Ustanovitelja Wikileaksa prepričujejo, da je povsem varno, da pride na Švedsko

Datum:

Ustanovitelj Wikileaksa je že štiri leta na ekvadorskem veleposlaništvu v Londonu.  “Trditve Švedske, da se Assange ne sooča z nobeno grožnjo ter da ga naj zato ekvadorsko veleposlaništvo izroči Švedski, so naravnost smešne,” je prepričana Sarah Harrison, Wikileaksova pravna zastopnica in Assangova svetovalka.

Harrisonova, ki je bila prisotna na obravnavi, je za RT povedala, da so tožilci želeli zgolj preučiti njihov položaj v primeru Assange na podlagi dokumentarca o ustanovitelju Wikileaksa. Dodala je, da so švedski tožilci njihovo tiskovno konferenco začeli z besedami, da nimajo nobene nove informacije v zvezi s tem primerom.

Bo Assange izročen ZDA?
Švedska tožilka Marriane Ny je povedala, da ne vidi razlogov za domnevo, da obstaja dejanski faktor, ki bi ogrožal Assangeovo varnost na Švedskem. Ob tem pa ni želela dati jamstva, da ustanovitelj Wikileaksa ne bo izročen ZDA, saj se je iz tega izmuznila z besedami, da je pač to vse odvisno od odločitve švedske vlade.

Assange ostaja na ekvadorskem veleposlaništvu
Harrisonova je prepričana, da je “žalostno”, da urad švedskega tožilstva še vedno razrešuje poročila delovne skupine ZN, ki je prišla do zaključka, da je Assange predmet samovoljnega pridržanja v Veliki Britaniji. Poudarila je tudi, da vse spremembe Assangeovega primera na Švedskem “ne bodo spremenile dejstva, da se Assange sooča z grožnjami iz ZDA in bo moral ostati na ekvadorskem veleposlaništvu, dokler mu ta omogoča varnost.”

Ustanovitelj Wikileaksa je na ekvadorskem veleposlaništvu že vse od junija 2012, ko mu je vlada v Ekvadorju odobrila politični azil. Policisti Velike Britanije so ga stražili noč in dan, vse dokler niso svoje 24-urne straže končali oktobra lani. Policija pa še vedno vztraja pri svojih izjavah, da se zavzemajo za aretacijo Assangea na podlagi evropskega naloga za prijetje iz decembra 2010, ki odreja prijetje iz izročitev Assangea Švedski na podlagi obtožb o posilstvu.

Samovoljno pridržan že 4 leta, kazen pa bi bila maksimalno 2 leti
Švedski tožilci vztrajajo, da “čas, ki ga Assange preživlja na ekvadorskem veleposlaništvu, ni enakovreden zaporni kazni” in se tako ne upošteva pri določanju kazni. Dodajajo še, da bi si Assange glede na zadnjo obtožbo prislužil kazen med 18-imi meseci in dvemi leti. Poleg tega je Assange obtožen tudi posilstva. Zastaralna doba za tak zločin je 10 let, v primeru Assangea pa se izteče šele leta 2020. Švedski tožilci so še poudarili, da bi morali nujno osebno izprašati Assangea in dodali, da bi vsi drugi načini komunikacije, izključno pogovor z njim po telefonu, privedli do neizogibne “izgube kakovosti”.

No, kakšne načrte ima Švedska ne vemo, jasno pa je, da je Assange razburil veliko zelo vplivnih ljudi v Združenih državah Amerike. Nazadnje si je nakopal srd Hillary Clinton in njenega liberalno-arabskega lobija, saj je objavil dokumente, ki dokazujejo predvolilno dogovarjanje v Demokratski stranki. Assange pa je obljubil, da bo prišlo razkritje, ki bo uničilo Hillary Clinton. Zato je jasno, da so zagotovila Assangu, da je povsem varen, iz trte izvita.

M. S.

Sorodno

Zadnji prispevki

Mariborski poslovnež s pravnomočno obtožnico zaradi gospodarskega kriminala

Marko Podgornik Verdev, direktor in solastnik podjetja Mikro+Polo, največjega...

Dr. Pogačnik: Fajonizem Slovenijo odriva od Zahoda

"Naša politika trenutno ni prozahodna politika, prav tako pa...

Zgodba padlega Indijca na ukrajinski fronti kaže, kako Rusija pridobiva tuje rekrute

Anton Geraščenko je na socialnem omrežju X povzel tragično...

Prva obletnica čebinskega govora Aste Vrečko

Ministrica za kulturo Asta Vrečko je pred letom imela...