Šarčeva fotografija s Trumpom odraz slovenske diplomacije: Slovenija vsako leto bolj stran od ZDA

Datum:

Ob 74. zasedanju generalne skupščine Združenih narodov je sprejem kakor je v navadi pripravil tudi ameriški predsednik Donald Trump. Zanimanje javnosti pa so zbudile uradne fotografije z dogodka. Številni so komentirali, kako prisrčna je hrvaška predsednica v primerjavi s hladnim in odmaknjenim premierom Šarcem.

Ameriški predsednik Donald Trump se je skupaj z ženo Melanio slikal z voditelji držav, ki so bile povabljene na sprejem. Med njimi sta bila tako slvoenski premier Marjan Šarec, kot hrvaška predsednica Kolinda Grabar Kitarović.

A slike ameriškega predsedniškega para s Šarcem so hitro postale najboljši pokazatelj, kakšni so realni odnosi med državama in kakšne so posledice desetletja dolge diplomacije obračanja proti Rusiji.

Medtem, ko se je hrvaška predsednica Grabar Kitarović s predsednikom  Trumpom in njegovo ženo slikala objeta in nasmejana, je Šarec odmaknjen.

Šarčeva odmaknjenost postane še bolj očitna, ko primerjamo fotografije z ameriškim predsedniškim parom in predsednikom Borutom Pahorjem iz lanskega leta. Pahor je ravno tako stal nekoliko odmaknjen od Trumpa. A še zdaleč en toliko kot Šarec.

Za primerjavo, lansko leto je slika hrvaške predsednice z zakoncema Trump delovala toplo, a še vedno uradno. Letos je ta odnos že prijateljski. Razlogov za to je sigurno več. Med drugim tudi dejstvo, da je v času predsedniške kampanje v ZDA, Grabar Kitarovićeva izrazila podporo Hillary Clinton.

A ko je zmagal Trump, hrvaška predsednica ni tako kot mnogi v Sloveniji še naprej udrihala po Trumpu, temveč je takoj začela graditi odnose z novo administracijo v Beli hiši. Američani si take malenkosti zapomnijo.

Ivan Šokić

Sorodno

Zadnji prispevki

Dr. Simoniti: Slovenija se mora zbuditi in narediti konec tej vladi

Samo javnost in nihče drug ne more pripravi teh...

Čeferin se po slovenskih cestah vozi z avtom, vrednim več kot 200 tisoč evrov

Na slovenskih cestah je te dni za volanom prestižnega...

Zakaj plačujemo energente po 100 odstotkov višji ceni od borzne?

Slovenski potrošniki že nekaj časa nemo opazujemo zanimiv paradoks:...