Judovska skupnost Slovenije: vila je formalno v lasti stranke SD, vendar ji nikakor ne pripada

Datum:

Po tem, ko je Višje sodišče v Celju v celoti pritrdilo zamudni sodbi velenjskega okrajnega sodišča, se je najprej odzval nekdanji premier Janez Janša, ki je zapisal, da si slovenska karikatura sodstva nabira sramoto na sramoto. Ob tem je še spomnil na piknik stranke SD, na katerem so bili prisotni tudi nekateri sodniki, ter ponovno povprašal, koliko so plačali za židovsko vilo – dokazila o plačilu računa namreč niso predložili. Sedaj se je odzvala še Judovska skupnost Slovenije: “Moralno breme, ki ga nosi stranka SD z nenehnim vztrajanjem o lastništvu sporne stavbe, je tako veliko, da postavlja pod vprašaj vrednote, ki jih stranka zagovarja v političnem življenju,” so med drugim zapisali in poudarili, da je vila formalno sicer v lasti stranke SD, vendar ji  ta nikakor ne pripada.

Pred dnevi smo že poročali, da je Višje sodišče v Celju v celoti pritrdilo zamudni sodbi velenjskega okrajnega sodišča, ki je razsodilo, da mora predsednik stranke SDS Janez Janša stranki SD plačati 10 tisoč evrov odškodnine zaradi izjav o lastništvu stavbe, kjer ima slednja stranka svoj sedež. Obtoževanje o izvršitvi kaznivega dejanja po mnenju tožnice posegajo v njen ugled in dobro ime – med drugim se je odzval tudi srbski predsednik Aleksander Vučić, ki je napovedal, da bo od mednarodnih organizacij zahteval obrazložitev, kako je lahko Tanja Fajon ukradla Moskovičevo vilo. Tožnica je nato prejela tudi dopis predsednika evropske skupnosti Rabbija Menachem Margolina, ki je pozval, naj vilo vrne, po njenih besedah pa se je morala zagovarjati še v Bruslju. “Ker toženec navedb tožnice v tožbi ni zanikal, je sodišče, skladno z določilom 2. odstavka 214. člena ZPP, ta zatrjevana dejstva štela za priznana,” je v sodbi med drugim sodišče, ki je presodilo, da je tožnica kot politična stranka utrpela pravno priznano škodo na svojem ugledu in dobrem imenu.

Judovska skupnost Slovenije si že desetletja prizadeva za vrnitev premoženja članov skupnosti, umrlih v holokavstvu brez dedičev, vključno v stavbo na Levstikovi 15 v Ljubljani,” so se odzvali v Judovski skupnosti Slovenije in ob tem pojasnili, da stranka SD oziroma njena predhodnica SDP vsa ta leta sodelovanja v vladnih koalicijah ni naredila ničesar za rešitev tega vprašanja. Izpostavili so še, da so za Judovsko skupnost Slovenije pomembni etični vidiki vrnitve premoženja ne glede na pravne razlage in sodne odločitve o razžalitvi, kot je ta v zadnjem primeru. “Moralno breme, ki ga nosi stranka SD z nenehnim vztrajanjem o lastništvu sporne stavbe, je tako veliko, da postavlja pod vprašaj vrednote, ki jih stranka zagovarja v političnem življenju,” so poudarili in dodali, da bodo z novo vlado in ministrico za pravosodje iz vrst SD obudili proces restitucije svojega premoženja. “Slovenska javnost pa naj opazuje, kako bo SD pojasnila uporabo stavbe, ki je sicer formalno v njeni lasti, vendar ji nikakor ne pripada. Ne gre za zemljiško knjigo, temveč za elementarno poštenost,” so še sporočili iz Judovske skupnosti Slovenije.

Foto: zajetje zaslona

Spomnimo, stranka SD ima po Sloveniji vsaj enajst nepremičnin – med njimi so tudi poslovni prostori v Velenju na Prešernovi 1, kjer domujeta še tožilstvo in okrajno sodišče – kar le še poglablja vprašanje nepristranskosti, ki bi ga moralo imeti sodišče in tožilstvo. Že ko je sodišče v Velenju odločilo, da se mora Janša opravičiti, je podpredsednik Judovske skupnosti Slovenije Igor Vojtic poudaril, da je takratni premier zadel bistvo in v ničemer zgrešil. “Povedal je za SD bolečo resnico,” je pojasnil, saj problem Moskovičeve vile ni toliko v formalnopravnih dilemah, temveč v pomanjkanju pravičnosti. Opomnil je tudi, da Judovska skupnost Slovenije pričakuje restitucijo zaplenjenega premoženja v holokavstu umrlih članov, ki niso imeli dedičev.

Glede prevzema premoženja nekdanje Zveze komunistov so bili sicer zelo jasni ustavni sodniki – še pred podpisom menjalne in darilne pogodbe med SDP in vlado so zapisali, da nepremičnine, s katerimi je upravljala Zveza komunistov, ne morejo postati lastnina ZKS-SDP: “... družbena sredstva, s katerimi je upravljala kot družbenopolitična organizacija, niso postala njena lastnina. Takih določb o preoblikovanju družbene lastnine v premoženje političnih organizacij zakon o političnem združevanju nima,” je povzel citat portal 24ur. Delitev družbenega premoženja so uredili šele leta 1994 z zakonom o političnih strankah. A tedaj je bila SDP že vpisana kot lastnik v zemljiški knjigi – o tem smo že pisali, celotni članek pa je dostopen tukaj.

Sara Bertoncelj

Sorodno

Zadnji prispevki

Svet SDS: Država ukinja volišča in otežuje glasovanje

SDS je na seji sveta stranke, ki ga je...

Ruske službe so s pomočjo Poljaka hotele izvršiti atentat na Zelenskega

Poljak je bil aretiran zaradi suma zarote z rusko...

Evropski uniji zmanjkuje denarja za “zeleni prehod”

Evropska unija ima grandiozne plane, za katere še nima...

Kaj imajo skupnega palestinofili Golob, Sanchez, Store in Varadkar?

Slovenija se je pridružila zloglasni trojki, ki želi priznati...