Kaotično izbiranje kandidata za evropskega komisarja, ki je izključno posledica potez Golobove vlade, dobiva mednarodne odmeve. Izbira Marte Kos bi lahko povzročila glavobol Ursuli von der Leyen, poroča Euronews. Še huje – in bolj populistično – je poročal Politico.
Zaradi zastoja v parlamentarnih postopkih v Sloveniji še vsaj teden dni ne bomo izvedeli zasedbe naslednje Evropske komisije, so zapisali na portalu Euronews, pri čemer poudarjajo, da to ni edini primer, ko je izbira komisarja povzročila politične težave, glede na številne različne načine, kako 27 držav članic izbira svoje kandidate za izvršno oblast EU.
V slovenskem primeru je kandidatko, diplomatko Marto Kos, vlada uradno izbrala šele v ponedeljek, 9. septembra, po zamenjavi Tomaža Vesela v zadnjem trenutku. Vesel, nekdanji predsednik državnega računskega sodišča, je bil prvotno predlagan pred poletjem, odločitev je vlada ponovno potrdila prejšnji teden (3. septembra), nato pa, kot pravi Euronews, je Ljubljana popustila in privolila v pošiljanje ženske.
Breznikova “grožnja”
Euronews pa prav tako trdi, da ta preobrat v Sloveniji “ustvarja politični vihar, ki grozi, da bo načrte von der Leynove še bolj odložil.”
Po zakonu se mora Kos zdaj udeležiti zaslišanja odbora DZ za zadeve EU, ki je bilo prvotno predvideno za jutri – 13. septembra. Čeprav stališča poslancev niso zavezujoča, je predsednik odbora Franc Breznik, kot poroča Euronews, “zagrozil”, da bo obravnavo preložil kar za dva tedna, dokler ne dobi več podrobnosti o pritiskih vlade na Vesela, naj odstopi. Pri tem se Euronews sklicuje na poročaje slovenskih medijev.
Poudarijo še, da zaslišanje Kosove daje von der Leynovi še nekaj dni časa, da prilagodi svojo najvišjo ekipo, nenazadnje glede na pomisleke levičarskih poslancev Evropskega parlamenta glede uravnotežene zastopanosti spolov in političnih nalog, vendar bi Breznikova “grožnja” lahko pomenila veliko večjo zamudo.
Še bolj “udarno” Politico
Politico, nekoč ugleden analitični časopis, je dogajanje v Sloveniji pospremil z naslovom, ki se ga ne bi sramovali niti v Mladini: “Največji slovenski ljubitelj Trumpa grozi z “ugrabljanjem” Evropske komisije”. V članku zapišejo, da nacionalna politika 2-milijonske Slovenije sega vse do osrčja Bruslja in bi lahko še dodatno zamaknila začetek delovanja nove Evropske komisije. Za zamik krivijo kar vodjo opozicije Janeza Janšo, ki ga imenujejo “nekdanji predsednik vlade in zdaj opozicijski vodja, Trumpa ljubeči populist” in dodatno razložijo, da kandidatura Kosove ni popolna, dokler je parlamentarna komisija ne potrdi. Temu odboru predseduje Janšev zaveznik, čigar stranka seje za zdaj noče sklicati.
Česa Euronews in Politico ne razumeta
Korespondent Euronews le površinsko pozna slovensko politiko. Dinamika sil moči znotraj parlamenta mu ni povsem jasna, drugače seveda ne bi trdil, da Franc Breznik komurkoli “grozi” in bi razumel, da ne gre za nobene kaprice Janeza Janše, ampak za varovanje legitimnosti izbire kandidata in konec koncev slovenske suverenosti.
Kot je zapisala evropska poslanka Romana Tomc: “Če bi premier Golob ob pravem času predlagal pravo osebo, zamude ne bi bilo. To, da slovenski parlament spoštuje svojo proceduro, ni nič drugega kot demokratično. Za krivdo vlade ni kriva slovenska opozicija.”
Tomčeva je že pred dnevi podrobneje razložila dogajanje z vidika največje opozicijske stranke in njenih poslancev v Evropskem parlamentu:
V Evropskem parlamentu pojasnjujem šlamastiko v povezavi z iskanjem komisarskega kandidata iz Slovenije. Kaj povem kolegom v največji politični skupini v EU, @EPP ki bo imela 14 komisarjev ⤵️:
1. Za zamudo in težave pri oblikovanju komisije je odgovorna izključno slovenska…
— RomanaTomc (@RomanaTomc) September 11, 2024
Euronews razkriva taktiko slovenskega politično-medijskega podzemlja
Ker se Euronews pri svojem poročanju sklicuje na zapise slovenskih medijev, je jasno, na kakšen način želijo zadevo sanirati domači mediji, zvesti tranzicijski levici: kot da gre za zaplet, za katerega je kriva SDS, katere poslanec, ki je predsednik odbora, “grozi”, da ne bo sklical seje. Pri tem upajo, da se bo čimprej pozabilo, da je Golob osebno izbral Vesela, pa mu je to eksplodiralo v obraz, zdaj pa je prav tako osebno izbral Kosovo – najbrž za pomiritev starih zamer s Kučanovim klanom – pa je videti, da se mu bo zgodilo isto.
Ne le zaradi “groženj” Breznika, ampak tudi zato, ker je Kosova vse prej kot kompetentna za tak položaj, saj je do zdaj opravljala le funkcijo veleposlanice v Nemčiji “po zaslugi”, od koder pa so sledila poročila o hudem mobingiranju in nepravilnostih. Slovenska tranzicijska levica se ne spomni več prav dobro, kaj se jim je zgodilo pred desetimi leti z Alenko Bratušek.
I. K.