Avtoritarni Erdogan podpira diktatorja Madura, skupna jima je eksistenčna kriza!

Datum:

Na prvi pogled je morda videti, da avtoritarni turški predsednik Erdogan podpira venezuelskega diktatorja Madura v zameno zato, ker mu je slednji ob ponesrečenem vojaškem udaru julija 2016 izrazil solidarnost. A kot pojasnjuje poznavalec razmer, se razlog skriva v tem, da ju povezuje eksistenčna kriza.

Ko je po spodletelem vojaškem udaru venezuelski diktator Nicolás Maduro izrazil solidarnost turškemu predsedniku Recepu Tayyipu Erdoganu je njegov odziv v turških krogih doživel visoko spoštovanje, a to ni bilo Madurovo načelno nasprotovanje nedemokratičnim zunanjim intervencijam, pač pa pragmatična reakcija na notranja tveganja, s katerimi se soočata tako turški kot venezuelski režim. Poskus vojaškega udara v Turčiji leta 2016 je požel veliko pozornosti mednarodne javnosti, Erdogan pa ga je nato izkoristil za uveljavljanje avtoritarnih ukrepov, s katerimi si želi utrditi oblast, a tudi Maduro se že vse od marca 2013 sooča s poskusi udarov, čeprav mnogi sploh niso znani javnosti, poroča portal Ahval.

Včasih med Erdoganom in Madurom niso vladali prijateljski odnosi
Erdogan in Maduro pred tem nista bila v prijateljskih odnosih, ti so vzklili šele po zaostrovanju razmer v njunih državah. Grozeče so bile Madurove besede avgusta 2016 po spodletelem udaru v Turčiji, ko je komentiral Erdoganove čistke: “Ste videli, kaj se je zgodilo v Turčiji? Erdogan se bo zdel kot dojenček v primerjavi s tem, kar bo bolivarska revolucija storila v primeru, da desničarji prestopijo prag in poskusijo z udarom.” Erdogan zdaj enostavno skuša situacijo v Venezueli obrniti v svoj prid in je svojo podporo Maduru po tem, ko je bil Juan Guaidó razglašen za začasnega predsednika, opravičil s tem, da Turčija nasprotuje kakršnimkoli poskusom udara.

Foto: STA

Turške elite se ob pogledu na dogajanje v Venezueli bojijo za svoje položaje
Ne samo državni vrh, tudi številni Turki, ki so pod Erdoganom postali del elite, se zdaj bojijo za svoje položaje v primeru vprašljive legitimnosti voditelja in tako čutijo simpatije do Madura. To se že odraža v prijateljskem poročanju turških medijev o dogajanju v Venezueli, strokovnjaki pa dogajanje ocenjujejo kot priložnost za Erdogana, da se soočijo z morebitnimi težavami ob prihajajočih lokalnih volitvah v Turčiji. Elite se sicer dobro zavedajo, da so njihove ugodnosti vezane na politično prihodnost Erdogana in njegove stranke AKP in v primeru, da Erdogan izgubi moč, bi tudi za njegove priležnike udobna življenja postala zgodovina.

J. Ž.

Sorodno

Zadnji prispevki

Pirnat je imel odprt davčno ugodnejši s.p.

Pravnik Rajko Pirnat se je nedavno obregnil ob ustavnega...

Bo Golob kot Bratuškova pogorel na zaslišanju, če se samopredlaga za evropskega komisarja?

Tragikomedija z imenovanjem slovenskega spitzenkandidata za evropskega komisarja se...

Protimigracijska AfD postaja prva izbira mladih do 30 let

Nemška mladina je vse bolj desnonazorska. Prva politična izbira...