1. junija 2026 konec zavajanja potrošnikov

Datum:

1. junija prihodnje leto bo začela veljati evropska uredba, po kateri bo treba na vseh prodajnih policah v EU med označiti s točno navedbo njegovega porekla. Oznake, kot sta “iz EU” in “izven EU”, ne bodo več dovoljene. Gre za pomemben dosežek Čebelarske zveze Slovenije, ki je s svojo dolgoletno pobudo sprožila spremembo evropske zakonodaje.

Doslej je veljala ureditev, po kateri so proizvajalci lahko uporabljali splošne oznake, ne da bi razkrili države, iz katerih med dejansko prihaja. To je pogosto zavajalo potrošnike, saj so bile mešanice medu iz različnih držav označene kot evropske, čeprav so vsebovale večji delež medu iz tretjih držav.

Slovenija je na predlog Čebelarske zveze Slovenije med prvimi v EU predlagala spremembe pravil in si prizadevala za boljšo preglednost porekla medu. Po večletnih pogajanjih sta Evropski parlament in Svet EU leta 2024 sprejela novo uredbo, ki določa, da bodo morale biti na embalaži natančno navedene vse države porekla medu v padajočem vrstnem redu, in sicer skupaj z njihovimi deleži.

Nova pravila omogočajo mnogo večjo zaščito potrošnikov, boljšo sledljivost izdelkov in večjo prepoznavnost kakovostnega evropskega medu. Slovenija je s tem postala ena od vodilnih držav pri uveljavljanju preglednosti na evropskem trgu hrane.

A. V.

Sorodno

Zadnji prispevki

Migracije nemške davkoplačevalce stanejo več deset milijard evrov

Novi podatki nemškega zveznega finančnega ministrstva kažejo, da bodo...

Čestitke Janezu Janši dežujejo od vsepovsod

Po izvolitvi Janeza Janše za novega predsednika vlade je...

Trump nenadoma prekinil načrte za konec tedna: v ozadju iranski načrt na atentat Trumpove hčere?

Ameriški predsednik Donald Trump je nepričakovano prekinil svoje načrte...