogodbo o zaposlitvi in ​​se lotili potreb posameznega projekta. Vuk Ćosić je trenutno najet kot zunanji sodelavec za storitve oblikovanja komunikacijskih in trženjskih vsebin,” je povedala. Po vsem izrečenem je težko reči, za kaj točno gre in ali bo situacija v podjetju, ki mora realizirati enega najpomembnejših reških projektov, pustila negativne posledice za sam projekt. Vpleteni seveda upajo da ne, saj gre za projekt lokalnega, državnega in evropskega pomena. Novi list je še napisal, da bo prva priložnost za poglobljeno analizo tedensko zasedanje mestnega parlamenta, kjer bo ena od točk, o kateri bodo razpravljali, tudi poslovanje mestnega podjetja Rijeka 2020. Mi pa lahko skoraj z gotovostjo trdimo, da se bo Ćosić, kot še vedno do sedaj, dobro znašel, in iz projekta potegnil kolikor je le možno.

Sara Bertoncelj

Sorodno

Zadnji prispevki

Pozivi k odstopu pravne diletantke Urške Klakočar Zupančič

"Pozivam Urško Klakočar Zupančič, da odstopi. Zakaj? Ker mi...

Ddr. Jaklič poudarja, da je opravljal le dejavnosti, ki mu jih dovoljuje zakon

Potem ko se je Mladina razpisala o obstoju popoldanskega...

[Video] Človek, ki se je zažgal med Trumpovim sojenjem, umrl

Moški, ki se je v petek zažgal pred sodiščem,...

Kitajska kopiči moč v strukturah Organizacije združenih narodov

Preteklo sredo so na zaslišanju na ameriškem kongresu varnostni...