V Nemčiji nekateri zdravniki že odločajo o življenju in smrti: Celo nemški zdravstveni sistem na robu zmogljivosti

Datum:

Iz Nemčije, natančneje iz dežele Saške, prihajajo informacije, da določene klinike več ne zmorejo nuditi optimalne pomoči vsem pacientom, pa morajo celo delati triažo med različnimi, s covidom obolelimi pacienti. Ker so nekatere klinike povsem zasedene, za tiste, ki so v triaži “poraženci”, to lahko pomeni tudi smrt. Nemčija je zadnja država, ki bi ji pripisali takšne probleme, z ozirom na to, da so se mnoge druge države, kot npr. Nizozemska, v prvem valu zanašale prav na kapacitete nemškega zdravstva, ki so presegale potrebe Nemčije.

Prvič se je zgodilo, da je v Nemčiji nek zdravnik, natančneje direktor na kliniki Oberlausitzer Bergland gGmbH, Mathias Mengel, spregovoril o problemih kakšne nemške klinike, da se morajo zdravniki odločati, koga bodo obravnavali in koga ne. Mengel je v torek zvečer prek video konference pojasnil, da je morala bolnišnica v Zittauu večkrat triažirati. Po njegovih besedah ​​ni bilo na voljo dovolj prezračevalnih postelj.

Po besedah zdravnika so v zadnjih dneh bili večkrat pred odločitvijo, komu dati kisik in koga pustiti brez obravnave. Majhna ekipa se mora odločati hitro in v takšnih primerih je prva možnost premestitev na drugo kliniko, a ker so sami v epicentru, mnoge klinike okrog njih pa so prepolne, se lahko zgodi, da pacient ostane brez obravnave, v takšnem primeru pa morda tudi brez življenja.

To naj bi se tudi že zgodilo, čeprav je govornica klinike, potem ko so besede Mengla dobile veliko pozornosti v javnosti, zanikala, da bi kdo od pacientov umrl, ker ni dobil kisika ali ker mu niso mogli nuditi obravnave. Izrecno pa Menglovih besed kljub vsemu ni zanikala.

Kakšen je zakon o triaži?
V Nemčiji, zanimivo, ni nobenega zakona o triaži, nobenega zakona o tem, kako zdravniki morajo odločati, ko odločajo o življenju in smrti, imajo a že nekaj mesecev priporočila Društva zdravnikov intenzivne nege, ki pravijo, da pri triaži ne gre za boljšo izbiro, ampak za izbiro, komu se manj splača pomagati z ozirom na verjetnost ozdravitve.

V okrožju Görlitz, ki mu pripada Zittau, je sedemdnevna incidenca 532 okuženih na 100 tisoč prebivalcev. Po podatkih okrožja je bilo v ambulantah okrožja Görlitz zdravljenih 263 bolnikov, od tega 25 na intenzivni negi (od torka opoldne). Do zdaj je v okrožju umrlo 262 bolnikov s korono.

Aleš Ernecl

Sorodno

Zadnji prispevki

Pirnat je imel odprt davčno ugodnejši s.p.

Pravnik Rajko Pirnat se je nedavno obregnil ob ustavnega...

Bo Golob kot Bratuškova pogorel na zaslišanju, če se samopredlaga za evropskega komisarja?

Tragikomedija z imenovanjem slovenskega spitzenkandidata za evropskega komisarja se...

Protimigracijska AfD postaja prva izbira mladih do 30 let

Nemška mladina je vse bolj desnonazorska. Prva politična izbira...