Statistike kažejo ekstremno pristranskost v korist nekaterih strank na RTVS – ali je njihova nova naloga ustvarjanje javnega mnenja?

Datum:

Nedavna dogajanja kažejo na to, da na RTVS obstajajo dejanske okoliščine, ki pomenijo ogrožanje nalog, ciljev in poslanstva, ki naj bi ga RTVS imela po Zakonu o Radioteleviziji Slovenije. Ta nedvoumno določa, da mora RTVS delovati v interesu javnosti ter da mora zagotavljati verodostojne in nepristranske informativne oddaje, s katerimi obvešča o političnem dogajanju, in da posredovane vsebine omogočajo objektivno javno obveščenost. Temu pa v realnosti nismo priča, saj statistike kažejo velike razlike med favoriziranimi strankami in tistimi, ki jim ne posvečajo pozornosti, zato se lahko vprašamo, ali RTVS informira državljane ali pa ustvarja javno mnenje. Priporočilo glede stanja na RTVS, ki ga je pripravil SDS, bodo člani odbora za kulturo obravnavali na današnji seji. 

V priporočilu SDS poziva Vlado RS, naj pozove vodstvo RTV Slovenija, da dosledno upošteva Statut RTVS ter Poklicna merila in načela novinarske etike v programih RTVS, in naj spremlja stanje na javnem zavodu RTVS ter sprejme vse potrebne ukrepe iz svoje pristojnosti, da se bo zagotovilo nemoteno izvajanje poslanstva, ciljev in nalog, ki jih ima RTVS po zakonu.

Novinarji, uredniki in zaposleni na RTVS so pri svojem delu dolžni poročati o dogajanju doma in na tujem, ki je pomembno za javnost. RTVS v svojih osrednje-informativnih oddajah ni poročala o pomembnih temah, ki se tičejo vseh državljanov, ki so konec koncev tudi tisti, ki plačujejo RTV-prispevek, da RTVS sploh lahko deluje.

Statistike kažejo, da informativne oddaje posvečajo več programskega časa določeni stranki
Prav tako je pri delovanju Informativnega programa Televizije Slovenija in Radia Slovenija opazna izrazita, ekstremna pristranskost v korist nekaterih vladnih strank, v zadnjem času še posebej v korist Socialnih demokratov (SD). Groba statistika objav v informativnih oddajah obeh medijev nam pokaže, da sta oba informativna programa posvetila predstavitvi enega samega predvolilnega dogodka vladne stranke SD več programskega časa kot 16 javnim predstavitvam programov SDS v letu 2017 in 2018 skupaj.

Tudi v spodnji statistiki lahko vidimo, kako je skupni čas, posvečen strankam, v oddajah RTVS neenakomeren in pristranski.

Po oceni poslanske skupine SDS posamični novinarji in novinarke RTVS nastopajo dobesedno kot plačani propagandisti omenjene vladne stranke. Uredniki in urednice, skriti v ozadju, pa takšno delovanje omogočajo, naročajo in vzpodbujajo. Pri tej zlorabi zakonitega poslanstva javnega zavoda nacionalnega pomena očitno sodelujejo tudi vodilni v obeh hišah, sicer se tako grobe kršitve profesionalnosti in novinarskega kodeksa ne bi mogle dogajati.

Med predstavniki parlamentarnih strank se je pojavil Šarec, čeprav ne spada mednje
Nedavno smo tudi poročali, kako so v oddaji Tarča pod pretvezo soočenja parlamentarnih strank promovirali Šarca. Čeprav tam ni imel kaj iskati, saj so gledalci na malih ekranih pričakovali predstavnike parlamentarnih strank. Pred kamerami je tudi takrat, ko tam nima kaj iskati.

Da jih moti “praksa uravnoteženosti” na RTV Slovenija, je sicer javno izrazilo precej znanih obrazov z levice. V začetku januarja pa so se nekateri na Twitterju ponovno oglasili. Eden od zapisov je tako bil, da je “javna televizija dosegla enega od vrhuncev svoje prakse uravnoteženosti,” ko je po izbruhu afere “bosanski kredit” in neuspešnem predlogu ustavne obsodbe predsednika vlade Cerarja v studiu Odmevov gostila predsednika SDS Janeza Janšo – samega, brez drugih sogovornikov. Zaradi tega sta bili napadeni tako televizija kot voditeljica Odmevov Rosvita Pesek.

Foto. STA

Glede na to, da prispevek za RTVS plačujemo vsi, pričakujemo, da delujejo v skladu z zakonom
Vse navedene informacije so skrajno sporne, sploh z vidika, da smo nacionalno radiotelevizijo prisiljeni plačevati vsi. In za ta prispevek lahko upravičeno pričakujemo, da bo RTVS delovala skladno z zakonom. Navedeno dogajanje kaže na to, da na RTVS obstajajo dejanske okoliščine, ki pomenijo ogrožanje nalog, ciljev in poslanstva, ki naj bi jih RTVS imela po Zakonu o Radioteleviziji Slovenije, in je potrebno te okoliščine razčistiti in v okviru pristojnosti odbora sprejeti sklepe, ki bodo zagotovili uresničevanje poslanstva RTVS, ki je določeno z zakonom.

A. G.

Sorodno

Zadnji prispevki

[Video] Arhitekt o kanalu C0: Katastrofi se ni mogoče izogniti

Na seji parlamentarne preiskovalne komisije o nezakonitostih in zlorabah...

Direktor NPU se je zlagal?! Pravnomočne sodbe za vrnitev na položaj sploh nima!

"Muženič lagal – ne prvič. Tudi Drago Kos je...