Zdravnica Bojanka Štern s koristnimi napotki o koronavirusu

Datum:

V tvitosferi je med zdravniki, ki se ukvarjajo s koronavirusom, gotovo najbolj aktivna koroška zdravnica dr. Bojanka Štern (@BojankaStern) , ki je specialistka javnega zdravja. Že vse od pojava tega koronavirusa preko tega socialnega omrežja spremlja epidemijo, osvešča ljudi, s strokovnimi nasveti pomaga, hkrati pa je tudi zelo kritična do oblasti, ki so to nevarnost dolgo podcenjevale.

Na spletu pa lahko preberemo tudi njeno kolumno, v kateri je z bralci podelila koristne napotke za čase, ki jih živimo in ki še prihajajo.

Kako se okužimo in kako preprečujemo okužbo
Bolezen se med ljudmi širi kapljično in s tesnimi stiki z bolniki in prenašalci ali po stiku z onesnaženo površino. Našli so ga tudi v blatu obolelih. Ni izključeno, da se nahaja tudi v aerosolu v bližini bolnika. Torej ga lahko v telo dobimo skozi nosno in ustno sluznico, tudi sluznico oči, morda se širi tudi preko prebavil, kar pomeni, da je treba tudi z izločki (recimo otrok, seveda tudi odraslih) ravnati previdno. Prekuhavanje na 60 stopinj pol ure virus zagotovo uniči. Uniči ga tudi 70/80 % alkohol za razkuževanje rok (30 sek), celo vinski kis (60 sek). Za odstranjevanje večjih nečistoč si roke vedno najprej umijemo, nato še razkužimo. Virus vzdrži na gladkih površinah pri 4 stopinjah do 28 dni, v istem času je pri 20 stopinjah koncentracija virusa na istih površinah padla za polovico, pri 40 stopinjah pa za 80 %. Je pa pri različnih temperaturah in različni relativni vlažnosti zraka preživetje virusa različno.

Torej – ne jejmo neumitega ali slabo umitega sadja in zelenjave, ki ga naberemo v trgovinah, ne glede na dejstvo, da doslej ne potrjujejo primera okužbe s hrano. Umivajmo tudi olupke citrusov! V trgovinah je treba ravnati odgovorno in zagotoviti dobro higiensko prakso!

Kar se tiče zaščitne opreme, lahko vidimo, kaj vse uporablja zdravstveno osebje, kadar gre za sum ali potrjen primer. To v vsakdanjem življenju ne pride v poštev. Vidimo pa lahko tudi, da je na daljnem vzhodu ponekod uveljavljena nošnja mask.

Maski, ki preprečita dostop temu virusu, sta respiratorni maski FFP3 in N 95, a le, če sta pravilno nameščeni. Druge maske so za koronavirus prepustne; seveda pa, dokler niso mokre in so pravilno nameščene, zadržijo nekaj kapljic. V vsakem primeru pa jih je treba menjati, ko se zmočijo ali najkasneje na 2 uri.

Umivanje z vodo in milom:
1. Zmočimo roke, 2. razporedimo milo po celotnih rokah, 3. zdrgnemo hrbtišča, zdrgnemo dlani, prekrižamo in zdrgnemo med prsti, zdrgnemo palce (najbolje je, če miljenje traja 1 minuto, najmanj pa 20 sekund), 4. splaknemo s tekočo vodo, 5. obrišemo v čisto brisačo. Za otroke priporočajo, da si ob tem prepevajo pesmico. Ob umivanju jih nadziramo! (Moje sem naučila, naj počasi pojejo Kuža pazi in naj to naučijo tudi otroke v vrtcu.)

Če je na voljo razkužilo, nanesemo približno 3 ml razkužila (odrasli, otroci ustrezno manj), umijemo po enakem vrstnem redu in posušimo na zraku.

Učinkovito dezinfekcijsko sredstvo je tisto, ki v določenem kontaktnem času učinkovito zmanjša titre virusa, višje od 3 ali 4 log10.

Celotno besedilo Bojanke Štern je na spletni povezavi https://arrevija.si/post/533258/kolumna-bojanke-stern-sars-cov-2-kako-naprej

Več si oglejte na e-koroska.si

Sorodno

Zadnji prispevki

Ko se z Rusijo ne da pogajati: “Zgodovinsko” srečanje Lavrova in Rubia trajalo le 35 minut

Srečanje, ki je bilo napovedano kot pomemben diplomatski stik...

Šole niso verske kuhinje: integracija pomeni prilagajanje okolju, ne obratno

Zagovornik načela enakosti Miha Lobnik je 22. julija 2026...

Modeli OpenAI našli pot do interneta in napadli sisteme podjetja

OpenAI je razkril, da je kombinacija nekaterih njihovih eksperimentalnih...

Drzne tatvine in konoplja v Ivančni Gorici

Ljubljanski policisti so v zadnjih 24 urah zaznali povečano...