Na Dunajskem varnostnem forumu džihadizem in islamizem jasno opredelili kot množičen totalitaren sociokulturen projekt!

Datum:

Dunajski varnostni forum, ki se je odvijal 29. junija, je bilo prvo izmed srečanj svetovnih varnostnih forumov, kjer srednji in višji vladni uradniki, predstavniki mednarodnih organizacij, predstavniki civilne družbe in privatnega sektorja iščejo relevantne in praktične vpoglede v varnostno problematiko s strani izkušenih strokovnjakov.

Na tokratnem forumu so se odvila tri srečanja. Na prvem srečanju so razpravljali o t. i. postteritorialnem tveganju s strani Islamske države, na drugem so se osredotočili na indoktrinacijo zapornikov v evropskih zaporih, tema tretjega sestanka pa je bila sprejemljivost vračanja ujetih borcev skrajnih terorističnih skupin v kraje, kjer so jih ujeli, in reintegracija teroristov po izhodu iz zapora. Izhodišče je bilo, da imajo Islamska država in podobne teroristične skupine podobno mislečih oseb veliko podobnosti z evropskimi totalitarizmi. Koherentno in resno so usmerjeni v nasprotovanje modernega mišljenja in tako zavračajo njegove temelje. To je v skladu z doktrino, ki predvideva nagrajevanje nezadovoljstva in uvaja nujnost konflikta in njegovo globalno ponavljanje na področjih varnosti, politike, izobraževanja, kulture, družbene enotnosti in gospodarstva. Forum se je zaključil s petimi sklepi, ki jih objavljamo v nadaljevanju.

1. Islamska država ostaja resno tveganje, čeprav je izgubila ozemlje
Islamska država in podobna gibanja in skupine implementirajo preroško metodologijo bojevanja, ki ne zahteva vojaške zmage, zadostuje sodelovanje. Soočamo se s polno opremljenimi džihadisti po dolgotrajnem ideološkem treningu, katerih glavno orožje sicer ni nasilje, pač pa ideološki, izobraževalni proces doktrinarnega usmerjevanja svojih vernikov. Nismo še preprečili takšnega proizvodnega procesa – borci se nadomeščajo, preden jih uspemo izslediti.

Foto: YouTube

2. Tudi nedelujoča analiza vzrokov je varnostno tveganje
Psihološka analiza radikalizacije kot procesa oddaljevanja in marginalizacije ni uspela pojasniti, kaj k džihadizmu pritegne mentalno zdrave in ekonomsko uspešne posameznike, zato moramo privzeti, da je to verjetno dejanje norosti ali pa odziv na dejanja Zahoda, ne pa sama narava Zahoda. Džihadisti spodbujajo odtujevanje muslimanov prek doktrine “al-wala wal-bara”, ki jim prepoveduje integracijo v zahodno življenje. Džihadizem kot tak ne more biti pojasnjen z odtujenostjo in marginalizacijo, zato je potrebna celovitejša analiza.

3. Proti novi teoriji radikalizacije: Verovanje je pomembno
Ko poskušamo z nasprotovanjem, vedno naletimo na težave pri izhodiščih džihadistov. Večina analiz džihadizma – osrednjega koncepta ortodoksnega islama, ki implicira predvsem islamsko ekspanzijo – je osredotočena na nasilje, čeprav so džihadistični in islamistični programi množičen totalitarni in sociokulturni projekt, ki si prizadeva redefinirati islamsko avtentičnost in očrniti vse porazsvetljensko vedenje skupaj s političnimi, kulturnimi in intelektualnimi karantenami, ki ogrožajo varnost, integracijo in deradikalizacijo. Nasilje je torej le del celotnega procesa.

4. Ocenjevanje tveganja se mora osredotočiti na izvor
Ocenjevanje tveganja radikalizacije bi se moralo osredotočiti na ugotavljanje, ali ljudje, vsebine in kraji predstavljajo nevarnost za integracijo in varnost naših družb ter zaporov. Modeli ocenjevanja tveganja, temelječi na nepopolnih psiholoških ocenah, ne morejo zaznati tveganja, ki ga povzročajo verske politične filozofije, ker ne obravnavajo verskih in političnih dejavnikov. Ocena tveganja mora vključevati analitične ravni, ki razumevajo in identificirajo zavračanje s strani naše družbe in sovraštvo proti naši zakonodaji, institucijam in državljanom kot izvorni razlog.

Foto: epa

5. Deradikalizacija zaporov oziroma preprečevanje mora postati bolj integrirano, koherentno in nedvoumno
Islamska država in podobne organizacije imajo filozofski sistem, enotnost namena in moralno superiornost. Proti temu se upremo z odzivom organov pregona in preprečevanjem, da bi se zraven vključevale skupnosti.

J. Ž.

Sorodno

Zadnji prispevki

Emilijo Stojmenovo Duh in njene prenosnike rešili koalicijski poslanci

Državni zbor je danes obravnaval interpelacijo ministrice za digitalno...

Kandidata za vrh stranke SD tekmujeta v ekstremizmih izključevanja

"Kandidati za vrh stranke SD tekmujejo v ekstremizmih izključevanja...

V Svobodi nimajo niti sedmih evrokandidatov?!

Ni vprašanje, kako to, da imajo v Svobodi zgolj...