To so evropske države, v katerih je prepovedano javno prikazovanje komunističnih simbolov

Datum:

Medtem ko je v Sloveniji jugonostalgija še kako živa, parlament pa po zaslugi levega političnega pola še ni bil sposoben sprejeti resolucije Evropskega parlamenta o evropski zavesti in totalitarizmu iz leta 2009, ki obsoja vse totalitarne sisteme, torej tako nacizem, fašizem in komunizem, pa v Evropi obstajajo države, kjer je javno razkazovanje komunističnih simbolov nezakonito. 

Čeprav je znano, da je komunistično nasilje na ozemlju današnje Republike Slovenije od poletja 1941 do januarja 1946 terjalo na desettisoče nasilnih smrti civilnih oseb in vojnih ujetnikov, nekateri dandanes še vedno ne zmorejo brez čaščenja simbola rdeče zvezde na najrazličnejših proslavah in prireditvah. A obstajajo evropske države, ki se krutosti komunizma še kako zavedajo, saj v javnosti ne dovoljujejo javnega razkazovanja komunističnih simbolov, in to so: Estonija, Latvija, Litva, Poljska, Ukrajina, Češka in Madžarska.

Slika je simbolična. (Vir: STA)

“Sam sem za to, da Slovenija z zakonom prepove uporabo tako rdeče zvezde ali grba nekdanje totalitarne države, pa tudi zastave nekdanje države in še kaj, kar nas kakor koli spominja na nekdanjo totalitarno državo”, je pred leti izpostavil nekdanji minister za notranje zadeve dr. Vinko Gorenak, ko se je vnela javna razprava o tem, kako je z uporabo totalitarnih simbolov v javnosti.

Gorenak se je ob tem skliceval na podatke raziskovalne naloge državnega zbora, ki sta jo 26. junija 2019 pripravila raziskovalca DZ Marjana Križaj in Janez Blažič, med drugim izpostavil, da v Latviji že preambula ustave določa, da “latvijski narod ni priznal okupatorskih režimov, da se jim je upiral in 4. 5. 1990 ponovno vzpostavil neodvisnost”. “Narod časti svoje borce za neodvisnost in svobodo in obsoja komunistični in totalitarni režim in njegove zločine.” Uporaba zastav, grbov in drugih simbolov ter petje himne nekdanje Sovjetske zveze, Socialistične republike Latvije ali nacistične Nemčije je prepovedano skladno z njihovim zakonom o javnih zbiranjih. Prepovedana je tudi uporaba peterokrake zvezde, srpa in kladiva. Podoben zakon s prav takšnimi prepovedmi so v Litvi sprejeli leta 2008.

Kazenski zakonik je na Poljskem prepovedal uporabo totalitarističnih simbolov. Tako je med drugim prepovedano “razširjanje, proizvodnja, snemanje, uvažanje, kupovanje, posedovanje, transportiranje posnetkov in tiskovin ali predmetov, ki so vezani na fašistične, komunistične in druge totalitarne simbole”. V sosednji Madžarski pa kazenski zakonik določa prepoved prikazovanja in javnega nošenja “svastike, označb SS, suličastega križa (simbol njihove organizacije fašistične narave), srpa in kladiva ter peterokrake rdeče zvezde”.

Pri nas se je celo ukinilo dan spomina na žrtve komunizma
Čeprav so terenska odkritja morišč in grobišč v zadnjih letih še dodatno razgalila žalostno razsežnost komunističnega nasilja, je šla naša aktualna vlada pod vodstvom Roberta Goloba tako daleč, da je iznenada ukinila nacionalni dan spomina na žrtve komunističnega nasilja. Da je vlada z ukinitvijo nacionalnega dneva žrtev komunističnega nasilja simbolno zanikala obstoj teh žrtev, kar odraža velik primanjkljaj v spoštovanju osnovnih civilizacijskih norm, so po ukinitvi kritično opozorili slovenski izobraženci, ki so nad ravnanjem vlade ogorčeni in zaskrbljeni. A vladajoči se za pozive ne zmenijo.

Foto: Matic Štojs Lomovšek

A. H.

Sorodno

Zadnji prispevki

Slovenski filokomunizem in neumnost I. del

Pred dvema letoma je Vlada Republike Slovenije 17. maj...

Več kot 300 prijetih ilegalcev

Policisti novomeške policijske uprave so od petka do ponedeljka...

Nov incident v “zavetju noči” – tujec jo je nadlegoval, morala ga je odriniti

Ljubljana je vsak dan manj varna. To potrjuje (znova)...

Pripadniki UNRWA ujeti pri kraji in prodaji humanitarne pomoči v Gazi

Pripadnike Agencije Združenih narodov za pomoč in zaposlovanje UNRWA...