
Britanska obalna straža prestregla čoln ilegalnih migrantov v Rokavskem prelivu (vir: Youtube)
Avstralska vlada pod oblastjo bivšega premierja Tonyja Abbota je pred sedmimi leti pričela s t.i. “Operacijo suverenih meja“, s katero se je s pomočjo vojske namenila zaustavljati tihotapljenje migrantov v Avstralijo iz Indonezije in drugih držav – že sredi oceana, še preden bi ti lahko prišli v bližino avstralske obale. Zaradi izjemnega uspeha te operacije in dejstva, da pritožbe Združenih narodov zoper avstralsko vlado niso uspele, se danes s podobno idejo spogleduje tudi britanska vlada.
Tedanja avstralska vlada je uspela z “Operacijo suverenih meja” v roku enega leta uspela zmanjšati število čolnov z nezakonitimi migranti iz nekdanjih 20 tisoč na leto na 169 že prvo leto po začetku operacije, pa vse do nič oziroma nobenega v letu 2015.
VB še daleč od avstralskega scenarija
V VB, na drugi strani, so po poročanju Breitbarta še daleč od “obračanja trendov”. Prejšnji petek je kanal (med Francijo in VB, vstopna točka v VB Dover) po grobi oceni prečkalo 130 migrantov, naslednji dan pa že rekordnih 235. To pomeni, da je v letošnjem letu kanal prečkalo že več kot 4000 migrantov, več kot dvakrat več kot v letu 2019, ko jih je kanal prečkalo 1890. Kot opozarja mislišče Migrantska straža VB, bi nadaljevanje takega trenda lahko do Božiča pomenilo že 7500.
Poll: Britons Reject Idea UK Has Responsibility for Illegal Boat Migrants https://t.co/gx4FyGRq7U
— Breitbart London (@BreitbartLondon) August 13, 2020
Konzervativna poslanka za Dover, ki je glavna vstopna točka za migrante, Natalie Elphicke, v svoji izjavi za Daily Mail poziva vlado, naj se s tem problemom resneje pozabava in predlaga:
Da je treba doseči, da bodo tako prekupčevalci kot migranti vedeli, da se jim tihotapljenje v VB ne splača. To pa je treba doseči tako, da se najprej 1. prepreči, da čolni sloh zapustijo Francijo, 2. da se jih prestreže na odprtem morju, če Francijo zapustijo ali 3. da se jih v Francijo takoj vrne, če jim uspe v VB priti.
Abbotove spodbudne besede
Po besedah bivšega avstralskega premierja Abbota in glede na prakso avstralske vlade – je vse to tudi izvedljivo. Da pa bo britanska vlada pri tem morala sodelovati s francosko, biti odločna, se otepati polen pod noge s strani Združenih narodov, domače opozicije in mnogih “nevladnih organizacij”, je jasno. Prihodnost bo pokazala, česa je bila ta vlada sposobna.
Aleš Ernecl