Ministri 12 evropskih držav v pismu izrazili podporo TTIP in CETI

Datum:

Zunanji in trgovinski ministri 12 evropskih držav so v skupnem pismu ta teden izrazili podporo prostotrgovinskemu in investicijskemu sporazumu, o katerem se pogajata EU in ZDA, znanem pod kratico TTIP. V pismu evropski komisarki za trgovino Cecilii Malmström so pohvalili tudi sporazum s Kanado in poudarili, da se že veselijo podpisa tega dogovora.

Ministri Estonije, Latvije, Litve, Češke, Danske, Finske, Irske, Italije, Portugalske, Španije, Velike Britanije in Švedske so poudarili, da “rast, blaginja in delovna mesta v Evropi niso odvisna le od strukturnih reform in močnih javnih financ, pač pa v veliki meri tudi od odprte, napredne in uravnotežene trgovinske politike.”

“Če želimo ustvarjati rast, ki jo potrebujemo za soočenje s prihodnjimi izzivi, mora Evropa prikazati jasno vodstvo v pogajanjih o prostotrgovinskih sporazumih,” so zapisali v pismu, ki so ga danes objavili svetovni mediji. Slovenskega zunanjega ministra Karla Erjavca med podpisniki ni bilo, kar kaže, da zopet deluje v škodo gospodarskim interesom Slovenije in EU. Prav tako je pomisleke in pridržke o sporazumu imel premier Miro Cerar.

Priložnost za oblikovanje pravil trgovine
V imenu svojih držav so se ministri izrekli za trgovinsko politiko, ki bo spoštovala pravice delavcev, okolje, ki bo skrbelo za zdravje ljudi, in demokracijo. Prav tako bi morali po njihovem prepričanju prostotrgovinski sporazumi ščititi možnost sprejemanja lastnih odločitev posamičnih držav.

EU in ZDA sta, kot so spomnili ministri, najpomembnejši gospodarski partnerici. “TTIP je priložnost za oblikovanje pravil trgovine 21. stoletja. To priložnost bi morali z našimi ameriškimi partnerji v celoti izkoristiti,” so navedli.

Prav tako so podpisniki izpostavili doseženi napredek v pogajanjih o TTIP in komisarko spodbudili, naj v nadaljnjih pogajanjih z ZDA doseže cilje, zaupane komisiji z mandatom iz leta 2013.

Tudi sporazum CETA obeta veliko
Ministri so pohvalili tudi sporazum med EU in Kanado, znan pod kratico CETA. Označili so ga za “širok in globok sporazum, ki temelji na realnosti današnjih trgovinskih vzorcev in vsebuje določila sodobnega trgovinskega sporazuma,” in dodali, da se veselijo podpisa CETE 27. oktobra in njegove začasne uporabe.

M. P., STA

Sorodno

Zadnji prispevki

Zobec: Režim šteje Jakliča kot napako sistema

Zakaj oblast izvaja pogrom nad Klemnom Jakličem in njegovim...

Znano je, kako je lani posloval Golobov Star Solar

Potem ko je v ponedeljek 45 poslancev koalicije glasovalo...

[Video] Udarni posnetek prikazuje kataklizmično nesposobnost Golobove vlade

Stranka SDS je na socialnih omrežjih s posnetkom spomnila...

[Video] Nogometni navdušenec v Savdski Arabiji z bičem nad nogometaša?!

Dogajanje po odigranem finalu savdskega superpokala je marsikoga upravičeno...