Ameriški predsednik Trump proti Kitajski uvedel carine, težke 50 milijard dolarjev

Datum:

Ameriški predsednik Donald Trump je napovedal uvedbo carin in omejitev investicij proti Kitajski z namenom zajezitve praks, za katere ZDA verjame, da so oblika ekonomske agresije.

Uvedba Trumpovih carin proti Kitajski naj bi po ocenah administracije prizadela kitajski izvoz v vrednosti 50 milijard dolarjev. Ameriški predsednik je po navedbah višjega svetovalca v Beli hiši Everetta Eisenstadta prav tako ministrstvu za finance naročil, naj formulira omejitve kitajskega investiranja v ameriška podjetja.

Poleg tega je ameriški trgovinski predstavnik Robert Lighthizer sprožil postopek proti Kitajski zaradi kršenja mednarodnih trgovinskih zakonov pred Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO).

Kraja intelektualne lastnine
“Končni cilj teh ukrepov je pripraviti Kitajsko, da spremeni svoje nepravične trgovinske prakse,” je v izjavi za novinarje povedal Eisenstadt. ZDA je imela v zadnjem letu trgovinski primanjkljaj, ki je znašal 370 milijard ameriških dolarjev. Administracija v Beli hiši naj bi po poročanju Breitbarta preračunala, da to znaša toliko kot izguba dveh milijonov služb.

https://twitter.com/JulianAssannge/status/976891713447804928

Lonček je pristavil tudi ustanovitelj Wikileaksa Julian Assange, ki se je v svoji izjavi na Twitterju obregnil ob delo Trumpovega predhodnika. “Ko je Barrack Obama dovolil, da Kitajska preplavi ameriški trg s poceni, inferiornim jeklom (večinoma zaradi lastne koristi), je Donald Trump svetu naznanil, da se jeklo vrača nazaj.” In še dodal: “Ko ameriški predsednik reče ‘Najprej Amerika’, tudi misli ‘Najprej Amerika’, in liberalni fašisti to sovražijo.”

Poleg tega je minister za finance Steven Mnuchin Kitajsko obtožil, da sili ameriška podjetja, ki želijo dostop do kitajskega trga, v združitve s kitajskimi podjetji, kar Kitajci pridno izrabljajo za prisvajanje tuje tehnologije in intelektualne lastnine. Njegove obtožbe so podprli tudi izsledki preiskave iz lanskega leta, ki je stekla potem, ko pogovori med kitajskim vodstvom in Trumpovo administracijo niso obrodili sadov.

Trgovinska koalicija voljnih?
“Cilj carin je kompenzacija ZDA za škodo, ki so jo povzročile kitajske restriktivne zahteve o lastninjenju,” je povedal Trumpov trgovinski svetovalec Peter Navarro. “Če bi v prihodnosti Kitajska dominirala v industriji, bi bila ekonomska prihodnost ZDA pod vprašajem,” je še dodal.

Busha in Obami (vir: EPA)

ZDA naj bi s svojimi zavezniki in trgovinskimi partnerji nastopila s skupnim protikitajskim programom. To bi lahko pojasnilo, zakaj so trenutno iz Trumpovih carin izvzete države EU, Argentina, Avstralija, Brazilija, Kanada, Mehika ter Južna Koreja.

Namen Bele hiše naj ne bi bila trgovinska vojna, temveč prisila Kitajske v sprejetje reform za pravičnejšo trgovino. “Dialog s Kitajsko je spodletel tako pod Bushevo kot Obamovo administracijo,” je povedal višji uradnik iz Bele hiše. Zdaj se zdi, so Američani prisilili Kitajce k pogovorom.

Ivan Šokić

Sorodno

Zadnji prispevki

Poljaki na ulicah: Poljski poslanci EU parlamenta pozivajo k sprejetju protiustavnega zakona

Poljski poslanci Evropskega parlamenta pozivajo Donalda Tuska, naj uzakoni...

Otvoritev nove učne poti na Radenskem polju pri Grosupljem

Danes se je pri Centru ohranjanja narave Žabja hiša...

“Depolitizirana” RTV deluje kot ojačevalec protizahodnih narativ

Eden izmed sadov "depolitizacije" RTV je tudi uredniška politika,...

Za Zahod še kar nismo “Centralna Evropa”

Financial Times-ov Sifted, ki pravi, da je "vodilna medijska...