Večni poraženci proti Hrvaški – leve vlade so popolnoma zavozile

Datum:

Odločitev Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP), ki je v primeru pritožbe ribičev proti Hrvaški zaradi izdajanja kazni za ribolov v Piranskem zalivu sprejelo odločitev, da pritožba na sodišču v Strasbourgu ni bila dopustna, ribiče ni presenetila. O tem smo govorili z Ernestom Petričem in evropskim poslancem Milanom Zverom. Oba se strinjata, da je krivda za to na slovenski strani.

                   

Slovenske ribiče odločitev ESČP ni presenetila, saj “do zdaj še ni bilo tožbe proti Hrvaški, s katero bi uspeli,” je za STA povedal eden od ribičev Robert Radulovič. Za komentar glede odločitve ESČŠ smo prosili strokovnjaka za mednarodne odnose dr. Ernesta Petriča in evropskega poslanca dr. Milana Zvera. Oba se strinjata, da je krivda za to na slovenski strani, Zver pa ob tem izpostavlja “slabo strategijo, slabo pripravljenost in šibak kadrovski potencial, ki bi moral zastopati slovenske interese.”

“Leve vlade v Sloveniji vedno poskušajo ustvariti nek konflikt, tudi na pravni ravni, na sodišču s Hrvaško, in vedno izgubimo predvsem zaradi tega, ker nam manjka nek strateški razmislek, priprava, prav tako pa kadrovsko očitno ni dovolj kompetentnih ljudi, ki bi zastopali slovenske interese. To se je videlo tudi pri sami arbitraži, kjer smo sami skopali grob, s tem da smo goljufali v procesnem delu,” je pojasnil Zver.

Zavozili so
Da smo “zavozili mi”, trdi tudi Petrič, ki ob tem spomni že na samo izbiro arbitra. Arbiter bi moral biti namreč prav Petrič, ki ga je na to mesto predlagal takratni predsednik vlade
Borut Pahor, a ker je bil predsednik Danilo Turk proti temu, smo na to mesto dobili Jerneja Sekolca, ki o mednarodnem pravu, še zlasti o mednarodnem pomorskem pravu, ni vedel veliko. Celo na Hrvaškem so se čudili tej izbiri. Petrič je ob tem dejal: “Meni je bilo takrat jasno, da bodo težave. Če greš na neko tako pomembno stvar, ki pa je bila za slovenske nacionalne interese kardinalnega pomena, potem malo veš, kaj boš delal. Spraševal boš – in on je spraševal gospo Drenikovo, mlado strokovnjakinjo za mednarodno pravo. In to spraševanje je potem privedlo do tega, da so Hrvati dobili neko možnost, neko nišo, da se iz tega izvlečejo.“ 

Foto: Bobo

To je indikator, da je abritražna sodba nična za vse
“Kar se dogaja, je zelo dober indikator, da je tudi pri drugih ta arbitražna sodba nična, zdaj se vidi, da tudi drugega sodišča ne priznavajo in zato izgubljamo,
” je poudaril Zver. Predstavniki vlade po navedbah osrednjih medijev trdijo, da so nad odločitvijo ESČP začudeni, medtem ko to naših sogovornikov ne preseneča. Zver se je spomnil na dejstvo, da so bili odnosi s Hrvaško vedno dobri, kadar je bila na oblasti desnosredinska vlada, medtem ko “leva vlada vedno išče neke razdore”, saj kot nadaljuje: “Naši levičarji so bili vedno bolj probeograjski in promoskovski kot pa proevropski in ta refleks ostaja v vsaki levi vladi”. Pri čemer kot izjemo izpostavi dr. Janeza Drnovška, ki je naredil korak naprej s sporazumom z nekdanjim hrvaškim premierjem Ivicom Račanom.

Foto: Bobo

Dr. Petrič: Moramo se zadovoljiti z odločitvijo, s katero bomo lahko živeli
Država je ribičem obljubila pomoč, a se za ribiče na terenu ničesar ne spreminja. Za ribiče ostaja težka realnost nadaljevanje kazenskih pregonov, postopkov in zelo visokih glob, ki bi naj skupno dosegle 3,4 milijona evrov. Na vprašanje, ali bo država plačala kazen, je Vasilka Sancin dejala, da tega ne ve, a tako ribiči kot Petrič pravijo, da bi s plačilom kazni država priznala mejo na polovici zaliva, a je jasno, da ima Slovenija dominantni del. Petrič je prepričan, da smo zamudili zgodovinsko priložnost za ureditev največjega obsega v naših medsebojnih odnosih in da se moramo zadovoljiti z odločitvijo, s “katero bomo lahko živeli”, pri čemer meni, da je ponovno odpiranje meddržavnega spora nesmiselno, sploh glede na vso krizo, ki preplavlja preostali del sveta in ki vpliva tudi na nas.

Zver: Krivda ni na ostalih sodiščih, naša je
Da bi se marsikaj dalo urediti na dogovorni ravni med državami, brez sodišč in s prihranjenim denarjem, ki bi ga zapravili za velike odvetniške družbe, meni tudi Zver. Slednji je poudaril, da se mu zdi prav neverjetno, da leva vlada stalno poskuša ustvarjati sodne konflikte.

Foto: Bobo

Zver zavrača trditve Vasilke Sancin, ki je na RTV v Odmevih dejala, da problem tiči v “dramatičnem pomanjkanju strokovnjakov za mednarodno pravo na ESČP”. Zver je prepričan, da za to ne moremo kriviti strasbourškega sodišča, saj da niso tisti, ki so “kadrovsko podhranjeni, ampak smo mi šibki pri zastoju slovenskih interesov”. Poudaril je, da se niti ne spodobi reči kaj takega, kot je rekla Sancinova. “Ne more na tem rangu kar poniževati evropskega sodišča, problem je na naši strani, da smo v to stopili nepripravljeni”.

Tanja Brkić

Sorodno

Zadnji prispevki

Afganistanec na nemški nogometni zabavi zabadal ljudi

Včeraj so nemški nogometni navdušenci slavili. A slavje ni...

[Video] Golob živi otroške sanje: Rajši na tekmi v ZDA kot na mirovni konferenci v Švici

Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je ob začetku mirovne konference...

Ukrajina in ZDA podpisali desetletni bilateralni varnostni sporazum

Včeraj sta ameriški predsednik Biden in ukrajinski predsednik Zelenski...

Zver: Arbitražno športno sodišče je zavarovalo ženski šport in ženske

Nekdanji minister za šolstvo in šport ter evropski poslanec...