Približno pet odstotkov ljudi, ki so preboleli covid, razvije dolgotrajnejše težave z vohom ali okusom, je pokazala raziskava, objavljena v znanstveni reviji BMJ. Možnosti za okrevanje so glede na raziskavo pri ženskah manjše kot pri moških, poroča STA. Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov bolezni v Sloveniji trenutno znaša 1663, kar je 18 več kot dan prej, število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100 tisoč prebivalcev pa je trenutno 1081. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji trenutno 22.882 aktivnih primerov okužb.
Izgubo čutov za voh in okus so opažali že na začetku pandemije, vendar ni bilo jasno, kako pogosto se takšni simptomi pojavljajo ali kako dolgo lahko trajajo. Da bi to ugotovili, so raziskovalci analizirali ugotovitve 18 prejšnjih študij, v katerih je sodelovalo skupno 3700 bolnikov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. V raziskavi, ki je bila objavljena v znanstveni reviji BMJ so ocenili, da lahko izguba voha še dlje časa vztraja pri 5,6 odstotka bolnikov, medtem ko si 4,4 odstotka bolnikov ne more popolnoma povrniti čuta za okus.
Glede na navedbe raziskovalcev bi se morala večini bolnikov voh in okus obnoviti v treh mesecih po okužbi, vendar da se lahko pri večji skupini bolnikov razvije dolgotrajna disfunkcija, ki zahteva pravočasno prepoznavanje, prilagojeno zdravljenje in dolgotrajno spremljanje. Danny Altmann, imunolog na Imperial College London, ki sicer ni sodeloval v raziskavi, je dejal, da gre za pomembno študijo. “Študije, kot je ta, nas opozarjajo na skrito breme ljudi, ki trpijo zaradi dolgotrajnih simptomov, vendar se jim morda ni zdelo vredno obrniti na osebnega zdravnika, saj so domnevali, da ne bo mogoče storiti veliko,” je po poročanju STA dodal Altmann.

Raziskava je pokazala tudi, da je pri ženskah manjša verjetnost za povrnitev vonjanja ali okušanja kot pri moških. Vzrok za to ni jasen, vendar raziskovalci domnevajo, da imajo ženske običajno bolj izostren čut za voh in okus, kar pomeni, da lažje izgubijo možnost vonjanja in okušanja. Podatki niso vključevali različice novega koronavirusa, s katero so se okužili bolniki. Prejšnje raziskave so sicer pokazale, da je pri različici omikron verjetnost izgube voha manjša, še navaja AFP. Z več kot 550 milijoni potrjenih primerov covid-19 do danes to pomeni, da lahko vsaj šest mesecev po okužbi obstaja dolgoročna pomanjkljivost vonja pri 15 milijonih ljudi in težave z okusom pri 12 milijonih. Glede na uničujoč učinek, ki ga ima lahko izguba vonja in okusa na kakovost življenja in dobro počutje, bo to imelo velik vpliv na globalno zdravje, pravi skupina mednarodnih raziskovalcev.
Izguba ali sprememba občutka za vonj ali okus lahko vodi v “hudo stisko”, pravijo, in pozivajo, naj bodo zdravstveni sistemi bolje pripravljeni za podporo ljudem, ki se pogosto počutijo “izolirane”, ko jih v kliniki zavrnejo. Vsakodnevne dejavnosti, kot sta vohanje kave in preizkušanje okusa hrane, lahko postanejo “nagnusne in čustveno mučne”, pravijo strokovnjaki. Ena od bolnic je raziskovalcem povedala, da 27 mesecev po začetni okužbi še ni obnovila občutka za vonj. Raziskovalci priznavajo več omejitev raziskave. Analizirane študije so se razlikovale po kakovosti in so temeljile na samoporočanju, čeprav pravijo, da to lahko precenjuje okrevanje, kar kaže, da je resnično breme vohalne disfunkcije še večje.
Status #COVID19 🇸🇮 1/3 28.7.2022
➡️ Aktivni primeri: 22.868 (+1.973, −1.762).
➡️ 14d pojavnost: 1.084,3 na 100k prebivalcev.
➡️ PCR: 797 testiranih.
➡️ HAT: 6.105 testiranih.
💪💉💉💉+🌬️🏠+FFP2😷+🙎↔↔🙎♂️=⛔🦠! pic.twitter.com/i3wqoRButq— Sledilnik COVID-19 (@sledilnik) July 28, 2022
Sara Bertoncelj