
Foto: Twitter
Zapravljeni teran še ni šel v pozabo: poslanska skupina SDS zahteva, da Vlada RS razmisli o odgovornosti ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano zaradi nedelovanja oziroma slabega delovanja v smeri zaščite terana kot zaščitene vinske sorte.
Poslanska skupina SDS je v parlamentarno proceduro vložila zahtevo za sklic nujne seje Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, na kateri bi obravnavali točko z naslovom Problematika zaščite terana. Poslanci SDS so konec letošnjega januarja namreč na predsednika Odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter predsednika Odbora za zadeve Evropske unije naslovili zahtevo za sklic skupne nujne seje, na kateri so predlagali razpravo glede zaščite porekla vina Teran. Do seje je potem tudi prišlo, in sicer 2. februarja, ko je problematika terana, kot zaščitene vinske sorte, saj je hotela Evropska komisija Hrvaški omogočiti izjemo pri uporabi imena Teran, zbujala zgražanje med Slovenci.
Kaj vse je dovoljeno Hrvatom
Proces za dodelitev izjeme Hrvaški pri uporabi imena Teran je v zaključno fazo prišel 19. maja, ko je Evropska komisija začela s pisnim postopkom za sprejetje delegiranega akta. Slednji določa, da se hrvaškim proizvajalcem vina omogoči, da pod zaščitenim imenom porekla Hrvatska Istra svoje vino označijo z imenom sorte vinske trte teran. Obe imeni morata biti na istem vidnem polju, vendar pa mora biti Hrvatska Istra napisano z večjimi črkami kot teran. Poleg tega delegirani akt določa, da se lahko vino Hrvatska Istra, proizvedeno pred začetkom veljavnosti omenjene uredbe, trži do razprodaje zalog, tudi če ne izpolnjuje pogojev. Tretji člen tega akta pa navaja, da se akt uporablja od 1. julija 2013. Je pa v skladu z evropskimi pravili mogoča omejena izjema za uporabo imena vrste grozdja, ki sovpada z imenom vina z zaščiteno označbo porekla, če to opravičuje obstoječa praksa označevanja, kot velja v primeru terana, so pojasnili v komisiji in kakor zdaj to navajajo na spletni strani največje opozicijske stranke.
Morali bi vztrajati pri zaščiti
V poslanski skupini SDS želijo ob tem spomniti, da je Vlada RS na svoji 46. redni seji, natančneje 15. julija 2015, obravnavala informacijo o vinu Teran, ki ima nacionalno zaščito že več desetletij, od vstopa Slovenije v Evropsko unijo pa tudi polno zaščito EU. Vlada RS je takrat ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano naložila, naj vztraja pri zaščiti, brez kakršnekoli izjeme glede uporabe zaščitenega imena za druge pridelovalce vina. Poudarila je tudi, da je zaščita terana tudi del kulturne dediščine in nacionalne identitete ter bistvenega ekonomskega pomena za Kras.
M. S.