Pred napadom na mošeji Nova Zelandija kaznovala kristjane: V parlamentu so ukinili sklicevanje na Jezusa v tradicionalni molitvi

Datum:

Po terorističnem napadu na dve mošeji v Christchurchu na Novi Zelandiji, ki jih je izvedel skrajnež Brenton Tarrant, je spet aktualna novica, da je država leta 2017 odstranila sklicevanje na Jezusa iz svoje parlamentarne molitve, sicer dolgoletno tradicijo na Novi Zelandiji, kar pa je sprožilo val ogorčenja med krščansko populacijo v državi, piše Voice of Europe. Predsednik parlamenta, Trevor Mallard, se je namreč odločil, da ne bo sklicevanja na Jezusa, to pa zato, da bi molitev postala bolj vključujoča za vse poslance. Sklic na “vsemogočnega boga” sicer ostaja, vendar to ni več specifično sklicevanje na krščanskega boga, pa poroča britanski časnik Guardian. Okoli 1.000 ljudi je v teh dneh spet protestiralo na stopnicah parlamentarne hiše v Wellingtonu, pri čemer so protestniki trdili, da Nova Zelandija predstavlja krščanski narod, Mallard pa nima nobene avtoritete, da bi ukinil Jezusovo ime v hiši demokracije.

“Nekdo ga mora stresti s hlač in ga odpeljati iz parlamenta, ker je to krščanski narod,” je za Radio NZ povedal protestnik Rieki Teutscher in dodal, da ljudje ne želijo deliti njegovega ateizma. Protestnica Carmel Morgan pa je dejala, da bi se Mallard moral posvetovati z Novozelandci ali napovedati referendum, preden bi na lastno pest spremenil molitev. “To je dežela demokracije, to je dežela svobode, veste, želimo biti prva država sveta … Odvzel nam je to izbiro,” je bentila Morganova.

Konservativni politiki, kot sta Jacinda Ardern in Winston Peters, sta že večkrat javno kritizirala odločitev predsednika parlamenta, češ da bi bilo razumno, če bi se pogosteje posvetoval pred spremembami. “No, odločitev o tem, kaj bi bilo treba spremeniti, bi morali sprejeti poslanci in ne predsednik parlamenta. To je naše stališče,” je za RNZ povedal podpredsednik vlade Winston Peters. “Če nameravajo narediti spremembo, naj se o tem odloči parlament in ne ena oseba.” Mallard je sicer sebi v bran dejal, da se je posvetoval s parlamentarci, večina pa da je navedla, da podpira posvetno molitev, a brez izrecnega sklicevanja na Jezusa kot simbola krščanske vere.

Nova Zelandija se v zadnjih letih, da bi bila odprta in prijazna za muslimanske migrante, odpoveduje krščanski tradiciji in vrednotam. Je tudi politika zaradi te represije kriva za napad na mošeji, se sprašuje Voice of Europe. Foto: EPA. Slika je simbolična.

Vse večje odstopanje od tradicionalne krščanske vere, kot je ukinitev sklicevanja na Jezusa, je nedvomno pomembno prispevalo k streljanju v mošeji, pa opozarja portal Voice of Europe. Na Novi Zelandiji je namreč stalna praksa zadnjih let spreminjanje nekdanjih krščanskih cerkva v mošeje, država pa že s šolskim sistemom prepričuje svoje prebivalce, da morajo Novozelandci sprejeti islamizacijo z veliko mero tolerance.

Tudi ukinitev sklicevanja na Jezusa v novozelandskem parlamentu naj bi bila po pisanju omenjenega portala muslimanom všečna poteza predsednika državnega zbora. Migranti naj bi imeli pravico, da se ne omenja Jezusa, čeprav pravzaprav živijo v krščanski državi s stoletno krščansko tradicijo in vrednotami. “Če musliman posluša sklicevanje na Jezusa v javni molitvi, bi to lahko sprožilo skrajni odziv, zato je bolje, da se Jezusa odstrani iz domače kulture, da bi se vsi prebivalci dobro počutili. To je novo razmišljanje novozelandske politike,” še piše Voice of Europe.

T. F.

Sorodno

Zadnji prispevki

Emilijo Stojmenovo Duh in njene prenosnike rešili koalicijski poslanci

Državni zbor je danes obravnaval interpelacijo ministrice za digitalno...

Kandidata za vrh stranke SD tekmujeta v ekstremizmih izključevanja

"Kandidati za vrh stranke SD tekmujejo v ekstremizmih izključevanja...

V Svobodi nimajo niti sedmih evrokandidatov?!

Ni vprašanje, kako to, da imajo v Svobodi zgolj...