Tudi vi nosite oblačila modnih znamk, ki za delovno silo izkoriščajo petletnike?

Datum:

Baloni, plišaste igrače in oblačila, ki jih kupujemo v trgovinah, pogosto skrivajo žalostno zgodbo otrok, ki jih predvsem v Afriki in Aziji izkoriščajo kot poceni delovno silo. To počnejo tudi nekatere najbolj znane blagovne znamke in podjetja. Zanje delajo že otroci, stari 5 let, za 11 ur dela na dan pa prejmejo 9 evrov na mesec. 

V duhu božičnih in novoletnih zabav so trgovine polne pisanih balonov in dekorativnih izdelkov, ki bodo poskrbeli za boljšo zabavo, na dom prihajajo praznični prospekti oblačil po najnovejših trendih, prav za letošnjo novoletno zabavo. A za vsemi temi izdelki in oblačili velikokrat stojijo otroci azijskih in afriških držav, ki cele dneve delajo v tovarnah za drobiž, s katerim pomagajo preživeti svoje družine.

Za 11 ur dela na dan prejmejo devet evrov na mesec
Mnogi otroci v Bangladešu delajo od šeste ure zjutraj do petih popoldan. Na mesec pa za 11 ur dela na dan prejmejo manj kot 9 evrov. Tisti bolj izkušeni in nekoliko starejši otroci pa lahko za svoje delo prejmejo največ 22 evrov na mesec, poroča Daily Mail.

V Bangladešu skoraj pet milijonov otrok delavcev
Z zakonom predpisana minimalna plača v Bangladešu je nekaj več kot 57 evrov na mesec. A to mnogim družinam ne omogoča normalnega preživetja, zato so svoje otroke prisiljene poslati na trg dela. Takšna praksa je tako pogosta, da gre zaslužek mnogih otrok direktno družinam. V Bangladešu je skoraj pet milijonov otrok, starih med 5 in 14 let, ki v težkih pogojih delajo v tovarnah, garažah, na železniških postajah in tržnicah. Mnogi od njih nimajo dostopa do izobrazbe, zato celo življenje obtičijo v slabo plačanih fizičnih službah na robu revščine.

V škandal o izkoriščanju otroškega dela pa so bile vpletene tudi že nekatere najbolj znane modne znamke in druga podjetja:
– H&M: ena najbolj razširjenih verig trgovin z oblačili v Evropi se je s takimi obtožbami spopadla že leta 1997, ko so v švedskem dokumentarcu razkrili, da njihova oblačila na Filipinih izdelujejo otroci.
 Victoria’s Secret: priznana blagovna znamka ženskega spodnjega perila svoj bombaž uvaža iz Burkine Faso, kjer kot delovno silo na bombažnih poljih uporabljajo otroke.
Apple: eno najbolj znanih računalniških podjetij je v javnosti že priznalo, da v tovarnah, kjer poizvajajo prenosne in tablične računalnike ter druge tehnološke pripomočke, delajo otroci, stari od 11 do 14 let.
Phillip Morris: podjetje, ki proizvaja tobačne izdelke, je priznalo, da na tobačnih poljih, s katerih kupujejo tobak, zanje dela 72 otrok. Najmlajši so stari zgolj 10 let.

Foto: epa
Foto: epa

Otroško delo v Bangladešu (v delu) 2 Otroško delo v Bangladešu (v delu) 3 Otroško delo v Bangladešu (v delu) 4 Otroško delo v Bangladešu (v delu) 5

M. G.

Sorodno

Zadnji prispevki