
Tunizijski vojaki na meji z Libijo. Foto: epa
Tunizija je končala z gradnjo več kot 200 kilometrov dolge žičnate ograje na meji z Libijo, da bi se zaščitila pred skrajneži Islamske države. Ti naj bi se poskušali pritihotapiti preko puščavske meje med državama.
Ograja je obdana z bodečo žico, ob njej pa so vzpostavili tudi elektronski nadzorni sistem, s katerim bodo poskušali izslediti teroriste, je povedal Farhat Hachani, tunizijski obrambni minister. Ograja je zgrajena preko celotne puščave – sestoji iz zemeljske stene, ob njej so skopani jarki, napolnjeni z vodo, vse skupaj pa so obdali z bodečo žico.
Nova obrambna strategija Tunizije bo islamskim skrajnežem tako preprečila, da bi z avtomobili preko odprte puščave v državo pripeljali orožje in drugo opremo. Evropski in ameriški vojaški strokovnjaki bodo Tuniziji kmalu priskočili na pomoč in začeli uriti tunizijske vojaške sile za učinkovito uporabljanje elektronskega nadzornega sistema s kamerami in radarji, je še povedal Hachani.
- Tunizijski vojaki. Foto: epa
- Tunizijski vojaki na meji z Libijo. Foto: epa
- Pregrada iz zemlje in jarek z vodo. Foto: epa
Tunizija je lahko žrtev lastnih državljanov, ki so se pridružili IS
Že več kot 3000 Tunizijcev se je pridružilo Islamski državi in se rekrutiralo kot njihovi borci v Siriji in Iraku. Obrambnega ministra tako skrbi, da so se mnogi med njimi vrnili v Libijo in načrtujejo napade na Tunizijo. Tunizija od revolucije v državi v letu 2011 sicer velja za zgled demokracije na tem območju.
– Obveščevalci razkrivajo, približujejo se novi teroristični napadi
– Mati posiljenega dečka: Žal mi je, da sem otroku govorila, da migranti potrebujejo pomoč
Vojaki Islamske države se urijo v džihadističnih kampih v sosednji Libiji in so na Tunizijo v preteklem letu že izvedli dva velika teroristična napada. V Libiji – po padcu voditelja Gaddafija leta 2011 – vlada popoln kaos; v sredozemskem pristaniškem mestu Sirte so ustanovili teroristično celico, od koder obvladujejo ozemlje, piše britanski Express.
A. D.