G7: Rusiji bomo odvzeli industrijsko opremo in storitve, ki podpirajo njen vojni stroj

Datum:

ZDA in preostala velika gospodarstva “Skupine sedmih” so znova obsodili rusko invazijo nad Ukrajino in razkrili nove sankcije in nadzor izvoza proti Rusiji. Cilj je popolna zamašitev lukenj, ki Rusiji omogočajo, da se izogiba dosedanjim sankcijam.

Voditelji G7 so se danes zbrali v Hirošimi,  pri čemer je bila glavna tema invazija na Ukrajino, ki poteka že drugo leto. Predstavniki bogatih držav so znova obsodili rusko agresijo in napovedali nove sankcije, ki bodo Rusijo spravile na kolena, tretje države, ki pomagajo Rusiji, pa so opozorili, naj s početjem takoj prenehajo, drugače bodo sledile ekonomske sankcije tudi proti njim. Opozorilo bloka bogatih demokracij prihaja potem, ko EU dodatno razmišlja o sankcioniranju kitajskih podjetij zaradi njihove vloge pri oskrbi Rusije z blagom z dvojno rabo, ki je končalo na bojiščih v Ukrajini.

Ameriški uradnik, ki je v četrtek pred srečanjem govoril z novinarji, je dejal, da so zadnja prizadevanja skupine G7 usmerjena v onemogočanje zmožnosti Rusije, da bi dobila materiale, ki jih potrebuje za bojišče, zapiranje vrzeli, ki se uporabljajo za izogibanje sankcijam, nadaljnje zmanjšanje mednarodne odvisnosti od ruske energije in zožanje dostopa Moskvi do mednarodnega finančnega sistema.

Rusijo bodo s sankcijami še bolj privili
“Rusiji bomo odvzeli tehnologijo G7, industrijsko opremo in storitve, ki podpirajo njen vojni stroj,” so države G7 zapisale v izjavi po petkovih pogovorih na visoki ravni. “Ponavljamo naš poziv tretjim stranem, naj nemudoma prenehajo zagotavljati materialno podporo ruski agresiji ali pa se soočijo z velikimi stroški. Okrepili bomo naše usklajevanje za preprečevanje in odzivanje na tretje strani, ki Rusiji dobavljajo orožje, in še naprej ukrepali proti akterjem iz tretjih držav, ki materialno podpirajo rusko vojno” so dodali.

Rusija namerno cilja na civilne tarče. (Foto: epa)

“Naša zaveza, da še naprej privijamo vijake Rusiji, ostaja tako močna, kot je bila lani,” je dejal uradnik. Združene države in njihovi zavezniki, vključno z Evropsko unijo in Veliko Britanijo, še naprej krepijo sankcije in pritisk za nadzor izvoza na Rusijo, odkar se je februarja 2022 začela invazija na Ukrajino. Na tisoče tarč, ki so jih doslej prizadele sankcije Washingtona, je vključevalo Rusijo, predsednika Vladimira Putina, finančni sektor in oligarhe.

Washington je v zadnjih nekaj mesecih zatrl izogibanje sankcijam z močnim poudarkom na izdelkih z dvojno rabo – tistih, ki imajo tako komercialno kot vojaško uporabo. Najnovejši ameriški sveženj sankcij bo vključeval “obsežno omejevanje kategorij blaga, ki je ključnega pomena za bojno polje”. Več kot 70 subjektov bo dodano na črni seznam ministrstva za trgovino ZDA.

Načelnik generalštaba ruskih oboroženih sil Valerij Gerasimov, ruski predsednik Vladimir Putin, ruski obrambni minister Sergej Šojgu in predsednikov pooblaščeni odposlanec v Povolškem zveznem okrožju Igor Komarov  (foto:epa)

Poleg tega bodo Združene države napovedale približno 300 novih sankcij proti posameznikom, subjektom, plovilom in letalom, ki ciljajo na “finančne posrednike”, prihodnje ruske zmogljivosti pridobivanja energije in druge po Evropi, na Bližnjem vzhodu in v Aziji, ki pomagajo podpirati vojno.

G7 pa ni uspel doseči soglasja o uvedbi sankcij proti ruskim diamantom, saj se države EU še vedno prepirajo o tem, kako to storiti na podlagi ustreznih tehnologij za sledenje. Malo pred vrhom G7 je Združeno kraljestvo objavilo načrte za prepoved ruskih diamantov. Glede na izjavo G7 “bomo še naprej tesno sodelovali pri omejevanju trgovine in uporabe diamantov, izkopanih, obdelanih ali proizvedenih v Rusiji, in sodelovali s ključnimi partnerji.”

Izjava, izdana tik pred pričakovanim prihodom ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega v Hirošimo, je osvetlila tudi prihodnjo mirovno rešitev za Ukrajino. Vlade G7 so dejale, da so pripravljene sodelovati z drugimi državami, dokler se te strinjajo s potrebo po odvrnitvi ruske agresije — kar je visoka letvica za države, kot je Kitajska, ki je predstavila svoj mirovni predlog, ne da bi Rusijo obsodila kot agresorja.

G7 je zapretil predvsem državam, ki še vedno poslujejo z Rusijo; predvsem Kitajska (Foto: epa)

“Z namenom uspešne povojne mirovne ureditve ostajamo pripravljeni doseči dogovore skupaj z Ukrajino ter zainteresiranimi državami in institucijami o trajni varnosti in drugih zavezah, da bi pomagali Ukrajini, da se brani, zavaruje svojo svobodno in demokratično prihodnost ter odvrne prihodnjo rusko agresijo. Odločeni smo pomagati Ukrajini zgraditi pozitivno prihodnost za svoje ljudi,” so države zapisale v izjavi.

Andrej Žitnik

Sorodno

Zadnji prispevki

Britanski parlament namerava prihodnjim generacijam prepovedati tobak

Britanski parlamentarci so v drugem branju večinsko potrdili zakon...

Nov žebelj v politični krsti “digitalne” ministrice

Agencija za varstvo konkurence je preiskala prostore podjetij, ki...

[Video] Jelinčič ne gre na evropske volitve

"Očitno bodo spet ukradli volitve. Tokrat evropske. Tudi zaradi...

FIDES: Vlada ne razume, v kakšnem stanju je zdravstvo

Sindikat Fides je v izjavi za javnost izrazil svoje...